Dziś koncert pamięci Kardynała Franciszka Macharskiego

  Dziś koncert pamięci Kardynała Franciszka Macharskiego

  Anna Agaciak

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kardynał Macharski

  Kardynał Macharski ©archiwum Jacek Sajka

  Dziś o godz. 20 w kościele OO. Augustianów p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kraków - Kazimierz wejście od ul. Skałecznej odbędzie się koncert pamięci kardynała Macharskiego. Bilety (65 zł) - do nabycia na godzinę przed koncertem w przedsionku od ul. Skałecznej.
  Kardynał Macharski

  Kardynał Macharski ©archiwum Jacek Sajka

  Kardynał Franciszek Macharski był arcybiskupem krakowskim przez niemal 27 lat. Był miłośnikiem "muzyki poważnej". Często przychodził do kościoła św. Katarzyny, aby posłuchać muzyki. Był zapraszany, ale przychodził też sam, bez specjalnego "oficjalnego" powodu. Na początku było dla niego przygotowane "specjalne" krzesło. Machał zniecierpliwiony ręką na taki przywilej. Siadał z boku - chciał słuchać muzyki, a nie być "widziany". Później tego "specjalnego" krzesła już nie było. I wtedy czuł się spokojny...

  Kardynał Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 roku. Kilka dni wcześniej w Szpitalu Uniwersyteckim odwiedził go Ojciec Święty Franciszek, który uczestniczył wtedy w odbywających się w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży. 5 sierpnia 2016 Kardynał Franciszek Macharski został pochowany w katedrze na Wawelu, w krypcie biskupiej pod konfesją św. Stanisława.
  Dziś w kościele oo. augustianów odbędzie się niezwykły koncert.
  Wykonawcy to Trinity Boys Choir (Anglia), Dyrygent David Swinson.
  Trinity Boys Choir, to jeden z najwspanialszych chórów chłopięcych na świecie, cieszący się wspaniałą renomą i utrzymujący najwyższy artystyczny poziom od momentu założenia przez Davida Squibb’a ponad czterdzieści lat temu.

  Chór jest regularnie zapraszany na BBC Proms, a dowodem wielkiego uznania był jego występ na Koncercie Promenadowym w Royal Albert Hall w 2006 roku uświetniającym obchody 80 rocznicy urodzin Królowej Elżbiety II. Trinity Boys występowali ze wszystkimi najlepszymi londyńskimi orkiestrami, jak również z Sir Johnem Eliotem Gardinerem i jego Monteverdi Choir w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Zjednoczonym Królestwie. Chór śpiewał również w Austrii Francji, Holandii, Hong-Kongu, Japonii, Malazji i Norwegi. Wśród ich wielu nagrań są kompozycje pisane specjalnie dla chóru takie jak opera Bang Johna Rutter’a, A boy was born Benjamina Brittena i Williama Waltona Henry V, które to dzieło było wykonane przez Trinity Boys wraz z BBC Singers and BBC Symphony Orchestra. Nagrywali oni również muzykę do filmu Lord of the Flies i 101 Dalmatyńczyków.
  Trinity Boys występowali na najbardziej znanych scenach operowych na świecie, takich jak Glyndebourne Opera Festival, Covent Garden i National Opera w Londynie, Opera Comique w Paryżu, La Fenice w Wenecji, w Aix-en-Provence. Jedną z ich wielkich kreacji jest udział w produkcji opery Sen nocy letniej Benjamina Brittena, w którym wystąpili ponad 150 razy.

  Chór znany już jest polskiej publiczności. Jego koncerty w ramach Festiwalu Muzyka w Opactwie „Bach u Cystersów” w Wąchocku spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyki.

  WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama