Jak dbać o opony? Poradnik

  Jak dbać o opony? Poradnik

  Motofakty.pl

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Opony są kluczowym, z punktu widzenia bezpieczeństwa, elementem samochodu. Czy kierowca może zadbać o opony, by wydłużyć ich żywotność?
  Kluczowym aspektem podczas codziennej eksploatacji jest delikatne podjeżdżanie pod krawężniki pod możliwie dużym kątem i z niewielką prędkością. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia ściany bocznej opony. Próba zbyt agresywnego pokonania krawężnika lub innej przeszkody o podobnym kształcie może zakończyć się rozerwaniem wewnętrznych struktur opony i powstania tzw. bąbla, bądź całkowitego przerwania ściany bocznej.


  Do uszkodzenia opony w stopniu, który uniemożliwi jej naprawę, może też doprowadzić najechanie na wyrwę w nawierzchni. Niestety ominięcie dziury nie zawsze jest możliwe. Co może zrobić kierowca? Tuż przed najechaniem na uskok powinien zwolnić pedał hamulca - przód pojazdu uniesie się, a zawieszenie będzie w stanie chociaż w pewnym stopniu wytłumić niedoskonałość nawierzchni.

  Istotne jest też, by wyrwę w asfalcie przejeżdżać w jej środkowej części. Przejeżdżając przy krawędzi ryzykuje się przecięciem opony i wyszczerbieniem felgi przez ostre fragmenty poszarpanej nawierzchni.

  Bardzo duży wpływ na zachowanie samochodu w takiej sytuacji ma ciśnienie powietrza w ogumieniu. Jeżeli będzie zgodne z zaleceniami producenta, sprężysta opona będzie w stanie zamortyzować uderzenie. Gdy jest niedopompowana, masa auta nadmiernie obciąża zewnętrzne fragmenty bieżnika i ścianki boczne opon, zwiększając ich podatność na niekontrolowane odkształcenia czy mechaniczne uszkodzenia.

  Istotne z punktu widzenia trwałości opon są regularne kontrole sprawności amortyzatorów i geometrii. Dzięki nim bieżnik opony nie zostanie wyząbkowany, ani nie ulegnie jednostronnemu zużyciu.

  Dla zachowania równomiernego zużycia bieżnika, szczególnie w autach z napędem na jedną oś, istotna jest rotacja kół. Wskazówki dotyczące kierunku przekładania kół i terminów są zawarte w instrukcjach obsługi samochodów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama