Kraków. Więcej miejsc dla niepełnosprawnych

  Kraków. Więcej miejsc dla niepełnosprawnych

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Anna Kaczmarz

  W styczniu, w centrum Krakowa, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyznaczył kolejną, dwusetną kopertę, tym razem przy ulicy Szlak.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Anna Kaczmarz

  Tylko wewnątrz I obwodnicy miasta mamy obecnie wyznaczone 42 takie stanowiska, na Kazimierzu – 45, a na ulicach między I a II obwodnicą – 110. Do tego dochodzą 3 wyznaczone koperty na pozostałych ulicach Dzielnicy I „Stare Miasto”. Łącznie w centrum jest ich zatem 200. Wyznaczane są najczęściej w rejonach budynków użyteczności publicznej (urzędy, przychodnie, szpitale, muzea, gabinety rehabilitacji, szkoły i placówki integracyjne, apteki itp.) a także w pobliżu miejsc zamieszkania osób niepełnosprawnych.


  Koszt wyznaczenia jednego takiego stanowiska to niecałe 500 zł i wiąże się z ustawieniem znaków pionowych: D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” oraz tabliczki T-29 „tabliczki informującej o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się”, jak również znaku poziomego P-20 „koperta”. Raz do roku inspektorzy ZIKiT sprawdzają czy koperty namalowane na ulicach są wyraźne. Już wiadomo, że w tym roku na wiosnę odmalowane zostaną te przy ul. Powiśle i Wróblewskiego.

  Przypominamy, że o wyznaczenie „koperty” w pobliżu miejsca zamieszkania, może wystąpić do ZIKiT-u każdy mieszkaniec z orzeczeniem niepełnosprawności ruchowej (R).

  Warto także pamiętać, że za nieprawne zajęcie miejsca dla osób niepełnosprawnych, grozi mandat w wysokości 800 zł.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY