MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie marnuj, nie wyrzucaj. W Gdańsku oddaj stare rzeczy innym. Pomoże w tym aplikacja Czyste Miasto Gdańsk

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Niepotrzebna kanapa, stary telewizor, przeczytane książki - nic z tych rzeczy nie musi trafiać do śmieci, przekonują urzędnicy w Gdańsku. Każdą nich możesz oddać za darmo innym. Jak i kiedy? Na pchlich targach w Gdąńsku, w giveboxach, jadłodzielniach - ale jak się w nich połapać? Pomaga w tym aplikacja Czyste Miasto Gdańsk

Nie marnuj, podaj dalej. Udostępnili aplikację Czyste Miasto Gdańsk

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk ma pomóc promować ideę współdzielenia, a także uczyć dawać przedmiotom drugie życie. To w Gdańsku już można robić, np. podczas pchlich targów, za pośrednictwem giveboxów, bookcrossingu czy w jadłodzielniach. Jednak tego typu wydarzeń jest coraz więcej, więc niekoniecznie gdańszczanie i innych chętni do dzielenia się swoimi niepotrzebnymi rzeczami mogą nadążać za nimi lub je po prostu znajdować online.

Tu pomocą służyć ma właśnie miejska aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, bo w niej szybko da się znaleźć dane o lokalnych inicjatywach społecznych, w ramach których można podzielić się niepotrzebnymi rzeczami czy oddać zbędne przedmioty. Wystarczy ją pobrać, a potem dodać bezpłatne ogłoszenie.

Jak wskazują urzędnicy, za dużo rzeczy trafia do czarnych pojemników na odpady resztkowe.

- Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk to wyjątkowe narzędzie, które daje nam dostęp do wielu pomysłów, wskazówek i porad, które pokazują, co zrobić, aby jak najmniej wyrzucać, a zamiast tego przedłużyć życie niektórych przedmiotów - komentuje dla miejskiego serwisu Piotr Kryszewski zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Gdańska apka dla oszczędnych

Niezbędne informacje znajdziemy w zakładce „inicjatywy społeczne”. Pomoże też mapa miejsc, która podpowie, gdzie znajdziemy lodówki społeczne, półki na niepotrzebne książki, sklepy charytatywne itp.

W jednym z gdańskich punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) – Sorterowni Rudniki funkcjonuje tzw. „Książkownia”, gdzie można zawieźć niepotrzebne książki, a przy okazji znaleźć ciekawą lekturę dla siebie.

Dobrą funkcją jest opcja umieszczanie przedmiotów, z których już nie korzystamy, a które chcemy oddać lub wymienić. Informacje dodasz za pośrednictwem zakładki ogłoszeń "oddaj / wymień". Jak zapewnia Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, możliwości bezpośrednich negocjacji są właściwie nieograniczone. Co ciekawe, to sami zainteresowani mogą proponować sobie dowolne formy przekazywania interesujących ich rzeczy (kupno, wymiana, oddanie za darmo).

- Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk to naprawdę proste – podkreśla Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Przekonało się już o tym ponad 52 tys. mieszkańców naszego miasta, ale wciąż zachęcamy nowych użytkowników, aby skorzystali z tego wszechstronnego narzędzia. Aplikacja to kompendium wiedzy dotyczącej racjonalnego i wielokrotnego wykorzystywania cennych surowców zamiast bezpowrotnego marnowania. Co ważne, to rozwiązanie bardzo praktyczne, całkowicie bezpłatne i dostępne na obu najpopularniejszych platformach mobilnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki