Ważne
  Polski film konkurencją dla oscarowego „La La Land”

  Polski film konkurencją dla oscarowego „La La Land”

  Urszula Wolak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  „Córki dancingu” nie przestają zachwycać Amerykanów

  „Córki dancingu” nie przestają zachwycać Amerykanów ©archiwum

  Kino. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej trafiły właśnie do amerykańskiej dystrybucji. Reżyserka robi w Stanach furorę i rozpocznie tam pracę nad musicalem o Davidzie Bowie
  „Córki dancingu” nie przestają zachwycać Amerykanów

  „Córki dancingu” nie przestają zachwycać Amerykanów ©archiwum

  O „Córkach dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej było już głośno, kiedy polska reżyserka zdobyła w minionym roku na amerykańskim festiwalu w Sundance nagrodę za wizję artystyczną. Stany Zjednoczone nie pozwalają jednak zapomnieć o polskim wywrotowym musicalu i w czasie jego dystrybucji w USA, która rozpoczęła się kilka dni temu, krytycy piszą na jego temat niezwykle pochlebne recenzje.

  Jeden z dziennikarzy stwierdził nawet, że dzieło Smoczyńskiej jest lepsze od „La La Land” Damiena Chazelle’a - laureata siedmiu Złotych Globów, nominowanego właśnie do Oscara aż w 14 kategoriach: „Są tam syreny i wampiry.
  Nie brakuje prowokujących klubów. Facetów zjada się pod wodą. (...) Jeśli masz ochotę na więcej psychodelicznego, polskiego elektropopu, zamiast jazzu w wykonaniu białego kolesia w „La La Land” - „Córki dancingu” z pewnością do ciebie trafią” - zachęca Matt Miller - redaktor amerykańskiego czasopisma lifestylowego „Esquire”.

  Z opinią Amerykanina zgadza się także polski krytyk Artur Zaborski, który mówi o „La La Land”: - Jeśli w połowie XX wieku musical był formą, która pokazywała, że można wyjść poza gorset konwenansu, że nie trzeba być wiecznie spiętym i ułożonym, przestrzegać norm, etykiet i zakazów, tylko na oczach zdębiałych gapiów odtańczyć performance, to robienie w drugiej dekadzie XXI wieku musicalu, który pokazuje perfekcyjnych w każdym calu nuworyszy, którzy zamiast - jak ich dziadkowie w musicalach sprzed dekad - buntować się wobec systemu, perfekcyjnie się weń wpisują i są przy tym pełni samozachwytu, zwyczajnie do mnie nie trafia. To jeden z najbardziej fałszywych filmów sezonu.

  Przypomnijmy, że „Córki dancingu” miały swoją premierę w Polsce 25 grudnia 2015 roku. To opowieść o dwóch syrenach, które pewnej nocy wychodzą z Wisły i postanawiają wieść życie normalnych kobiet, pracując w nocnym klubie w epoce PRL-u. Tkwiący w nich nich jednak naturalny instynkt mordercy szybko daje o sobie znać. Smoczyńska niezwykle sprawnie żongluje w „Córkach dancingu” różnymi gatunkami (horrorem, romansem, fantasy, musicalem) dekonstruując mit warszawskiej Syrenki.

  Smoczyńska w Stanach Zjednoczonych nie spoczęła jednak na laurach. Rozpocznie tam pracę nad „Deranged”. To, jak powiedziała reżyserka, postindustrialny musical science fiction oparty na motywach albumu „1. Outside” Davida Bowiego. W twórczej drodze towarzyszyć jej będzie scenarzysta „Córek dancingu” - Robert Bolesto.

  Ich marzenia o nowym projekcie ziszczą się dzięki pieniądzom otrzymanym z Sundance Institute Global Filmmaking Awards. Przyznająca dofinansowanie instytucja wspiera niezależnych filmowców z całego świata, a laureaci grantu otrzymują m.in. możliwość uczestnictwa w festiwalu Sundance i przedstawienia projektu producentom. Zapewnia się im również udział w profesjonalnych warsztatach, podczas których będą rozwijać swoje scenariusze.

  Smoczyńska powiedziała, że prace nad „Deranged” potrwają kilka lat. Robert Bolesto zdradził natomiast, że w filmie pojawi się David Bowie, który będzie postacią z kosmosu, i to dwupłciową.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cały. ten film z lektorem po polsku oglądałam tu: gigup.net/b4836a33

  wreer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ffdvd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poplcilo

  sie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  w glowkach

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo