Autobusy pojadą po kolejnych buspasach. Zyskają pasażerowie

  Autobusy pojadą po kolejnych buspasach. Zyskają pasażerowie

  Arkadiusz Maciejowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Autobusy pojadą po kolejnych buspasach. Zyskają pasażerowie

  ©Michał Gąciarz

  Jeszcze w tym miesiącu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zamierza wyznaczyć buspasy na trzech kolejnych krakowskich ulicach. Dzięki nim autobusy komunikacji miejskiej szybciej mają przejechać przez centrum i południe Krakowa.
  Autobusy pojadą po kolejnych buspasach. Zyskają pasażerowie

  ©Michał Gąciarz

  Buspas pojawi się m.in. na ul. Wielickiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Teligi do skrzyżowania z ul. Nowosądecką (w kierunku centrum). Mieszkańcy m.in. osiedla Prokocim nie mają wątpliwości, że powinien zostać on wyznaczony już dawno.

  Tą ulicą przejeżdża wiele miejskich autobusów, m.in. popularne 173 i 144. Niestety szczególnie w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego pojazdy często są blokowane przez zwykłe auta, stoją w korkach i przez to jadą opóźnione – mówi Ewelina Rydz, mieszkanka Dzielnicy XII.

  Choć nie brakuje i osób obawiających się, że po pojawieniu się buspasa, na ul. Wielickiej zaczną tworzyć się jeszcze większe korki. Urzędnicy z ZIKiT twierdzą jednak, że do paraliżu na pewno nie dojdzie.– Ulica Wielicka ma po trzy pasy w każdym z kierunków, jest więc na tyle szeroka, że można bezpiecznie wyznaczyć buspas przekonuje Michał Pyclik z biura prasowego ZIKiT.

  Buspasy wyznaczone zostaną również na ul. Czarnowiejskiej (od al. Kijowskiej w stronę Alej Trzech Wieszczów) oraz na fragmencie al. Focha.

  Szczególnie na ul. Czarnowiejskiej pasażerowie komunikacji miejskiej powinni odczuć korzyści, ponieważ obecnie autobusy tkwią na niej w korkach i notują opóźnienia. Co ważne, na obu wspomnianych ulicach do tej pory pasy ruchu były bardzo szerokie, teraz zostaną podzielone. A to oznacza, że po pojawieniu się buspasa, zwykli kierowcy nadal będą mieli do dyspozycji osobny pas.

  W tym roku zmienione zostały już m.in. zasady korzystania z buspasa na ul. Kamieńskiego. Wcześniej mogły poruszać się po nim – oprócz autobusów MPK – również samochody osobowe, którymi podróżowały przynajmniej trzy osoby. Niestety, było trudne do skontrolowania, czy wszyscy kierowcy wjeżdżają na buspas legalnie. Wielu kierowców jadąc w pojedynkę także korzystało z szybszego pasa. Teraz nie jest on już dostępny dla aut osobowych, ale obowiązuje tylko od poniedziałku do piątku w godz. 6–10.

  Przypomnijmy jednocześnie, że w związku z kończącą się budową łącznicy kolejowej między stacjami na Zabłociu i Krzemionkach, w przyszłym tygodniu zlikwidowany zostanie buspas na al. Powstańców Śląskich. Przez ostatnie miesiące ulica ta była regularnie zwężana, a buspas gwarantował sprawny przejazd pojazdom MPK.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 19. "Szpery"

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znikający podatek

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Jestem ciekaw co zrobią włodarze Krakowa jak kierowcy odwrócą się od miasta płacąc podatki gdzie indziej, najpierw wydają miliony na drogi (lub do własnych szkół) podnosząc podatki w mieście, a...rozwiń całość

   Jestem ciekaw co zrobią włodarze Krakowa jak kierowcy odwrócą się od miasta płacąc podatki gdzie indziej, najpierw wydają miliony na drogi (lub do własnych szkół) podnosząc podatki w mieście, a później wprowadzają przywileje swoim spółkom miejskim!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Puspas na powstancow slaskicj

   Nierozumiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Po co likwidowac cos co dziala sprawnie i wszyscy sie juz do tego przyzwyczaili

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo, zachęcać do komunikacji a nie do samochodu

   krakus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Nie pojawią się większe korki jeżeli ci co mają takie obawy przesiądą się do komunikacji, jak będzie popyt to miasto zwiększy częstotliwość i będzie ok. Ruch samochody w mieście trzeba ograniczać a...rozwiń całość

   Nie pojawią się większe korki jeżeli ci co mają takie obawy przesiądą się do komunikacji, jak będzie popyt to miasto zwiększy częstotliwość i będzie ok. Ruch samochody w mieście trzeba ograniczać a nie zachęcać ludzi do korzystania z samochodu. w miscie robi się z tym bardzo niewiele, są rejony podmijeście skomunikowane z miastem bardzo źle, gdyby było inaczej te tysiące ludzi korzystałoby z komunikacji a nie z włąsnego samochodu. zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama