Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Kmita: Zapewniam, że będę prezydentem Mieszkańców, a nie poszczególnych grup interesu czy układu towarzyskiego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Łukasz Kmita: Zapewniam, że będę prezydentem Mieszkańców, a nie poszczególnych grup interesu czy układu towarzyskiego
Łukasz Kmita: Zapewniam, że będę prezydentem Mieszkańców, a nie poszczególnych grup interesu czy układu towarzyskiego mat. prasowe
- Głos Mieszkańców musi być słyszalny przez Prezydenta, Radnych i miejskich urzędników przez 365 dni w roku, a nie tylko przed wyborami. Dlatego zaproponowaliśmy program „Obywatelski Kraków”, który wzmocni głos Mieszkańców, także w lokalnych wspólnotach - podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Łukasz Kmita, kandydat na prezydenta Krakowa. W konferencji wzięli udział także Mateusz Małodziński, „dwójka” na krakowskiej liście PiS do Sejmiku oraz Agnieszka Paderewska, liderka listy PiS do Rady Miasta z okręgu Stare Miasto, Grzegorzki i Prądnik Czerwony.

- Zapewniam, że będę prezydentem Mieszkańców, a nie poszczególnych grup interesu czy układu towarzyskiego. Dlatego proponuję szereg rozwiązań, których celem będzie wzmocnienie głosu Mieszkańców i prowadzenie większej roli demokracji bezpośredniej - także w naszych dzielnicach - mówił Kmita.

Kandydat na prezydenta Krakowa tłumaczył: - W naszym mieście świetnie działają ruchy miejskie, stowarzyszenia, NGO-sy. Chcę im podziękować za ogromną rolę, jaką odgrywają w bardzo wielu obszarach dotyczących teraźniejszości i kształtowania przyszłości Krakowa. Jestem przekonany, że teraz warto zrobić krok dalej. Jestem zwolennikiem wprowadzenia corocznego „referendum dzielnicowego”. W ten sposób mieszkańcy będą mogli mieć większy wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Nie pozwolę na to, aby głos mieszkańców mógł być zlekceważony przez urzędników.

Łukasz Kmita zapowiedział również wprowadzenie specjalnej aplikacji.

- Wprowadzę także „aplikację referendalną”, aby na bieżąco konsultować projekty dotyczące przyszłości Krakowa z obywatelami - dodał Łukasz Kmita. Kandydat zapowiedział także systemowe wzmocnienie roli konsultacji społecznych oraz coroczne zwiększenie środków na budżet obywatelski - mówił kandydat na prezydenta.

Mateusz Małodziński, kandydat do Sejmiku z listy PiS przekonywał, że w ostatnich latach budżet obywatelski w Małopolsce stał się niezwykle popularny wśród mieszkańców całego regionu.

- Poprzez to narzędzie wiele wspólnot lokalnych zrealizowało swoje „małe” i większe marzenia. W tym roku także widać ogromne zainteresowanie - złożonych zostało prawie 300 wniosków z całej Małopolski. W tej grupie niezwykle aktywni byli Mieszkańcy Krakowa. To także przejaw, pokazujący, że obywatele chcą aktywnie angażować się w rozwój swoich małych ojczyzn, wspólnot dzielnicowych i osiedlowych - podkreślił Małodziński.

- W tym roku już po raz jedenasty Mieszkańcy będą wybierali swoje projekty. Chcemy, aby co roku miasto przeznaczało zdecydowanie większe środki na budżet obywatelski - docelowo nawet 80 mln zł. - dodała Agnieszka Paderewska, kandydatka do Rady Miasta Krakowa.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska