Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi księża z kalendarza

Redakcja
Ks. Jacek Stryczek z Krakowa jest patronem kwietnia
Ks. Jacek Stryczek z Krakowa jest patronem kwietnia Sylwia Dąbrowa
Jeden jeździ na rolkach na pielgrzymkę, drugi przez lata grał w hokeja w reprezentacji Polski. Trzeci namówił kilka tysięcy nastolatków na dyskotekę bez alkoholu. O tak niezwykłych księżach ludzie muszą się dowiedzieć - zdecydowały pomysłodawczynie kalendarza "Powołani". Namówiły ich na pozowanie i rozmowę - pisze Marta Paluch.

Księża z kalendarza pochodzą z całej Polski. Na okładce jest nasz krakowski ksiądz Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia "Wiosna". "Powiedzieć o nim, że jest człowiekiem orkiestrą, to mało" - opisują go pomysłodawczynie kalendarza, Sylwia Dąbrowa i Paulina Socha-Jakubowska. Nic dziwnego. Poza znaną w całej Polsce akcją "Szlachetna paczka", czyli pomocy rodzinom w potrzebie, ks. Stryczek z parafii św. Józefa w Podgórzu wymyślił jeszcze "Akademię Przyszłości". W jej ramach wolontariusze, najczęściej studenci, pomagają w nauce dzieciakom z biednych i patologicznych rodzin. Tacy właśnie - niekonwencjonalni i aktywni - są również pozostali duchowni, którzy trafili na karty "Powołanych".

Zobacz także: Karol Wojtyła omal nie spóźnił się na konklawe

- Jestem na okładce, bo jako pierwszy z księży wsparłem tę inicjatywę - nie kryje ks. Stryczek. Dlaczego? - Ponieważ ostatnio mam wrażenie, że Kościół ma czarny PR - sprawa lustracji, in vitro - tłumaczy. - W najlepszym razie media pokazują obrazki z oficjalnych uroczystości, z biskupami i hierarchami, instytucjonalną stronę Kościoła. A przecież każdy z nas zna fajnego księdza, który robi wspaniałe rzeczy. I dobrze, że się je prezentuje w tym kalendarzu - uważa ks. Stryczek.

W styczniu sieje "Ziarno"

- Chciałyśmy pokazać światu duchownych, którzy swoją pasją zarażają innych - mówi Sylwia Dąbrowa, autorka zdjęć księży. - Wybrałyśmy więc takich niecodziennych, którzy nie ograniczają swojej posługi do działalności duszpasterskiej.

Takim kapłanem na pewno jest 33-letni ks. Łukasz Piórkowski z Krakowa. Dzieciaki znają go jako "Profesora Kręconego" z programu "Ziarno", gdzie w przystępny sposób tłumaczy najmłodszym prawdy wiary. Choć to nie zawsze bywa łatwe.

- Ostatnio mała dziewczynka zaskoczyła mnie, pytając: ,,Jak Jezus pokonał śmierć? Jak zmartwychwstał?" - opowiada ks. Piórkowski. - Niby prosta sprawa, ale jak to dziecku przystępnie wyjaści? - dodaje.

Opowiada, że nad każdym zabawnym programem ciężko pracują zarówno dzieci, jak i on.

- Chcemy o Ewangelii mówić jasno, a to wymaga wysiłku - podkreśla ks. Piórkowski.
Ks. Piórkowski jest też dyrektorem programowym Centrum Jana Pawła II w Krakowie, które zajmuje się propagowaniem myśli zmarłego papieża wśród ludzi. Pracuje także w Wydawnictwie św. Stanisława. - W tym roku to rzeczywiście praca niemal siedem dni w tygodniu - śmieje się kapłan.

W kalendarzu jest twarzą stycznia.

W lutym na hokeja

Księdzem lutego jest 48-letni Paweł Łukaszka, proboszcz z Nowego Targu. Nietypowy proboszcz, który trenuje młodzież z hokejowej drużyny Podhale Nowy Targ. - To, co powszechne, szybko nuży. Trzeba szukać nowych wyzwań - mówi ksiądz Łukaszka. Przez lata był reprezentantem Polski w hokeju, brał udział w igrzyskach olimpijskich w Lake Placid. (1980 r.) Zamiast rozwijać karierę w Kanadzie został księdzem. I autorytetem dla młodych, nie tylko w sporcie.

Zobacz także: Karol Wojtyła omal nie spóźnił się na konklawe

Ks. Łukaszka podkreśla, że zgodził się na pozowanie w kalendarzu, bo podoba mu się idea przedstawienia księży w sympatyczny, niestereotypowy sposób.

- Ważne, żeby nas nie szufladkowano. Dobrze, że pisze się o nas nie z powodu skandali, tylko po prostu jako o członkach społeczeństwa - mówi ks. Łukaszka.

Słonik, ping pong i hip-hop

Patronem marca został ks. Andrzej Tuszyński z Radomia, który organizuje czas młodzieży w swoim centrum "Arka", kwietnia - ks. Stryczek.

Maj objął ks. Michał Misiak, organizator bezalkoholowych dyskotek w Łodzi.

Czerwiec należy do ks. Jana Dudy z Kielc, który ewangelizuje za pomocą radia i internetu.
Twarzą lipca jest ks. Sławomir Nowak, który długie włosy i Jarocin zamienił na koloratkę i na harleyu jeździ z grupą zapaleńców szlakiem drewnianych kościółków. Sierpień należy do ks. Grzegorza Sprysaka z Warszawy, współorganizatora pielgrzymki na rolkach.

Jesienni księża są równie niebanalni - Adam Zyzik z Częstochowy zastawił swoje mieszkanie pod budowę kościoła, ks. Rafał Praski organizuje mecze hiphopowców z księżmi, a ks. Andrzej Łuszcz z Zamościa nagrał płytę i jest mistrzem Polski w ping-pongu księży.

Zobacz także: Karol Wojtyła omal nie spóźnił się na konklawe

Stawkę zamyka ks. Bogusław Zeman z Lublina (grudzień), który pisze książki o słoniu Bombiku.

- Wiemy, że niebanalnych księży jest więcej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wydamy następny kalendarz - mówi Paulina Socha.

Wydawnictwo, którego projekt graficzny przygotowała Edyta Ciuchta, kosztuje 25 zł (do zamówienia na stronie "Opoki", od przyszłego tygodnia w księgarnach).

Dochód ze sprzedaży pójdzie na działalność fundacji "Opoka", która prowadzi katolicki portal informacyjny.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska