Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 Polski podstawa. "Lalka" na maturze z Polskiego! Matura 2018 Arkusze CKE, Tematy, Odpowiedzi, Pytania

Małgorzata Mrowiec/AIP
Matura 2018 Polski podstawowy Arkusze CKE, Tematy, Odpowiedzi, Pytania MATURA POLSKI PODSTAWA
Matura 2018 Polski podstawowy Arkusze CKE, Tematy, Odpowiedzi, Pytania MATURA POLSKI PODSTAWA Matura 2018 Polski podstawa
Matura 2018 Polski podstawa. W piątek, 4 maja maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wiemy już jakie były tematy. - Jest trochę nerwowe, ale nie jesteśmy szczególnie zestresowane. Pisałyśmy cztery matury próbne i poszły nam dobrze. Jeśli będą takie same wyniki, to będziemy zadowolone - mówi Zuzanna Olszowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Po godz. 14 zmieścimy arkusze CKE z języka polskiego podstawa wraz z odpowiedziami. Znamy już temat rozprawki. Brzmi: Tęsknota - siła niszcząca czy budująca życie człowieka na podstawie Lalki Bolesława Prusa.

Matura 2018. Na początek - J. polski podstawowy

Matura 2018 wystartuje już 4 maja. W pierwszym dniu MATURY 2018 uczniowie przystąpią do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI Z JĘZYKA POLSKIEGO PODSTAWOWEGO znajdziecie w tym materiale.

Matura 2018 Polski podstawowy Arkusze CKE, Tematy, Odpowiedzi, Pytania MATURA POLSKI PODSTAWA

Matura 2018 Polski podstawa. "Lalka" na maturze z Polskiego!...

Matura 2018 Polski podstawowy: "J. polski był prosty"

- Mieliśmy „Lalkę”. Tego się nie spodziewaliśmy, bo obstawialiśmy, że będą albo „Dziady”, albo „Wesele” - bo w tym roku przypada rocznica, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Więc myśleliśmy, że na maturze będzie coś narodowo-wyzwoleńczego – mówiła nam Tamara Filiks z VIII LO w Krakowie, która planuje studiować logistykę międzynarodową, a także iść do wojska – zgodnie z rodzinną tradycją. W dwie godziny uporała się z egzaminem z polskiego. Tyle jej wystarczyło, nie skorzystała z wydłużonego czasu, jaki jej przysługiwał w związku z problemem z alergią i braniem leków (o 30 minut więcej)..

Matura 2018 Polski podstawa "wszyscy byli zadowoleni"

Jak relacjonuje nastolatka – wszyscy byli zadowoleni, bo temat rozprawki z „Lalki”, zdaniem maturzystów, był prosty. - Tęsknota – czy prowadzi człowieka do klęski, czy powoduje, że staje się lepszy, jest siłą budującą – tak ten temat zapamiętała Tamara. Należało odnieść się do samej lektury oraz do innego tekstu kultury, czyli innego tekstu literackiego, ale też np. przedstawienia, filmu czy obrazu.

Matura 2018 Polski: wiersz Ernesta Bryla (tematy na maturze z polskiego)

Krakowska maturzystka odniosła się do książki swojego ulubionego autora - „Makabrycznej gry” Sebastiana Fitzka. - Wykorzystałam to, że tę książkę znam praktycznie na pamięć – opowiadała nam Tamara. Ostatecznie wykazała w swojej rozprawce, że tęsknota może doprowadzić człowieka do upadku, popchnąć go do rzeczy ostatecznych jak samobójstwo, morderstwo, a więc jest siłą niszczącą.

Na wiersz, którego analizy i interpretacji mogła się podjąć zamiast pisania rozprawki (autorstwa Ernesta Bryla), Tamara nawet nie spojrzała. Jak większość maturzystów, którzy wolą rozprawkę, a maturalnego „starcia” z poezją się obawiają. - Zresztą jak zobaczyłam temat rozprawki, to stwierdziłam, że to mój temat i jestem szczęśliwa, że taki się pojawił – wyznała nam nastolatka.

Matura 2018 Polski: test i tekst o tłumaczach

Na egzaminie trzeba też było wypełnić test. Część pytań odnosiła się do podanego tekstu. Jeden z tekstów opowiadał o tłumaczach, o ich popularności w XXI wieku. Zawierał wizję tłumaczy nie tyle z języka polskiego na obcy, tylko z polskiego na polski, tłumaczących „co autor miał na myśli”. - W teście były pytania o funkcje języka, trzeba było wskazać, jakie środki językowe opisują szacunek do osób – opowiadali nam też maturzyści. - Sdoki językowe – to mnie zagięło… Nie stylistyczne, tylko językowe – podkreślał jeden z zaskoczonych krakowskich maturzystów.

- Temat rozprawki był tematem łatwym dla ucznia, który przeczytał „Lalkę”. A trudnym dla tych, którzy znają ją tylko z bryku albo filmu. Bardzo celny temat na przesianie maturzystów, którzy nie czytają. I również temat, który pozwala się wykazać uczniowi, który ma szeroką wiedzę – mówiły nam polonistki z krakowskiego VIII LO, Anna Matuszek i Katarzyna Miezian (zarazem dyrektorka szkoły). Jak podkreślały, „Lalka” jest jedną z zaledwie ośmiu lektur „z gwiazdką” - tych, których przeczytanie w liceum jest obowiązkowe.

Matura 2018 Polski podstawowy: "Może być również „Wesele”"

Tuż przed egzaminem licealiści z Bochni podzielili się z nami swoimi przeczuciami. - Spodziewam się tematów związanych z patriotyzmem, ponieważ obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. Myślę, że pojawi się „Pan Tadeusz”, „Konrad Wallenrod”. Wydaje mi się, że do matury jestem dobrze przygotowany – uważa Hubert Laskowicz.

- Może być również „Wesele”, ponieważ we wrześniu było Narodowe Czytanie tego dramatu – Szymon Stanula.

- Myślę, że będzie rozprawka na temat cierpienia, a z lektur myślę, że będą „Dziady” albo „Wesele” - uważa Natalia Daniec.

Matura 2018 Polski podstawowy: "Może być również „Wesele”"

Tuż przed egzaminem licealiści z Bochni podzielili się z nami swoimi przeczuciami. - Spodziewam się tematów związanych z patriotyzmem, ponieważ obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. Myślę, że pojawi się „Pan Tadeusz”, „Konrad Wallenrod”. Wydaje mi się, że do matury jestem dobrze przygotowany – uważa Hubert Laskowicz.

- Może być również „Wesele”, ponieważ we wrześniu było Narodowe Czytanie tego dramatu – Szymon Stanula.

- Myślę, że będzie rozprawka na temat cierpienia, a z lektur myślę, że będą „Dziady” albo „Wesele” - uważa Natalia Daniec.

Matura 2018 z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z kilku tekstów literackich i wierszy, do których trzeba wykonać kilka zadań. Oprócz tego maturzyści będą musieli napisać wypracowanie na jeden z wybranych przez siebie tematów.

Matura 2018: Polski - zadania zamknięte i otwarte

Zadania w teście maturalnym mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Nie ograniczają się do sprawdzania umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, ale – obligatoryjnie – służą rozpoznaniu poziomu umiejętności analizy tekstu i jego przekształceń, a także świadomości językowej. Zadania sprawdzają znajomość utworów literackich.

Matura 2018 Polski podstawowy - arkusz CKE, odpowiedzi

Po egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym w tym miejscu opublikujemy arkusze egzaminacyjne CKE

Matura 2018: Polski - jakie tematy i pytania pojawiły się w ubiegłym roku?

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku uczniowie musieli odpowiadać na konkretne pytania do tych tekstów, np. wymienić dwie przyczyny zanikania języków podanych w tekście, wymienić przyczyny zdziwienia Sienkiewiczem, dlaczego porównuje się zanik języków do zanikania różnorodności biologicznej, jaki ma wpływ na rozumienie tekstu stylizacja gwarowa.

Autor: Joanna Urbaniec

Maturzyści musieli również przypasować słowa do definicji, np. elegant, fenomen. Maturzyści mieli podane zdanie i mieli wybrać czy jest oni przydawkowe czy okolicznikowe i uzasadnić swój wybór. Jednym z zadań było również streszczenie tekstu o Sienkiewiczu.

Wśród dwóch tematów do wyboru, uczniowie mieli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu "Ziemia, planeta ludzi" Anthony'ego de Saint-Exupéry lub przeanalizować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas".

Matura 2018 Polski. Te utwory muszą znać uczniowie, którzy przystąpią do matury z język polskiego:

  • Bogurodzica,
  • Bolesław Prus – Lalka
  • Jan Kochanowski – wybrane treny, pieśni
  • Adam Mickiewicz – Dziady część III,
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz,
  • Stanisław Wyspiański – Wesele,
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie

Harmonogram pisemnej matury 2018. Terminy egzaminów maturalnych








DataDzieńGodzina 9Godzina 14
4 majapiątekjęzyk polski ppjęzyk polski pr
7 majaponiedziałek matematyka – ppjęzyk łaciński i kultura antyczna – pp język łaciński i kultura antyczna – pr
8 majawtorekjęzyk angielski – ppjęzyk angielski – prjęzyk angielski – dwujęzyczna
9 majaśrodamatematyka – prfilozofia – ppfilozofia – pr
10 majaczwartekbiologia – ppbiologia – prhistoria sztuki – pphistoria sztuki – pr
11 majapiątekwiedza o społeczeństwie – ppwiedza o społeczeństwie – prinformatyka – ppinformatyka – pr
14 majaponiedziałekfizyka i astronomia – pp fizyka i astronomia / fizyka – prgeografia – pp geografia – pr
15 majawtorekjęzyk niemiecki – ppjęzyk niemiecki – prjęzyk niemiecki – dj
17 majaczwartekjęzyk rosyjski – ppjęzyk rosyjski – prjęzyk rosyjski – dj
18 majapiątekjęzyk francuski – ppjęzyk francuski – prjęzyk francuski – dj
21 majaponiedziałekjęzyk hiszpański – ppjęzyk hiszpański – pr
język hiszpański – dj
22 majawtorekjęzyk włoski – ppjęzyk włoski – pr
język włoski – dj
23 majaśrodajęzyki mniejszości narodowych – pp
język kaszubski – pp
język kaszubski – pr
język łemkowski – pp
język łemkowski – pr
języki mniejszości narodowych – pr
wiedza o tańcu – pp
wiedza o tańcu – pr
historia muzyki – pp
historia muzyki – pr
23 majaśrodagodz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp)
godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)

Harmonogram ustnej matury 2018. Terminy egzaminów maturalnych


od 9 do 22 maja (oprócz 13 i 20 maja)język polskijęzyki mniejszości narodowych
język łemkowski
język kaszubski
od 5 do 25 maja (oprócz 6, 13 i 20 maja)języki obce nowożytne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska