Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król kurkowy na wystawie Błękitna Armia Hallera we Francji

Marian Satała
Błękitna Armia generała Józefa Hallera to tytuł plenerowej wystawy fotograficznej, którą do 15 listopada można oglądać na Plantach koło Teatru Słowackiego. Wystawa zorganizowana została w 100 lecie utworzenia armii polskiej we Francji. W jej otwarciu uczestniczył król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk". Generał Józef Haller był bratem honorowym krakowskiego Bractwa Kurkowego. W Celestacie zachowana jest tarcza do której strzelał generał podczas wizyty u braci.

W rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 29 czerwca 1919 roku wybrano nowe władze Towarzystwa Strzeleckiego Krakowskiego. Na jego czele stanął prezydent Krakowa Jan Kanty Fedorowicz. Wtedy też postanowiono, że pierwsze strzelanie królewskie odbędzie się w Ogrodzie Strzeleckim 13 lipca oraz, że zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu zostanie wystosowane do generała Józefa Hallera. 13 lipca 1919 roku tytuł królewski wystrzelał Władysław Nieć, prawnik z wykształcenia, były wiceburmistrz Sarajewa, w Krakowie zajmujący się działalnością handlową. Rangę uroczystości podniósł fakt obecności generała Józefa Hallera, który przybył do Ogrodu Strzeleckiego z przedstawicielami sojuszniczych armii. Upamiętnia to zachowana do dziś fotografia i tarcza, do której generał oddał honorowe strzały. Bracia w dowód wdzięczności za przyjecie ich zaproszenia 31 sierpnia 1919 roku zamianowali Józefa Hallera bratem honorowym, pierwszym w niepodległej Polsce.

Konsul Generalny Francji w Krakowie, Frederic de Touchet przemawiając w czasie otwarcia wystawy podkreślił, że spośród 500 starych fotografii, wybrano tylko 29 z lat 1917-19. Obrazują one codzienne życie armii – są na nich roześmiane i beztroskie twarze młodych żołnierzy, przed ich wyjazdem do Polski.

Błękitną armię gen. Hallera sformowano we Francji, na podstawie dekretu prezydenta Raymonda Poincarego. Generał Haller objął dowództwo w październiku 1917 roku, a w drodze do Polski armia rozrosła się do 70 tys. żołnierzy. Składała się z dwóch korpusów, każdy z nich z dwóch dywizji. Mówił o tym dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii UJ, przedstawiając zarys historii Armii Hallera.

Piotr Mikosz nawiązał w czasie wernisażu kontakt z dyrektorem Teatru Słowackiego Krzysztofem Głuchowskim, który żywo zainteresowany jest bliższą współpracą z Bractwem Kurkowym. Opowiedział m.in. o pracy jednej z najlepszych w Polsce teatralnych pracowni krawieckich, która specjalizuje się w szyciu m.in. kontuszy i fraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska