Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Co było na J. POLSKIM podstawowym: "Banalny polski": język używany w internecie ARKUSZ

red./Konrad Karkowski/Joanna Dolna
Matura 2016 POLSKI podstawowy: "Lalka", "Dziady" i wiersz Herberta ARKUSZ, TEMATY, WYPRACOWANIE
Matura 2016 POLSKI podstawowy: "Lalka", "Dziady" i wiersz Herberta ARKUSZ, TEMATY, WYPRACOWANIE Tomasz Czachorowski
Matura 2016 - POLSKI. Za nami matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co pojawiło się na egzaminie? Jakie były tematy wypracować? Czy matura z polskiego była łatwa czy trudna? Na egzaminie pojawiły się m.in. "Dziady" cz. IV: maturzyści mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: "Czy warto kochać, mimo, że miłość wiąże się z cierpieniem?". Jeden z tekstów dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. Pojawiła się również analiza wiersza "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta. Jakie jeszcze pytania pojawiły się na egzaminie? U nas znajdziecie ARKUSZ, TEMATY, WYPRACOWANIE. - Pierwszy z egzaminacyjnych tekstów dotyczył "Lalki" Prusa, kolejne dwa-netykiety, czyli języka używanego w internecie. Pierwszym tematem pisemnym było wypracowanie nawiązujące do IV część "Dziadów" Mickiewicza, a dokładnie "Czy miłość zawsze musi być źródłem nieszczęścia"-wyliczała Gabriela Mastek z kl. III s XXIV LO w Krakowie.

Matura 2016 JĘZYK POLSKI podstawowy [ARKUSZ CKE]
Matura 2016 JĘZYK POLSKI podstawowy - ARKUSZ PDF
Matura 2016 JĘZYK POLSKI podstawowy [ODPOWIEDZI]

Matura 2016 POLSKI podstawowy: Co było? "Lalka" i"Dziady" na maturze z polskiego ZADANIA, ODPOWIEDZI

Matura 2016: POLSKI już w środę! [ZADANIA, "PRZECIEKI", TEMATY, "WYCIEKŁY ARKUSZE"]

Matura 2016: POLSKI. Egzamin na poziomie podstawowym musieli napisać wszyscy. - Ci uczniowie, którzy chcą zdawać poziom rozszerzony, dodatkowo po południu napiszą rozprawkę interpretującą albo analizę porównawczą utworów. Na poziomie rozszerzonym nie ma już pytań dotyczących rozumienia załączonych tekstów-tłumaczyła Magdalena Rychlak, polonistka z XXVI LO.

Matura 2016: POLSKI podstawowy: Jakie były pytania i zadania? Jakie były tematy wypracowań i lektury [PYTANIA, TEMATY, ZADANIA, ODPOWIEDZI]
"DZIADY" MICKIEWICZA, "LALKA" PRUSA, WIERSZ HERBERTA
Na maturze z języka polskiego pojawiły się "Dziady" cz. IV: "Czy warto kochać pomimo cierpienia?". Była też "Lalka" Bolesław Prusa - a dokładnie fragment, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego - informują na Twitterze maturzyści. Pojawił się także tekst o pisaniu w internecie, gdzie często stosujemy skróty. Pytanie brzmiało, czy takie pisanie skrótami powoduje, że nasz język staje się uboższy. Maturzyści mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: "Czy warto kochać, mimo, że miłość wiąże się z cierpieniem?". Kolejnym tematem była analiza Zbigniewa Herberta "Dałem słowo" poświęconego m.in. dorastaniu i dojrzałości. Co jeszcze pojawiło się na egzaminie? Już wkrótce opublikujemy wszystkie pytania z języka polskiego wraz z odpowiedziami.


Matura 2016: co było na maturze z j. polskiego

Autor: Joanna Dolna

Matura 2016: język polski, wiersz Zbigniewa Herberta "Dałem Słowo"

"Dałem Słowo"
byłem bardzo młody
i rozsądek doradzał
żeby nie dawać słowa

mogłem śmiało powiedzieć
namyślę się jeszcze
nie ma pośpiechu
to nie rozkład jazdy

dam słowo po maturze
po służbie wojskowej
kiedy zbuduję dom

ale czas eksplodował
nie było już przedtem
nie było już potem
w oślepiającym teraz
trzeba było wybierać
więc dałem słowo

słowo –
pętla na szyi
słowo ostateczne
w rzadkich chwilach
kiedy wszystko staje się lekkie
przechodzi w przezroczystość
myślę sobie:
„słowo daję
chętnie bym
cofnął dane słowo”

trwa to krótko
bo oto – skrzypi oś świata
mijają ludzie
krajobrazy
kolorowe obręcze czasu
a dane słowo
ugrzęzło w gardle"

Matura 2016: Co było na J. POLSKIM podstawowym: "Banalny polski"
Maturzyści z XXIV LO w Krakowie po języku polskim byli zadowoleni. - Wybrałem ten temat, tak jak Gabriela - mówił Konrad Tomaszek z tej samej klasy. Ci, którzy lepiej czują się w interpretacji poezji, mogli "rozprawić się" z wierszem Zbigniewa Herberta "Dałem słowo". -Znów była "Lalka"-zwracał uwagę Konrad. Jego zdaniem w tym temacie nie było nic odkrywczego. -Drugi tekst-jak najbardziej ciekawy-hybryda języka mówionego i pisanego-stwierdził. -Temat wypracowania, czyli miłość, to chyba temat przyjemna dla każdego maturzysty-żartowała Gabriela.

Jutro maturzyści będą zdawać matematykę, a następnie język obcy. Potem przyjdzie czas na przedmioty dodatkowe. W tym roku szkolnym w Krakowie maturzyści najczęściej wybierają biologię, geografię, chemię i wiedzę o społeczeństwie.

MATURA 2016: minimum 30 proc. punktów [WYNIKI]
Warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości będzie uzyskanie minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych i ustnych z języków polskiego i obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z języka ojczystego) oraz przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wynik egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko rekrutacji na studia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska