Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dworcu kolejowym w Tarnowie zobaczymy dzieła znanych polskich artystów

Łukasz Gazur
Praca "500 x 40 x 40" Mirosława Bałki z Tarnowa
Praca "500 x 40 x 40" Mirosława Bałki z Tarnowa Fot. Małopolskia Kolekcja "Znaki Czasu"
Cenne zbiory sztuki współczesnej, zwane "kolekcją marszałkowską", wreszcie znalazły dom: będą pokazywane na Dworcu Głównym w Tarnowie.

Dotychczas znana kolekcja (warta kilka milionów złotych) spoczywała gościnnie w magazynach Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Dzieła tej klasy artystów, co Wilhelm Sasnal, Mirosław Bałka, Rafał Bujnowski, Monika Sosnowska, Marcin Maciejowski, Leon Tarasewicz czy Zbigniew Libera wystawiane były tylko okazjonalnie - przy okazji objazdowych wystaw.

Teraz zyskały swoje stałe miejsce. Od piątku będą pokazywane w Tarnowie, w budynku Dworca Głównego. Porozumienie w tej sprawie podpisała Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej (do której należy kolekcja) i tarnowskie BWA. - Jako fundacja mamy bardzo dobre wspomnienia ze współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych Tarnów, które ma ugruntowaną pozycję w prezentowaniu sztuki współczesnej i w ciągu kilku lat stało się ważnym ośrodkiem sztuki współczesnej - tłumaczy Jan Trzupek z Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Miejsce, które otrzymuje nowa kolekcja, to dworcowa przestrzeń, którą już wcześniej zajmowało BWA. Po jego przenosinach do Pałacyku w parku Strzeleckim pomieszczenia były wolne.

- Zarówno wartość prac, jak i miejsce są nie do przecenienia. Myślę, że to obopólna korzyść. Dotąd w Tarnowie nie mieliśmy takiej kolekcji sztuki współczesnej. Z drugiej strony warto podkreślic symboliczne znaczenie dworca, miejsca ważnego dla miasta, związanego z przemieszczaniem, rozwojem, wymianą - tłumaczy Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie.
Według wypracowanej wspólnie z fundacją koncepcji na dworcu zmiany wystaw będą 4-5 razy w roku. Za każdym razem pokazywane będą prace kilku artystów.

- Zależy nam na tym, żeby te pokazy miały charakter edukacyjny, prezentowały problemy, którymi dziś zajmuje się sztuka współczesna, ale też podpowiadały, jak dzieła sztuki mogą nawiązywać do siebie, prowadzić ze sobą dialog. I to wszystko będzie widać w Tarnowie - dodaje Jan Trzupek.

Zbiory, zwane także "kolekcją marszałkowską", powstają od 2004 roku w ramach ministerialnego programu "Znaki Czasu". Zbiór stara się streszczać to, co najważniejsze w sztuce polskiej przełomu XX i XXI wieku.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska