Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 tuż tuż. Uczyć się czy odpoczywać tydzień przed egzaminem? "To bardzo wymagający czas" - mówi psycholożka

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Matura to ogromny stres. Jak pomóc dziecku, które będzie do niej podchodzić?
Matura to ogromny stres. Jak pomóc dziecku, które będzie do niej podchodzić? WALDEMAR WYLEGALSKI
Ostatni tydzień przed maturą jest dla maturzystów bardzo stresującym momentem. Co powinni robić: uczy się czy odpoczywać? Jak powinni zachowywać się dziadkowi i rodzice? Odpowiada psycholożka i psychoterapeutka, Natasz Chmielewska-Mazurek.

Matura to ogromny stres. Jak nie zestresować maturzysty?

Czy okres przed maturą jest dla młodych wymagający?

Jest to bardzo wymagający czas emocjonalnie, ponieważ młodzi zdają sobie sprawę z tego, że niewiele czasu zostało do bardzo ważnego dla nich i decydującego wydarzenia. Jednocześnie to jest taki czas w którym młodzież uświadamia sobie jak dużo ma jeszcze do robienia. Czasami towarzyszy temu duży poziom niepokoju, lęku, a czasami nawet paniki. Rzadko która osoba przygotowująca się do matury ma w tym ostatnim tygodniu luz i wie, że zrobiła wszystko z dużym wyprzedzeniem i wówczas tydzień przed może poświęcić na relaks. Raczej wszyscy „dokręcają” obroty na samym końcu. Jest to bardzo stresujący i napięty okres.

Co powinien robić taki młody człowiek przed tak dużym stresem?

Jeżeli chodzi o ostatni tydzień to moim zdaniem powinno sobie podzielić jakoś podzielić ten okres. Jeśli mamy świadomość, że jakaś część materiału nie została przerobiona i gdybyśmy sobie obrali za cel po prostu odpoczywać, to myślę, że ten poziom niepokoju paradoksalnie mógłby wzrastać zamiast maleć. Uważam, że dobra jest organizacja czasu i podział czasu, żeby zadbać również o regenerację, czyli uczyć się ewentualnie do godzin wieczornych, a nie nocnych.

Nauka całą noc się po prostu nie opłaca, mózg człowieka, który jest bardzo zmęczony jest po prostu nieefektywny. Lepiej pozwolić sobie na przerwę w trakcie nauki i np. co dwie godziny zrobić sobie 15-20 minut przerwy, pomimo że mamy poczucie, że tracimy czas. Tak naprawdę dając naszemu ciału odpocząć – wpływamy na efektywność naszych działań. Przez to lepiej przyswajamy wiedzę i korzystanie wpływamy na nasze procesy intelektualne i poznawcze.

Natasza Chmielewska-Mazurek, psycholożka i psychoterapeutka.
Natasza Chmielewska-Mazurek, psycholożka i psychoterapeutka. Łukasz Filipowski

Kluczowa jest pomoc emocjonalna

Czyli jak konkretnie powinien wyglądać taki tydzień przez maturą?

Jestem za tym, żeby cyklicznie robić sobie przerwy, mniej więcej co dwie godziny, zakończyć naukę o rozsądnej, wieczornej porze, tak, aby mieć czas żeby zrobić sobie jakąś przyjemność i w spokoju pójść spać. Zachęcam do drobnych aktywności na świeżym powietrzu, które dadzą też nam też trochę pooddychać i dotlenić się, co wpływa na chłonność naszego umysłu.

Jak powinni zachowywać się najbliżsi, czyli dziadkowie i rodzice?

Zachęcałabym osoby z otoczenia do zadawania pytań otwartych, ale bardziej emocjonalnych. To są takie pytania: jak się czujesz, czego ci potrzeba, czy jest coś w czym mogę ci pomóc, czy jest coś na co miałbyś ochotę, czy mogę coś dla ciebie ugotować/przynieść? Myślę, że to jest najlepszy rodzaj wsparcia. Nie starajmy się dokładać presji młodym ludziom w tym napiętym dla nich okresie. Nie pytajmy ile już przyswoili materiału i ile jeszcze zostało, bo to są pytania, które osoby przygotowujące się do matury i tak sobie zadają cały czas i powodują w nich napięcie emocjonalne. Bardziej należy skupić się na wsparciu emocjonalnym, żeby maturzysta wiedział, że najbliżsi są obok.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Takie kwiatki występują w pracach domowych, wypracowaniach oraz kartkówkach.

Uczniowie dają czadu, a nauczyciele załamują ręce... Nowe hi...

od 16 lat
Wideo

Maturzyści z Podkarpacia zadowoleni po egzaminie z matematyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski