Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dama...” poróżniła Czartoryskich

Łukasz Gazur
Jakie będą dalsze losy „Damy z gronostajem”, najcenniejszego obrazu z kolekcji Czartoryskich?
Jakie będą dalsze losy „Damy z gronostajem”, najcenniejszego obrazu z kolekcji Czartoryskich? fot. Andrzej Banaś
Muzea. Zawirowań wokół kolekcji Czartoryskich ciąg dalszy. W piątek zrezygnował dwuosobowy zarząd fundacji.

Władze Fundacji Czartoryskich (to do niej od momentu jej powołania w 1991 roku przez Adama Karola Czartoryskiego należy kolekcja arystokratycznego rodu) uznały, że nie mogą dłużej piastować swoich funkcji. Prezes Marian Wolski i wiceprezes Rafał Slaski podali się do dymisji.

Wszystko przez chęć sprzedaży państwu przez fundatora cennych zbiorów z „Damą z gronostajem” na czele. Przypomnijmy, „Dziennik Polski” pisał o tym jako pierwszy.

Dotychczasowe władze fundacji zaznaczają, że w wyniku rozmów zainicjowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (a prowadzonych bez wiedzy zarządu i części członków Rady Fundacji) strony wynegocjowały sprzedaż zbiorów. Ale - według wiedzy zarządu fundacji - nie dokonano wyceny zbiorów oraz nieruchomości, nie powstał operat finansowy czy raport, który mógłby stanowić podstawę uzgodnienia ceny i przedmiotu transakcji. Nie otrzymał on też informacji o założeniach i warunkach sprzedaży ani o tym, w jaki sposób nowy właściciel zapewni zachowanie dotychczasowej misji fundacji w odniesieniu do zbiorów. Nie wiedzieli też, czy powstanie inna jednostka, jak państwowa fundacja albo oddzielne muzeum. „Zarząd stoi na stanowisku, iż planowana sprzedaż w tej sytuacji może być niezgodna z obwiązującym statutem i Aktem założycielskim Fundacji oraz Misją Fundacji” - czytamy we wczorajszym oświadczeniu władz fundacji.

O planowanej transakcji zarząd dowiedział się 8 grudnia, z rozmowy telefonicznej, od ministra kultury Piotra Glińskiego, a następnie od członków Rady Fundacji. Choć władze fundacji zwróciły się do Adama Karola Czartoryskiego z prośbą o wyjaśnienia, nie przyszła w tej sprawie żadna odpowiedź.

„Uważamy jednak, że przejęcie zbiorów przez państwo polskie jest w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. W związku z tym podjęliśmy wysiłki, aby maksymalnie pomóc w uzupełnieniu i korekcie przedstawionej nam umowy, jednak w tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie, w sposób odpowiedzialny doprowadzić do sporządzenia należytego aktu prawnego” - pisze dotychczasowy zarząd w oświadczeniu. „Wczoraj otrzymaliśmy od członków Rady Fundacji informację, że Adam Czartoryski zażądał od Ministerstwa Kultury przelania wynegocjowanej należności za sprzedaż zbiorów i budynków Fundacji na swoje prywatne konto. W tej sytuacji uznaliśmy, że dalsze pełnienie przez Zarząd powierzonej nam funkcji jest niemożliwe” - czytamy dalej.

- Nie sądzę, że nasza decyzja uniemożliwi sprzedaż. Jak widać, ministerstwo uznało fundatora za przedstawiciela fundacji - mówi Marian Wolski.

Już wiadomo, że z Rady Fundacji ustąpili Agata Wołkowska-Wolska (żona dotychczasowego prezesa Mariana Wolskiego), Stefan Alexander Potocki i Ladislas Lubomirski.

Według nieoficjalnych informacji cena za kolekcję oraz budynki muzealne to ok. 500 mln zł (przy rynkowej wartości - według różnych szacunków - od 4,5 mld do nawet 10 mld zł).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie tylko cenna kolekcja jest przedmiotem rozmów resortu kultury i Adama Karola Czartoryskiego
700 mln zł rezerwy dla Czartoryskich
Ile będzie nas kosztować kolekcja Czartoryskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Dama...” poróżniła Czartoryskich - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska