Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze miejsca na majówkowy spacer w Beskidach – oto 5 propozycji. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Szlakiem na Hrobaczą Łąkę w Beskidzie Małym
Szlakiem na Hrobaczą Łąkę w Beskidzie Małym Kamil Lorańczyk
Majówka to idealny moment, by wybrać się na spacer w piękne Beskidy. Gdzie dokładnie? W tym materiale przedstawiamy pięć propozycji, które dotyczą Beskidu Śląskiego i Małego. Postawiliśmy na dość popularne szczyty, miejsca mniej znane, a także na malownicze trasy, które będą w sam raz dla początkujących, jak i – przy lekkiej modyfikacji – dla osób, które w góry wybierają się kilka razy w miesiącu.

Spis treści

Majówkowy spacer w Beskidach. Prezentujemy pięć propozycji

Wybierając miejsce na majówkowy spacer, nie można zapomnieć o pięknych beskidzkich szlakach. W Beskidach jest mnóstwo malowniczych tras, które sprawdzą się na szybki wypad albo dłuższą wyprawę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od ścieżek poprowadzonych przez gęste lasy, rozległe polany i imponujące miejsca widokowe. Poza pięknem gór, warto pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu oraz dostosować trasę do swoich możliwości. Poniżej kilka mniej lub bardziej wymagających propozycji na majówkowy spacer w Beskidzie Śląskim i Małym (w kolejności od najłatwiejszej).

Zobacz ZDJĘCIA z beskidzkich tras

Kozia Górka z Bystrej

Kozia Górka to świetny wybór na krótką wycieczkę, spokojny spacer. Wędrówkę można rozpocząć z bielskich Błoni lub Bystrej, położnej w powiecie bielskim. Wybierając drugą opcję, wyruszymy z parkingu przy restauracji „Zajazd pod Źródłem”. Spacer na Kozią zajmie około 30 minut. Ten niewielki szczyt liczący ledwie 683 m n.p.m. W pogodne weekendy to miejsce zdecydowanie tętni życiem. Turyści korzystają z rozbudowanej strefy gastronomicznej, jest też plac zabaw dla dzieci „Kozia Chata”. Niedaleko znajduje się drewniana altana, która nawiązuje swoją konstrukcją do obiektu sprzed 120 lat. Można z niej podziwiać między innymi Klimczok czy Szyndzielnię.

Kozia Górka w Beskidzie Śląskim
Kozia Górka w Beskidzie Śląskim Kozia Góra – Stefanka/FB

Błatnia nad Doliną Wapienicy

Błatnia (917 m n.p.m.) to szczyt, na który prowadzi wiele szlaków turystycznych. Idealna na pieszą wędrówkę jest trasa z parkingu przy ulicy Turystycznej w Jaworzu, szlakiem żółtym. Szlak nie jest trudny, ścieżka dość szeroka, w miarę płaska, fragmentami pojawiają się podejścia. Na górze znajduje się schronisko PTTK, rozległa polana, a także nieco dalej Ranczo Błatnia.

Drewniany tron na Błatniej
Drewniany tron na Błatniej Kamil Lorańczyk

Hrobacza Łąka w Beskidzie Małym

Hrobacza Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. w Beskidzie Małym, gdzie położona jest między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. To popularny punkt wypadowy dla turystów, a zwłaszcza mieszkańców Kóz. Na szczycie stoją 35-metrowy krzyż i platforma widokowa, a nieco niżej znajdują się dom turystyczny i klimatyczny punkt piknikowy. Z miejscowości Kozy poprowadzić można górską pętlę, do góry wędrując żółtym szlakiem, a w dół schodzić podążając za papieskimi znacznikami.

Ambonka Pani Jolci na szlaku na Hrobaczą Łąkę
Ambonka Pani Jolci na szlaku na Hrobaczą Łąkę Kamil Lorańczyk

Klimczok, czyli najwyższy szczyt Bielska-Białej

Klimczok, wznoszący się na 1117 m n.p.m., to szczyt należący do pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przez wierzchołek biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Najkrótszy szlak na Klimczok prowadzi ze Szczyrku. Dłuższy spacer czeka nas przy wyborze trasy turystycznej prowadzącej z parkingu pod Dębowcem. Jednak w tym przypadku można przejść przez inne beskidzkie wierzchołki, jak Dębowiec oraz Szyndzielnię.

Szlakiem na Klimczok
Szlakiem na Klimczok Kamil Lorańczyk

Wielka Czantoria nad Ustroniem

Czantoria Wielka o wysokości 995 m n.p.m. Podróż może być bardzo przyjemna za sprawą kolejki lub wymagająca, wybierając szlak czerwony, który biegnie przez lasy bukowe oraz świerkowo-jodłowe. Szlak ma swój początek przy dolnej stacji kolejki linowej w Ustroniu. Dojdziemy nim do Polany Stokłosica, która rozciąga się na wysokości od 770 do 850 m n.p.m., a po przejściu jeszcze 1 km zdobędziemy Czantorię. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa.

Polana Stokłosica położona na grzbiecie opadającym ze szczytu Wielkiej Czantorii
Polana Stokłosica położona na grzbiecie opadającym ze szczytu Wielkiej Czantorii Kamil Lorańczyk

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty