Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łąckie jabłka jedyne w Unii Europejskiej

Stanisław Śmierciak
Krzysztof Maurer (z lewej) i Janusz Klag przekonują, że jabłko łąckie to coś wyjątkowego
Krzysztof Maurer (z lewej) i Janusz Klag przekonują, że jabłko łąckie to coś wyjątkowego Stanisław Śmierciak
Jabłka łąckie jako pierwsze w Polsce otrzymały w Unii Europejskiej status tak zwanego Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisane przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso opublikowano właśnie w unijnym Dzienniku Urzędowym. - To sukces naszego Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa - mówi jego wiceprezes Janusz Klag. - Ten status w praktyce otwiera możliwości sprzedaży naszych jabłek w sieciach handlowych całego kontynentu, również poza Unią Europejską, gdyż unikatowe owoce z krajów wspólnoty są poszukiwane także w państwach nie należących do Unii. W Polsce są to pierwsze jabłka, których nazwa będzie chroniona. Taki sam status prócz łąckich jabłek ma jedynie truskawka kaszubska.

- Wyjątkowość jabłek łąckich potwierdziły badania naukowe. Decyduje o niej wiele czynników, najważniejszy jest unikatowy mikroklimat kotliny łąckiej - wyjaśnia Krzysztof Maurer, prezes Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa. Jak mówi - niepowtarzalne walory owoców spod Łącka to efekt bardzo korzystnego nasłonecznienia stoków, odmiennego niż w innych regionach, składu gleby - jej kwasowości i zawartości minerałów oraz przesunięcie w czasie okresów kwitnienia drzew oraz dojrzewania ich owoców.

Sądecki magister zarabia tyle co sprzedawca

- To wszystko razem sprawia, że jabłka pochodzące z naszych sadów są inne, powiem nieskromnie, lepsze, smaczniejsze i bardziej kuszące swym wyglądem, niż pochodzące z sadów w innych stronach Polski czy też Europy. Nawet jeśli chodzi o te same odmiany owoców - mówi Maurer. Faktem jest, że tylko w rejonie Łącka jabłka odmiany golden delicjusz, czyli nawet z nazwy będące złotymi, zyskują czerwone - przepiękne - rumieńce

Zanim unia uznała nazwę "łąckie jabłka" za prawnie chronioną, owoce te nagrodzono prestiżową Perłą Międzynarodowych Targów Spożywczych Polagra w Poznaniu. Stowarzyszenie ma już gotowe afisze reklamowe, także papierowe torby z efektownym nadrukiem, a co najważniejsze, maleńkie naklejki, które umieszczane są na każdym owocu trafiającym na rynek. - Zyskanie dla "łąckiego jabłka" statusu Chronionego Oznaczenia Geograficznego - to również szansa na promocję całej gminy Łącko - przekonuje teraz Janusz Klag. - Nabywcy tego towaru będą na pewno chcieli wiedzieć, gdzie tak dobry owoc dojrzewa. Z tej przyczyny łąccy gospodarze pospiesznie przystąpili do unowocześniania oferty turystycznej regionu. Teraz mają ambicję kusić gości z kraju i ze świata nie tylko słynną śliwowicą, ale i pięknym rumianym jabłuszkiem.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Nowego Sącza
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Nowy Sącz: Paweł K. 10 lat udawał prokuratoraMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska