Małe firmy - wielkie zmiany w Krakowie

Materiał partnera zewnętrznego PARP
Paweł Cybulski: administracja skarbowa - coraz mniej kontroli, ale bardziej efektywne
Paweł Cybulski: administracja skarbowa - coraz mniej kontroli, ale bardziej efektywne PAP/Prawo przedsiębiorców
W piątek odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców poświęcone przybliżeniu zmian w Konstytucji Biznesu

Administracja skarbowa ogranicza liczbę zbędnych kontroli, a te, które są wykonywane, są bardziej efektywne i dają lepsze wyniki - ocenił wiceminister finansów Paweł Cybulski podczas piątkowego spotkania z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości” w Krakowie.

„Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy - wielkie zmiany” to cykl spotkań informacyjnych realizowanych w całym kraju, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Organizatorem wydarzenia są: PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak podkreślił w Krakowie Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej, jednym z celów tych spotkań jest promowanie wszelkich działań administracji, a zwłaszcza administracji podatkowej wśród małych i średnich przedsiębiorców.

- Administracja podatkowa jest bardzo dużą administracją i często słyszymy, że dotkliwą w swoich działaniach. Chcemy na tych spotkaniach powiedzieć, że idziemy w kierunku przyjazności, że chcemy realizować Konstytucję biznesu, która weszła w życie i od kilku miesięcy widać skutki jej działania - zaznaczył wiceminister.

Podkreślił, że reformy dotyczą nie tylko podatników, ale też aparatu skarbowego, który przechodzi zmiany zarówno organizacyjne, jak i świadomościowe wśród urzędników. „To zmiana mentalności, bo zawsze powtarzam, że z tym jest najgorzej i to jest najtrudniejsze” - zauważył Cybulski.

Administracja skarbowa - w jego opinii - może pochwalić się coraz lepszymi wynikami - prowadzi mniej zbędnych kontroli, ale te, które są realizowane, są bardziej efektywne i dają lepsze wyniki. #- Odchodzimy od nękania podatników, niepotrzebnego kontrolowania - zapowiedział przedstawiciel resortu finansów. Jak dodał, zwiększeniu efektywności administracji podatkowej służy coraz powszechniejsze stosowanie zaawansowanych narzędzi informatycznych. - Chcemy wytoczyć na przestępców cyberbroń pod postacią dobrych analiz, zbierania dobrych danych, które pozwalają nam odpowiednio wyciągać wnioski i działać. Dlatego chcemy uniknąć wszelkich zbędnych działań, które będą zabierały czas uczciwym podatnikom i zakłócały ich pracę. Chcemy działać bardziej dyskretnie i na korzyść tych uczciwych podatników - zaznaczył wiceminister.

Według niego efektem takich działań jest z jednej strony dążenie do wyeliminowania nieuczciwych podmiotów, a z drugiej - tworzenie przyjaznego i konkurencyjnego środowiska gospodarczego w naszym kraju.

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw, wprowadzanych przez rząd, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Krakowskiemu spotkaniu towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której do dyspozycji uczestników byli eksperci z kilku ministerstw, agencji i instytucji państwowych.

Materiał specjalny powstał we współpracy z PARP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska