Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła szopka na Ruczaju. Święta Rodzina na placu budowy, między koparkami i betoniarkami. Tu powstaje kościół św. Jana Pawła II

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Szopka z placem budowy. Tu powstaje kościół pw. św. Jana Pawła II
Szopka z placem budowy. Tu powstaje kościół pw. św. Jana Pawła II Zbiory Parafii pw. św. Jana Pawła II
Wyjątkowa szopka z nowo budowanym Domem Bożym jest w Krakowie na Ruczaju. Tu bożonarodzeniowa inscenizacja z Jezusem jest na placu budowy kościoła. Wszystko jak prawdziwe - tylko w miniaturze - mieści się w kaplicy przy samym ołtarzu. Część szopki stanowi makieta nowego budynku kościoła pw. św. Jana Pawła II. Jak to na budowie, są maszyny i żuraw budowlany, jest tablica informacyjna przedstawiająca wszystkie dane inwestycji. Zobaczcie jakie pomysłowe.

Spacer po krakowskich kościołach szlakiem pięknych, ciekawych szopek to tradycja bożonarodzeniowa. Mieszkańcy miasta i ich goście chodzą po najbardziej znanych kościołach, fotografują ruchome szopki, w których jest mnóstwo figurek, cała aranżacja życia w Judei z domkami, gospodami, zakładami rzemieślniczymi, z pastwiskami i stajniami pełnymi zwierząt. Natomiast niewielu spacerowiczów maszerujących szlakami szopek zagląda na ul. Bobrzyńskiego 8 do niewielkiej kaplicy. A warto wejść i może wspomóc, bo tutaj w Krakowie na Ruczaju Boża Dziecina nie ma ani szopki, ani żłóbka. Dzieciątko trafiło na plac budowy.

Maleńki Jezus czeka na swój kościół, który dopiero powstaje. Chociaż mury już stoją z wielkim charakterystycznym krzyżem, jest wieża, do której odlano dzwon o imieniu Jan Paweł II. Wokół pracują maszyny - w szopce takie miniaturowe: koparki, betoniarki, samochody ciężarowe wożące materiały i żuraw budowlany. A w tle zamiast zabudowań z judzkiego Betlejem jest tramwaj i bloki krakowskiego Ruczaju.

Ciekawa jest również tablica informacyjna tej inwestycji. Według niej budowa to: stajenka. Adres dobrze znany parafianom: ul. Bobrzyńskiego 8. Nadzór budowlany sprawuje Bóg Ojciec, wykonawcą: parafia św. Jana Pawła II, a kierownikiem robót Duch Święty.

Twórcą szopki są parafianie. A pomysłodawcą proboszcz ks. Tomasz Pilarczyk.

- Pomysł jest zaczerpnięty z tegorocznego tematu rorat: "Franciszkowy plac budowy", bo obchodzimy rocznicę 800-lecia powstania pierwszej szopki zorganizowanej w Greccio przez św. Franciszka. Wszystko zaczęło się od propozycji "Małego Gościa Niedzielnego", żeby wybudować Jezusowi stajenkę. Połączyłem to z budową naszego kościoła. Parafianie zrobili makietę powstającej świątyni, cała szopka została zaaranżowana na naszym placu budowy - opowiada ks. Tomasz.

Proboszcz wskazuje, że w tej parafii na Ruczaju budowa Domu Bożego trwa naprawdę. W szopce został uwzględniony krzyż poświęcony 2 kwietnia 2023 r. przed oknem papieskim, który zamontowano na wieży nowego kościoła. Teraz na poświęcenie i montaż czeka dzwon.

Możesz pomóc w budowie kościoła

Numer konta parafii:
18 2490 0005 0000 4500 4879 2412

Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia i wielbłąd Bajarma w żywej szopce  w Jerzmanowicach

Wielbłąd w żywej szopce w podkrakowskiej wiosce. W zagrodach...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska