Zrób to sam: kosmetyka zacisków hamulcowych. To łatwe i...

  Zrób to sam: kosmetyka zacisków hamulcowych. To łatwe i tanie

  Bartosz Gubernat

  Aktualizacja:

  Zrób to sam: kosmetyka zacisków hamulcowych. To łatwe i tanie

  ©Bartosz Gubernat

  Nawet najdroższe felgi aluminiowe nie będą wyglądać na samochodzie efektownie, jeśli pod nimi zostawimy zardzewiałe zaciski, bębny i tarcze hamulcowe. Na szczęście ich odświeżenie jest niezwykle łatwe i szybkie.
  Zrób to sam: kosmetyka zacisków hamulcowych. To łatwe i tanie

  ©Bartosz Gubernat

  Podobnie jak spód auta, także elementy zawieszenia i układu hamulcowego pracujące w pobliżu kół, nieustannie pracują w ciężkich warunkach. Są regularnie piaskowane, uderzane kamieniami i zalewane wodą. O ile latem, w wysokich temperaturach wpływa to na ich zużycie wolniej, to zimą nie mają łatwego życia. To dlatego kiedy zmieniamy koła na wiosnę, zaciski, tarcze i bębny są mocno skorodowane i wyglądają bardzo nieestetycznie.


  Poszczególne elementy można zdemontować i oddać do renowacji w profesjonalnym zakładzie. Polega ona najczęściej na piaskowaniu metalu, który następnie pokrywa się podkładem i farbą. Można je polakierować przy pomocy tradycyjnego pistoletu, albo np. proszkowo. Efekt takiej renowacji jest bardzo dobry. Problem w tym, że najczęściej jest ona dość kosztowna i kłopotliwa.

  Chociażby dlatego, że na czas renowacji części auto trzeba postawić na kobyłkach lub podnośniku i nie można go w tym czasie używać. Poza tym, nie każdy kierowca potrafi samodzielnie zdemontować hamulce, a następnie rozkręcić je na mniejsze części. Dlatego ciekawą alternatywą jest samodzielne lakierowanie skorodowanych elementów, bez ich demontażu. Chociaż nie będzie ono tak dokładne, jak profesjonalna renowacja, osiągnięty efekt z pewnością przypadnie do gustu nie jednemu kierowcy. Tym bardziej, że koszt dla wszystkich czterech kół nie powinien przekroczyć 100 zł. Jak to zrobić?

  Domową renowację można wykonać zarówno w garażu, jak i na przyblokowym parkingu. Najważniejsze, aby samochód ustawić na równym i utwardzonym placu, gdzie bez problemu będzie go można podnieść przy pomocy podnośnika. Elementy potrzebne do tego zabiegu to szczotka druciana, papier ścierny (najlepiej o różnych gradacjach), benzyna ekstrakcyjna oraz podkład i lakier w sprayu. W suchy i ciepły dzień farba będzie szybciej schła, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto zabrać się za pracę właśnie w taką pogodę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama