MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: jesteś niepełnosprawny? Trudniej o prawo jazdy

Paulina Łysak
Osoba niepełnosprawna musi sama dojechać na egzamin z jazdy  własnym samochodem
Osoba niepełnosprawna musi sama dojechać na egzamin z jazdy własnym samochodem Zbigniew Wieczorek
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Krakowa, Tychów i Katowic nierówno traktują kursantów. Nie ma tu samochodów dla osób niepełnosprawnych, które aby przystąpić do egzaminu z jazdy, muszą we własnym zakresie zapewnić sobie pojazd. Dyrektorzy tych ośrodków twierdzą, że takich aut nie mają, bo różne są stopnie niepełnosprawności, a na zakup wielu aut ich nie stać.

Czytaj także:

W nieciekawej sytuacji są też 16-latkowie, którzy mogą zdawać na prawo jazdy kat. B1 (auta o masie do 550 kg). Oni też muszą przyjechać na plac manewrowy własnym samochodem. - Tracą na tym przede wszystkim kursanci, ponieważ muszą ponosić dodatkowe koszty z podstawieniem samochodu, a egzamin zdają identyczny jak na kategorię B - mówi Jolanta Nazim-Marcinek, właścicielka jednego z Ośrodków Szkolenia Kierowców w Kluczach.

To jeden z nielicznych ośrodków szkolenia kierowców w Małopolsce zachodniej, gdzie 16-latkowie mogą nauczyć się prowadzić te najmniejsze pojazdy. Pozostałe takie ośrodki znajdują się między innymi w Trzebini, Olkuszu, a także w sąsiednim Jaworznie (województwo śląskie).

Większy problem z przygotowaniami przed egzaminem na prawo jazdy mają niepełnosprawni. Ośrodków, które mają dostosowane dla takich osób pojazdy, jest jak na lekarstwo. Jeden znaleźliśmy w Oświęcimiu.

Jak się okazuje, inwalidzi muszą nie tylko wydać pieniądze na przerobienie samochodu do swoich potrzeb (to wydatek rzędu od 2,5 do 6 tys. zł), ale i na potrzeby egzaminatora. Po stronie pasażera musi być dodatkowy pedał hamulca, a to kosztuje ponad tysiąc złotych.

Sprawą osób niepełnosprawnych, które marzą o prawie jazdy, zainteresowaliśmy m.in. rzecznika praw obywatelskich oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. - Przyjrzymy się tej sprawie - obiecuje Joanna Koczara z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. - Ludziom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, należy pomagać pokonywać tę barierę, a nie kłaść kolejne kłody pod nogi. To zamyka tych ludzi w domach.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska