Nowy zarząd Fundacji Czartoryskich i nowe wątpliwości

  Nowy zarząd Fundacji Czartoryskich i nowe wątpliwości

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Wśród kupowanych obiektów znajduje się „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Andrzej Banaś

  Muzea. Powołano nowe władze Fundacji Czartoryskich, którą będą zarządzać Jan Lubomirski i Maciej Radziwiłł. To kolejny krok na drodze do zakupu kolekcji. Ale wczoraj pojawiła się też informacja, iż resort kultury da Muzeum Narodowemu pieniądze na hotel „Cracovia”.
  Nowy zarząd musiał zostać powołany przez Radę Fundacji w miejsce poprzedniego prezesa Mariana Wolskiego i wiceprezesa Rafała Slaskiego, którzy złożyli dymisję. W nowych władzach zasiadają arystokraci: Jan Lubomirski oraz Maciej Radziwiłł. To krok na drodze do sprzedaży cennej kolekcji dzieł sztuki arystokratycznego rodu, której właścicielem jest Fundacja Czartoryskich.

  Przypomnijmy, że od kilku miesięcy między twórcą fundacji, Adamem Karolem Czartoryskim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego toczą się rozmowy o wykupieniu zbiorów. Według nieoficjalnych informacji za kolekcję (z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci) państwo polskie ma zapłacić niecałe 500 milionów złotych.

  Przedmiotem tej transakcji mają być także należące do fundacji budynki, w których mieści się Muzeum Czartoryskich (od kilku lat pozostające w remoncie), biblioteka, prawa do zbiorów zaginionych oraz zaspokojenie roszczeń fundatora do przedwojennych majątków rodziny Czartoryskich w Sieniawie. Umowa zostanie dziś oficjalnie podpisana w Warszawie.

  Jan Lubomirski w powszechnej świadomości zdobył popularność na portalach plotkarskich jako mąż Dominiki Kulczyk, córki jednego z najbogatszych Polaków, Jana Kulczyka. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po aplikacji został radcą prawnym. Jest także prezesem Fundacji Lubomirskich. Z kolei Maciej Radziwiłł to polski menedżer i przedsiębiorca. Ukończył Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. był działaczem KOR. W przeszłości pracował m.in. w Union Bank of Switzerland.

  Jak podkreślali prawnicy, powołanie zarządu fundacji było konieczne, bo on właśnie reprezentuje na zewnątrz Fundację Czartoryskich. Dzięki temu będzie można podpisać stosowne umowy.

  Tymczasem wczoraj, na portalu społecznościowym Twitter, były minister kultury Bogdan Zdrojewski stwierdził: „Mam poważne zastrzeżenia w sprawie zakupu praw do zbioru dzieł Fundacji Książąt Czartoryskich”. W rozmowie z „Dziennikiem Polskim” zaznaczył, że niepokojące są m.in. informacje o prowadzeniu negocjacji z pominięciem Zarządu Fundacji Czartoryskich, doniesienia, jakoby zapłata miała nastąpić na prywatne konto fundatora - zgodnie ze statutem fundacji Adam Karol Czartoryski przeniósł prawo własności kolekcji na fundację. - Niepokoi również pochopne, w moim przekonaniu, działanie oraz niska transparentność podejmowanych czynności. Warto też zwrócić uwagę na prerogatywy ministra kultury, wynikające z przepisów o Liście Skarbów Dziedzictwa - dodaje w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Bogdan Zdrojewski.

  Z kolei Małgorzata Jantos, szefowa Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rady Miasta Krakowa, zapowiedziała, że wystąpi z uchwałą kierunkową do prezydenta Jacka Majchrowskiego, by ten „zaczął działać w sprawie pozostawienia „Damy z gronostajem” w Krakowie i rezolucję do pana premiera i do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Ale według nieoficjalnych informacji zbiory - tak jak dotychczas - znajdować się będą pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie.

  Jednocześnie potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje dotyczące zakupu przez Muzeum Narodowe w Krakowie hotelu Cracovia. Jutro w tej sprawie także zostanie w Warszawie podpisana umowa. W przyszłości w tym miejscu miałby powstać oddział muzeum poświęcony architekturze i designowi.

  lukasz.gazur@dziennik.krakow.pl

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kupili dzieła, które były nasze za nasz pieniądze i jeszcze mamy im dziękować, że za nie duże pieniądze.
  Ręce opadają

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZBIORY BUZEUM CZARTORYSKICH

  Potomek chłopa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ciekawe czy pan książę Czartoryski podzieli się kasą z chłopami pańszczyźnianymi i parobkami którzy czterysta lat tyrali w ich dobrach na Wołyniu ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja czuje kosmiczny pisprzekret

  Detektyw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  I nic na to nie poradze ze to widze oczyma wyobrazni ktora nigdy mnie nie zawiodla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żywemu nie przepuszczą?

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Żywemu nie przepuszczą?
  Najpierw padały konie w stadninie
  a teraz będą nawet padać łasiczki na obrazach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków oczekuje gwarancji

  PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Nigdy dość starań o uzyskanie wieczystych gwarancji pozostawienia kolekcji w Krakowie. Krakowscy politycy PIS/PO/PSL/NOWOCZESNA etc. - do dzieła!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo