Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto oficjalny arkusz CKE z matury z języka polskiego 2024. Zadania, tematy, komentarze. Co pojawiło się na maturze?

Arkusz maturalny CKE język polski
Arkusz maturalny CKE język polski CKE/Wojciech Matusik
Mamy oficjalny arkusz CKE egzaminu maturalnego z języka polskiego, który rozwiązało ponad 24,2 tys. tegorocznych absolwentów małopolskich szkół średnich - w tym 7,5 tys. młodych ludzi w Krakowie. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 a zakończył o 13:00. Niedługo po rozpoczęciu pojawiły się już pierwsze informacje na temat zadań, oraz odczuć maturzystów. Przedstawiamy jakie lektury i zadania pojawiły się na egzaminie maturalnym.

Pierwszy egzamin maturalny 2024 dobiegł końca. O godzinie 13:00 ostatni uczniowie opuścili sale egzaminacyjne. Godzinę później na stronie CKE pojawił się oficjalny arkusz maturalny z języka polskiego 2024. Oto on. Przejdź do galerii i sprawdź jakie zdania pojawiły się na tegorocznej maturze z języka polskiego.

Pierwsi uczniowie, którzy opuścili sale egzaminacyjne podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tegorocznej matury.

Co pojawiło się na maturze z języka polskiego?

Według początkowych relacji uczniów na tegorocznej maturze z języka polskiego pojawiły się takie lektury jak:

  • Wesele
  • Potop
  • Zdążyć przed Panem Bogiem
  • Na probostwie w Wyszkowie

Maturzyści na egzaminie znaleźli takie tematy zadań:

Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
  • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów

Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego
  • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów

Czytaj więcej: Przecieki na maturę z polskiego i matematyki. W sieci ukazały się arkusze. Ale czy są prawdziwe?

W mediach społecznościowych wrze dyskusja na temat poziomu tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Maturzyści relacjonują, że tegoroczną maturę z języka polskiego można uznać za łatwą.

Jako jeden z pierwszych maturzystów, którzy ukończyli egzamin z języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie był Jakub Miękina.

- Wydaje mi się, że poszło mi dobrze. Był to dość przyjemny początek matury. Rozprawkę pisałem na temat „Buntu i jego konsekwencji dla człowieka”. Odniosłem się do takich lektur jak „Rok 1984”, do postaci Prometeusza z Mitologii, a z kontekstu wziąłem Powstanie Warszawskie oraz kontekst kulturowy, czyli to, jak sami patrzymy na buntowników – mówi Jakub Miękina z klasy 4A z I LO w Krakowie.

Maturzysta jest pozytywnie nastawiony do następnych egzaminów.
- Uważam, że matematyka i języki obce mogą pójść tylko lepiej – dodaje.

Jaki jest przepis na tak bezstresowe podejście do matury?
- Wystarczy umieć matematykę trzy razy lepiej niż polski – mówi z uśmiechem Jakub.

Egzamin z języka polskiego nie sprawił tez trudności Julii Dec z klasy 4 C z I LO w Krakowie.

Szczerze mówić myślałam, że będzie trudniej. Byłam bardzo zestresowana jak weszłam do sali, ale okazało się, że wszystko dobrze poszło. Bardzo się ucieszyłam, że był temat buntu, bo to dość popularny motyw, który występuje w większości lektur. Odwołałam się do legend o św. Aleksym i do Antygony, które reprezentuje bunt wobec praw ludzkich – mówi Julia.

Maturzystka przyznaje, że najbardziej bała się języka polskiego, ponieważ do egzaminu uczyła się tylko cztery dni. - Z dużo większym spokojem podeszłabym do dzisiejszego egzaminu, gdybym zaczęła uczyć się wcześniej – przyznaje Julia.

Co do matematyki maturzystka zapewnia, że jest spokojna.

- Zdaję egzaminy z rozszerzonej matematyki, biologii i chemii. Do tych przedmiotów uczyłam się pilnie na długo przed maturą. Swoją przyszłość wiążę z zawodem lekarza – dodaje.

A tak trudność matury ocenił Adrian z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bochni:

Matura z polskiego wypadła łatwiej niż się spodziewałem. Jeden z tematów wypracowania - ten o buncie i jego konsekwencjach - był tak banalny, że można było odwołać się do większości lektu.

W mediach społecznościowych także można było przeczytać komentarze maturzystów na temat trudności egzaminu.

Ten materiał może Cię zainteresować: Opinie o maturze 2024 z języka polskiego: „Prostszych tematów się nie dało”. Ekspert ocenia to inaczej

- Wszyscy są dobrze przygotowani, więc zachowanie spokoju jest jedną z ważniejszych rzeczy. Warto też się dobrze wyspać przed egzaminem. A gdyby wydarzało się cokolwiek wykraczającego poza szablon wydarzeń - trzeba informować przewodniczącego komisji. Na przykład - że się utknęło w korku. Albo że - nie daj Boże - ktoś jadąc na maturę na rowerze doznał uszczerbku na zdrowiu. Nie należy wtedy panikować, tylko zadzwonić do szkoły. Generalnie procedury maturalne są tak skonstruowane, że dają nam cały wachlarz możliwości postępowania w sytuacjach awaryjnych, rozwiązania problemu - mówi Jacek Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Co jeśli maturzysta nie może pojawić się na egzaminie?

Jak wskazuje dyrektor "Nowodworka", jeśli uczeń nie ma fizycznej możliwości przystąpienia do egzaminu w danym dniu ze względu np. na stan zdrowia (zapis mówi o sytuacjach losowych i zdrowotnych), to najpóźniej w tym dniu trzeba złożyć wniosek o termin dodatkowy. Egzaminy w terminie dodatkowym zdaje się w czerwcu, a ich wyniki poznaje w lipcu, a więc tak jak maturzyści, którzy zdają w terminie głównym w maju.

- Nie ma więc wtedy żadnego opóźnienia, bez problemu bierze się udział w tej samej rekrutacji na studia - podkreśla dyr. Jacek Kaczor.

O czym warto pamiętać przed wejściem na salę egzaminacyjną?

Dyrektor jednocześnie przestrzegał, by pamiętać, że na egzaminie maturalnym nie można mieć przy sobie telefonu ani innych urządzeń elektronicznych. Wniesienie ich na salę grozi unieważnieniem egzaminu.

- Uwaga! Trzeba pamiętać, że czasami nasz telefon jest połączony z zegarkiem. I ten zegarek też jest urządzeniem do transmisji danych. Więc jego też nie wolno wnieść na salę. Trzeba o tym pomyśleć wcześniej, bo uczniowi, który jest skupiony na tym, że zaraz zaczyna się egzamin, może to umknąć - mówi z naciskiem dyrektor I LO.

Matura także dla poprawiających

W tej szkole, w krakowskim "Nowodworku" zdaje maturę prawie 200 tegorocznych absolwentów, a także blisko 40 osób, które poprawiają wybrany jeden lub dwa egzaminy - chcąc otworzyć sobie możliwość dostania się na studia, na które nie udało im się dostać wcześniej.

W całej Małopolsce - po intensywnych przygotowaniach i starając się zapanować nad stresem - do egzaminu dojrzałości w tym roku przystępuje w sumie 24 tys. 265 maturzystów, z czego w liceach - 13 tys. 937 osób, a w technikach - 10 tys. 328 osób.

Oprócz tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia egzaminy będą zdawać także abiturienci z minionych lat - ci, którzy poprzednio nie przystąpili do matury po ukończeniu szkoły, nie zdali lub chcą poprawić swój wynik. Takich osób jest w naszym województwie 4 tys. 577, z czego w samym Krakowie - 2 tys. 13.

W samym Krakowie w 113 szkołach łącznie do egzaminów przystąpi 9,5 tys. zdających.

Przedmioty dodatkowe, które wybrali małopolscy maturzyści 2024

W tym roku po raz ostatni egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z polskiego, z matematyki i z języka obcego.

Każdy też obowiązkowo zdaje jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego. "Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie" - wskazuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Według danych, które uzyskaliśmy od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w Małopolsce najchętniej wybierali jako dodatkowe takie przedmioty jak: język angielski (18 040 osób), matematyka (8 182), język polski (5 512), geografia (5 103), biologia (4 766), a w dalszej kolejności - chemia (2 662), historia (1 475), wiedza o społeczeństwie (1 352), informatyka (1 019), fizyka (996), język angielski na poziomie dwujęzycznym (578), historia sztuki (449).

Jeżeli chodzi o egzaminy ustne, maturzyści obowiązkowo przystępują do dwóch: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Ogłoszenie wyników matur nastąpi 9 lipca.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z polskiego?

Edukacja obywatelska zastąpi HiT

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska