MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzobus rusza w Polskę. Odwiedzi także Tarnów

inf. pras.
mat. prasowe
Urszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz, Kasia Stankiewicz oraz Paula i Karol to ambasadorzy wakacyjnego, ogólnopolskiego projektu Muzykoteki Szkolnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego Muzobus, który po raz pierwszy wyruszy w wakacyjną podróż po Polsce i zaprosi do udziału w nowoczesnych warsztatach muzycznych, twórczej pracy z dźwiękiem oraz odkrywania muzyki w nietypowy sposób. Trasę Muzobus zakończy wydanie wyprodukowanej przez EMADE płyty i aplikacja "Muzyczna mapa Polski".

Już 21 czerwca Muzobus wyruszy w muzyczną podróż po Polsce i odwiedzi kilkanaście miast w różnych zakątkach kraju.

Animatorzy, edukatorzy, nauczyciele, bibliotekarze oraz studenci kierunków pedagogicznych zajmujący się edukacją muzyczną będą mogli wziąć udział w nowoczesnych warsztatach przygotowanych przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl) oraz Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), a wszyscy zainteresowani odkrywaniem muzyki, szczególnie dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą mogli odbyć inspirującą, filmową podróż w świat sal koncertowych, brzmienia i budowy instrumentów, a także na ulice miasta, by i tam odnaleźć oraz tworzyć muzykę - na szklanych przedmiotach czy kołach od roweru.

Podczas trasy Muzobusa będzie można również zdigitalizować prywatne kasety magnetofonowe zawierające własne składanki z ulubionymi utworami czy udawane audycje radiowe. Każdy kto przyniesie swoje nagrania, po chwili otrzyma je na nośniku cyfrowym - płycie CD, a tym samym uchroni je przed zniszczeniem.

Na wakacyjnej trasie Muzobusa znajdą się: Wieluń (21 czerwca), Żyrardów (24 czerwca), Chełm (27 czerwca), Suwałki (1 lipca), Starachowice (9 lipca), Tarnów (10 lipca), Sanok (11 lipca), Czechowice-Dziedzice (17 lipca), Opole (18 lipca), Częstochowa (19 lipca), Malbork (25 lipca), Elbląg (26 lipca), Toruń (2 sierpnia), Szczecin (5 sierpnia), Gorzów Wielkopolski (6 sierpnia) oraz Legnica (23 sierpnia).

Wszędzie tam, aktywni i przyszli pedagodzy i animatorzy mogą wziąć udział w nowoczesnych, jednodniowych warsztatach z zakresu tzw. narzędzi TIK, a więc technologii informacyjno-komunikacyjnych do montażu dźwięku, metod aktywizujących w nauczaniu muzyki czy podstaw rytmiki. Zajęcia dostarczą prostych narzędzi, twórczych gier i zabaw, które pozwolą w niestandardowy sposób pracować z uczniami, pokazując, że muzyka wcale nie musi być nudna.

Muzobusową trasę po Polsce zakończy wydanie wyprodukowanej przez Emade płyty i internetowa aplikacja "Muzyczna mapa Polski".

Nauczyciele i edukatorzy biorący udział w szkoleniu będą mieli niepowtarzalną okazję stworzenia mini-etiud muzycznych utkanych z dźwięków ich miast zmiksowanych z rozpoznawalnymi melodiami danego regionu. Etiudy zostaną wydane na płycie CD wyprodukowanej przez Piotra Waglewskiego (Emade). Nagrania zostaną również naniesione na aplikację internetową "Muzyczna Mapa Polski" dostępną w portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl). Która etiuda wzbudzi największe zainteresowanie?

Inspiracją do opracowania warsztatów Muzobusa był cykl filmów dokumentalnych w reż. Piotra Stasika, przygotowany dla Muzykoteki Szkolnej z udziałem dzieci i młodzieży. Filmy będzie można obejrzeć podczas plenerowych pokazów w miastach, które odwiedzi Muzobus. Pokazują one jak w przyjemny i często odmienny od tradycyjnych lekcji sposób można odkrywać intrygujący świat muzyki, szczególnie tam, gdzie pozornie znaleźć jej nie można. Przed bohaterami dokumentów stawiane są dość nietypowe zadania: z cyfrowymi dyktafonami wyruszają na ulice miast w poszukiwaniu dźwięków, grają na moście, komórkami filmują próbę orkiestry, odwiedzają studia nagraniowe, wypatrują osób, które śpią w filharmonii, poszukują sponsorów dla młodych kompozytorów... Najmłodsi będą mogli oglądać również animacje ze Studia Miniatur Filmowych.

Ambasadorami projektu Muzobus są: Urszula Dudziak, Artur Rojek, Paula i Karol, Dorota Miśkiewicz i Kasia Stankiewicz.
Zobacz filmy, w których opowiadają, czym jest dla nich muzyka i zachęcają do udziału w akcji.

Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i bibliotekarze, którzy chcą wziąć udział w warsztatach w swoim mieście lub okolicy powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Muzykoteki Szkolnej w zakładce Muzobus. Udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisz się.

By zasiąść w wygodnym, filmowym namiocie Muzykoteki Szkolnej lub zdigitalizować swoje kasety VHS wystarczy odnaleźć Muzobus w centralnym punkcie swojego miasta.

Niebawem organizatorzy ujawnią nowe przystanki w muzycznej podróży po Polsce.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska