Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lockdown w niższych ligach piłkarskich. Czy Wieczysta i Peszko mają się czego obawiać? Awanse i spadki w Małopolsce

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Mecz krakowskiej klasy okręgowej Wieczysta Kraków - Skawinka, przy piłce Sławomir Peszko
Mecz krakowskiej klasy okręgowej Wieczysta Kraków - Skawinka, przy piłce Sławomir Peszko Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wprowadzenie jesiennego lockdownu ze względu na pandemię koronawirusa staje się coraz bardziej realne. Z uwagi na rosnącą falę zakażeń wszystkie rozgrywki w niższych ligach piłkarskich, czyli od III ligi w dół mogą zostać przerwane. Nieoficjalnie podaje się termin 2 listopada. Sprawdziliśmy, co o takiej sytuacji mówią regulaminy rozgrywek grupy 4 III ligi oraz od IV ligi do klasy C. Czy prowadząca w grupie II klasy okręgowej pod wodzą Sławomira Peszki Wieczysta Kraków i inni liderzy w Małopolsce mają się czego obawiać?

Lockdown w niższych ligach piłkarskich. Czy Wieczysta i Peszko mają się czego obawiać?

Władze piłkarskie, zaskoczone wiosenną pandemią, miały latem czas, by przygotować się na ewentualność przerwania rozgrywek w sezonie 2020/2021. W regulaminie MZPN pojawiły się stosowne zapisy dotyczące takiej sytuacji.

Regulamin mówi, że "w sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50 procent lub więcej zaplanowanych kolejek, jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych, uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów".

I dalej:
"Jeśli nie będzie możliwości rozegrania co najmniej 50 procent zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona". Co należy rozumieć w ten sposób, że do następnego sezonu w danych rozgrywkach przystąpią te same drużyny.

To oznacza, że w przypadku niemożności rozegrania przynajmniej połowy zaplanowanych meczów, np. piłkarze Wieczystej Kraków, którzy pod wodzą Sławomira Peszki i Radosława Majewskiego gromią rywali i prowadzą z dużą przewagą w grupie 2 krakowskiej klasy okręgowej, nie będą mogli uzyskać awansu do IV ligi. Do zakończenia pierwszej rundy w tej grupie klasy okręgowej pozostały dwie kolejki: w najbliższy weekend 31 października - 1 listopada oraz w dniach 7-8 listopada.

Oczywiście w przypadku ogłoszenia przerwania rozgrywek jesienią istnieje szansa, że zostaną one dokończone późną wiosną, albo nawet latem. W opisywanym powyżej przypadku w klasie okręgowej, gdyby lockdown wszedł w życie w poniedziałek 2 listopada, do rozegrania wiosną pozostanie zaledwie jedna kolejka. Dlatego obecnie za wcześnie przesądzać o końcowych rozstrzygnięciach.

Co mówi regulamin w grupie 4 III ligi

Rozgrywki grupy 4 w III lidze w sezonie 2020/2021 prowadzi Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej. Występują w niej trzy drużyny z Małopolski: Cracovia II, Podhale Nowy Targ i Jutrzenka Giebułtów. W regulaminie związku z siedzibą w Kielcach znalazły się zapisy niemal identyczne, jak wyżej cytowane. Niemal, bo istnieje jedna zasadnicza różnica.

Chodzi o przepis dotyczący zasad ustalania miejsc w tabeli (a więc także awansów i spadków) na wypadek, gdyby w momencie przerwania rozgrywek dwie (lub więcej) drużyny z równą liczbą punktów miały na koncie tylko jedno spotkanie rozegrane pomiędzy sobą (bez rewanżowego). Według MZPN do rozstrzygnięcia układu tabeli w pierwszej kolejności liczy się wtedy ten jeden rozegrany mecz.

W Małopolsce wyciągnięto wnioski z wiosennego zamieszania, gdy prowadzący wówczas rozgrywki 4 grupy III ligi Lubelski Związek Piłki Nożnej specjalną uchwałą zmienił obowiązujące zasady w taki sposób, by do II ligi mógł awansować Motor Lublin kosztem liderującego w tabeli Hutnika Kraków (potrzebna była interwencja Komisji ds. Nagłych PZPN, która uznała także prawo do awansu nowohuckiej drużyny, stąd obecnie w II lidze 19 zespołów).

Z kolei w aktualnym regulaminie Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2020/2021 pojawia się zastrzeżenie, że przy równej liczbie punktów bezpośrednie mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami rozstrzygają tylko wtedy, gdy uda się rozegrać oba spotkania. Z tego wynika, że jeśli nie dojdzie do rewanżu, kluczowe będą kolejne zasady (od punktu d - czytaj poniżej). To istotna różnica w porównaniu z regułami wprowadzonymi przez MZPN w IV lidze i niższych klasach.

Bojówki kibiców wyszły na ulice. Pseudokibice zaatakowali ma...

Oto omawiany przepis w 4 grupie III ligi:
3. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) Przy dwóch zespołach:

  • a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,
  • b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
  • c. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,
  • d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach w danym sezonie,
  • e. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w spotkaniach w danym sezonie,
  • f. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w danym sezonie,
  • g. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w danym sezonie.

2) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w pkt 1) wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.
3) postanowienia ust. 3 pkt 1) lit. a-c mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

Ustalanie kolejności drużyn w tabeli IV ligi i niższych klas[MAŁOPOLSKA]

Poniżej prezentujemy paragraf regulaminu rozgrywek prowadzonych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej, który dotyczy zasad ustalania kolejności w tabeli od IV ligi w dół.

Paragraf 21

1. W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) przy dwóch zespołach:

  • a. ilość zdobytych punktów w spotkaniach (spotkaniu w przypadku wcześniejszego zakończenia rozgrywek niezależnego od organu prowadzącego) między tymi drużynami,
  • b. przy równej ilości punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach (spotkaniu w przypadku wcześniejszego zakończenia rozgrywek niezależnego od organu prowadzącego) tych drużyn,
  • c. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach (spotkaniu w przypadku wcześniejszego zakończenia rozgrywek niezależnego od organu prowadzącego) tych drużyn,
  • d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
  • e. przy dalszej równości, większa ilość bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
  • f. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w całym cyklu rozgrywek,
  • g. przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek.

2) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w pkt 1) wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.
3) W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu 50% lub więcej zaplanowanych kolejek jako tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, przy założeniu, iż wszystkie zaległe mecze tej i poprzednich kolejek, które nie odbyły się w terminach wcześniejszych, uznaje się za nierozegrane bez przyznawania punktów.
4) W sytuacji braku możliwości zakończenia rozgrywek spowodowanej siłą wyższą, która nastąpi po rozegraniu mniej niż 50% zaplanowanych kolejek, wyniki dotychczas rozegranych meczów będą anulowane, a kolejność drużyn w tabeli końcowej nie zostanie ustalona.
5) W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4 klubom uczestniczącym w rozgrywkach nie przysługuje jakiekolwiek roszczenie wobec PZPN lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej z tytułu poniesionych wydatków związanych z udziałem we wcześniej zakończonych lub anulowanych rozgrywkach.

Najlepsze transfery 2020: Wisła Kraków, Cracovia, Małopolska...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska