Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mostek na potoku w Ropicy Górnej liczy ponad wiek, a za chwilę może go w ogóle nie być, bo się zawali. Nikt nowego najpewniej nie wybuduje

Halina Gajda
Halina Gajda
Mostek liczy ponad wiek. Ścieżka, która przez niego wiedzie, prowadzi do jednego z cmentarzy z okresu I wojny światowej. Jest niestety w fatalnym stanie technicznym
Mostek liczy ponad wiek. Ścieżka, która przez niego wiedzie, prowadzi do jednego z cmentarzy z okresu I wojny światowej. Jest niestety w fatalnym stanie technicznym halina gajda
Czy stary, wybudowany po pierwszej wojnie światowej most łączący dwa brzegi potoku Małastówka zostanie w końcu odrestaurowany? Budowla pochodzi z 1915 roku, a korzystają z niej ci, którzy chcą dotrzeć do cmentarza wojennego nr 68. Tak naprawdę to ostatnia chwila, by ratować niemal stuletnią przeprawę. Dzisiaj stoi tylko dzięki temu, że czyjeś ręce zdrutowały fragmenty niemal całkowicie zniszczonych balustrad.

Na most trafić łatwo, bo wystarczy nieco tylko zjechać z drogi wojewódzkiej w kierunku Koniecznej. Dokładnie na wysokości skrętu w stronę Bartnego. Latem przeprawa kryje się nieco za drzewami, ale teraz, gdy jeszcze nie wszystko w pełni kwitnie, widać ją z trasy.

- Teraz jest już w takim stanie, że tak naprawdę zagrozić mu może każdą większa woda – mówi ze smutkiem Aleksander Gucwa, mieszkaniec Sękowej. - To już ostatnia chwila, by go ratować. Bo jak runie, to nikt już go nie odbuduje – przewiduje.

Ponieważ Gucwa mocno jest związany z lokalną historią, znalazł w zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie zdjęcie, na którym obiekt został uwieczniony. Na fotografii widać łąki, gdzieś w oddali chatę, na pierwszym planie jest jednak most.
- Marzeniem byłoby doprowadzić do wyjściowego stanu – dodaje.

Prawie jak z... Narnii

O starej przeprawie rozpisują się miłośnicy Beskidu Niskiego. Korzystają ze ścieżki, która prowadzi na wojenną nekropolię. Jedni pieszo, inni na rowerach. Bez trudu można go również odnaleźć na Google Maps. Internauci opisali go krótko, dołożyli własne zdjęcia zrobione w o różnych porach roku. I komentarze.

- Magiczny jak z Narnii – czytamy w jednym z nich.

Pozostałe też są pełne podobnych przymiotników: urokliwy, wspaniały, fantastyczny. Tylko to niestety nie wystarczy by przetrwał kolejną kolejne pokolenia.
- Mamy dokumentację z pozwoleniem na budowę – przyznaje Małgorzata Małuch, wójt gminy. - Szukamy programów, z których moglibyśmy skorzystać, by przeprowadzić remont, bo jeśli my tego nie zrobimy, to nikt inny się nie podejmie – dodaje.

Nadzieja w transgranicznych

Samorząd realizował ostatnio duże zadanie związane z remontem cmentarzy z I wojny światowej. Był nawet plan, by do tymże objąć również mostek, ale ostatecznie się to nie udało. Wójt szansę widzi w programach transgranicznych.
- Szacujemy, że potrzeba około 300 tysięcy złotych – dodaje. - Z własnych środków nie uda nam się tego zrealizować, stąd decyzja o poszukiwaniu zewnętrznych funduszy - dodaje. 
Zapewnia, że gdy tylko takie się pojawią, samorząd będzie aplikował. 

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska