Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa. W Gorcach znaleziono niedźwiedzią gawrę. Zwierzę pozostawiło po sobie wiele śladów [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Zdjęcia niedźwiedzia z terenu Gorczańskiego Parku Narodowego z ubiegłego roku. Znaleziona gawra należała prawdopodobnie właśnie do tego osobnika
Zdjęcia niedźwiedzia z terenu Gorczańskiego Parku Narodowego z ubiegłego roku. Znaleziona gawra należała prawdopodobnie właśnie do tego osobnika Gorczański Park Narodowy
W Gorczańskim Parku Narodowym udało się zlokalizować niedźwiedzią gawrę. Zimowe gniazdo pod skałą znaleźli pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Dobrze przygotowane legowisko odkryli już na przełomie na marca i kwietnia, ale odwiedzili je z kamerą kilka dni po opuszczeniu jej przez niedźwiedzia.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Niedźwiedzia gawra została odkryta w Obwodzie Ochronnym Kudłoń przez podleśniczego Jacka Sopatę. Jak przyznaje jest to niezwykle rzadkie znalezisko, bo zwierzęta te zawsze szukają miejsc raczej trudno dostępnych i nie odwiedzanych przez ludzi.

- Ten niedźwiedź bardzo dobrze wybrał miejsce, w którym spędził zimę. Jest to teren niedostępny położony z dala od szlaków turystycznych. Samo gniazdo zostało założone pod nawisem skalnym piaskowca - relacjonuje dr inż. Jan Loch z Pracowni Naukowo-Edukacyjnej GPN

Z gałęzi zebranych w okolicy niedźwiedź zbudował dla siebie gniazdo o średnicy 2,5 metra i głębokości około 40 centymetrów. Miejsce nie było idealnie osłonięte od dokuczliwych warunków atmosferycznych, ale mimo to udało mu się przetrwać tam zimowy czas.

Zabezpieczało go przed opadami i gwarantowało cieszę oraz dobry widok na okolicę. Miejsce to wybrał prawdopodobnie ten sam osobnik, który zarejestrował się na fotopułapkach GPN i na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Ostoja Gorczańska w II połowie ubiegłego roku.

W tym miejscu pozostawił też po sobie wiele śladów, a wśród nich zadrapania na drzewach. Ogołocił też z gałęzi okoliczne świerki.

- Z punktu widzenia pracowników Parku Narodowego ważne jest odkrycie tej lokalizacji. W przyszłości planując różne zabiegi będziemy pamiętać o ochronie takich miejsc. Warto zwracać również uwagę na takie miejsca w okresie jesiennym, kiedy niedźwiedzie przygotowują się do gawrowania - dodaje Loch

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłaatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska