„Dama...” poróżniła Czartoryskich

  „Dama...” poróżniła Czartoryskich

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Jakie będą dalsze losy „Damy z gronostajem”, najcenniejszego obrazu z kolekcji Czartoryskich?
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Andrzej Banaś

  Muzea. Zawirowań wokół kolekcji Czartoryskich ciąg dalszy. W piątek zrezygnował dwuosobowy zarząd fundacji.
  Władze Fundacji Czartoryskich (to do niej od momentu jej powołania w 1991 roku przez Adama Karola Czartoryskiego należy kolekcja arystokratycznego rodu) uznały, że nie mogą dłużej piastować swoich funkcji. Prezes Marian Wolski i wiceprezes Rafał Slaski podali się do dymisji.

  Wszystko przez chęć sprzedaży państwu przez fundatora cennych zbiorów z „Damą z gronostajem” na czele. Przypomnijmy, „Dziennik Polski” pisał o tym jako pierwszy.

  Dotychczasowe władze fundacji zaznaczają, że w wyniku rozmów zainicjowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (a prowadzonych bez wiedzy zarządu i części członków Rady Fundacji) strony wynegocjowały sprzedaż zbiorów. Ale - według wiedzy zarządu fundacji - nie dokonano wyceny zbiorów oraz nieruchomości, nie powstał operat finansowy czy raport, który mógłby stanowić podstawę uzgodnienia ceny i przedmiotu transakcji. Nie otrzymał on też informacji o założeniach i warunkach sprzedaży ani o tym, w jaki sposób nowy właściciel zapewni zachowanie dotychczasowej misji fundacji w odniesieniu do zbiorów. Nie wiedzieli też, czy powstanie inna jednostka, jak państwowa fundacja albo oddzielne muzeum. „Zarząd stoi na stanowisku, iż planowana sprzedaż w tej sytuacji może być niezgodna z obwiązującym statutem i Aktem założycielskim Fundacji oraz Misją Fundacji” - czytamy we wczorajszym oświadczeniu władz fundacji.

  O planowanej transakcji zarząd dowiedział się 8 grudnia, z rozmowy telefonicznej, od ministra kultury Piotra Glińskiego, a następnie od członków Rady Fundacji. Choć władze fundacji zwróciły się do Adama Karola Czartoryskiego z prośbą o wyjaśnienia, nie przyszła w tej sprawie żadna odpowiedź.

  „Uważamy jednak, że przejęcie zbiorów przez państwo polskie jest w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. W związku z tym podjęliśmy wysiłki, aby maksymalnie pomóc w uzupełnieniu i korekcie przedstawionej nam umowy, jednak w tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie, w sposób odpowiedzialny doprowadzić do sporządzenia należytego aktu prawnego” - pisze dotychczasowy zarząd w oświadczeniu. „Wczoraj otrzymaliśmy od członków Rady Fundacji informację, że Adam Czartoryski zażądał od Ministerstwa Kultury przelania wynegocjowanej należności za sprzedaż zbiorów i budynków Fundacji na swoje prywatne konto. W tej sytuacji uznaliśmy, że dalsze pełnienie przez Zarząd powierzonej nam funkcji jest niemożliwe” - czytamy dalej.

  - Nie sądzę, że nasza decyzja uniemożliwi sprzedaż. Jak widać, ministerstwo uznało fundatora za przedstawiciela fundacji - mówi Marian Wolski.

  Już wiadomo, że z Rady Fundacji ustąpili Agata Wołkowska-Wolska (żona dotychczasowego prezesa Mariana Wolskiego), Stefan Alexander Potocki i Ladislas Lubomirski.

  Według nieoficjalnych informacji cena za kolekcję oraz budynki muzealne to ok. 500 mln zł (przy rynkowej wartości - według różnych szacunków - od 4,5 mld do nawet 10 mld zł).

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Nie tylko cenna kolekcja jest przedmiotem rozmów resortu kultury i Adama Karola Czartoryskiego
  700 mln zł rezerwy dla Czartoryskich
  Ile będzie nas kosztować kolekcja Czartoryskich

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gierek pożyczył od 14 do 17 mld $ w dekadę

  to jest jednak niemoralne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Może lepiej było zapytać prof. R.H. Kozłowskiego ile by zrobił w inwestycjach przynoszących zysk społeczeństwu za 500 mln zł i czy szybko by się te 500 mln zwróciły np. w pół roku. Myślę tu o...rozwiń całość

  Może lepiej było zapytać prof. R.H. Kozłowskiego ile by zrobił w inwestycjach przynoszących zysk społeczeństwu za 500 mln zł i czy szybko by się te 500 mln zwróciły np. w pół roku. Myślę tu o energii ze skał, z wód głębinowych, o tzw. geotermii. Kolekcja należy do Fundacji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie prowadziło rozmów z właścicielem, czyli z Fundacją, lecz z Księciem. Adam Czartoryski odmówił właścicielowi wyjaśnienia. Zwykle brak odpowiedzi oznacza ciemne interesy. Właściciel: „Uważamy jednak, że przejęcie zbiorów przez państwo polskie jest w obecnej sytuacji [metody faktów dokonanych, przemocy instytucjonalnej] najlepszym rozwiązaniem”. Zarząd Fundacji: „Adam Czartoryski zażądał od Ministerstwa Kultury przelania wynegocjowanej należności za sprzedaż zbiorów i budynków Fundacji na swoje prywatne konto. W tej sytuacji uznaliśmy, że dalsze pełnienie przez Zarząd powierzonej nam funkcji jest niemożliwe”. Z Rady Fundacji ustąpili Stefan Alexander Potocki i Ladislas Lubomirski. Gdyby to, co kupiono za 500 mln zł, mogło być prawnie sprzedane, to miałoby rynkową wartość od 1.5 mld $ do 3.1 mld $. Można powiedzieć, że w 1991 pewne ugrupowanie dostrzegło swój zysk. Oddała za darmo majątek narodowy, bez podliczenia kosztów konserwacji zbiorów, obiektów. Bez rozpatrzenia programu AK, że niezbędne są nacjonalizacje, więc kolekcja powinna zostać po raz kolejny znacjonalizowana, bez jakichkolwiek odszkodowań. Celem transformacji 1989 nie było dobro jakiejś rodzinki, czy fundacji, ale dobro społeczne, ogólnie-kowariantne. Jeżeli Gierek pożyczył ok. 15 mld $, od 14 do 17 mld $, to jedno muzeum byłoby warte 1/5-1/10 tego, co Gierek pożyczył w 10 lat. Tym bardziej, poruszając się w tym taksonie, należało podjąć kroki uzupełniające do poprzednich nacjonalizacji.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karol Tomanek

  Karol Tomanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https://www.youtube.com/watch?v=chf_OPNMu9Y dla świadomych i patriotów Narodu Polskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolekcja rodu Czartoryskich

  Czartoryska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ponownie ja i moja rodzina zostaliśmy okradzeni.Nie powiadomiono rodu o zamiarze sprzedaży kolekcji.Nie wiemy także czy osoba ,która się podaje za księcia Czartoryskiego jest nim,ponieważ unika...rozwiń całość

  Ponownie ja i moja rodzina zostaliśmy okradzeni.Nie powiadomiono rodu o zamiarze sprzedaży kolekcji.Nie wiemy także czy osoba ,która się podaje za księcia Czartoryskiego jest nim,ponieważ unika kontaktów z członkami rodu.Sprawę będziemy badali.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda o PiS

  Maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  PiS kupuje kolekcję Czartoryskich, dofinansowuje za 30mln Ojca Rydzyka a zablokowało dofinansowanie w wysokości 20mln dla jednej z najstarszej biblioteki w europie co wiąże się z jej zamknięciem...rozwiń całość

  PiS kupuje kolekcję Czartoryskich, dofinansowuje za 30mln Ojca Rydzyka a zablokowało dofinansowanie w wysokości 20mln dla jednej z najstarszej biblioteki w europie co wiąże się z jej zamknięciem tylko dlatego że właścicielem jest miasto Płock a prezydentem człowiek z PO.
  PiS to rządy nienawiści i głupoty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest się czym cieszyć!

  kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

  Zakodowane ubeckie towarzystwo przez 8 lat nic w tej sprawie nie zrobiło. Brawo ministrze!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kuba

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  A Ty co się tak jarasz? Podoba Ci się komunistyczna grabież?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  Gu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Patafiany a czemu brawo dla Glińskiego ???
  Jak państwo pisowskie weźmie w swoje łapska tak cenne zbiory to zaraz je wyprzeda żeby mieć na 500 +

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Nie oddawajcie nikomu zbiorów !! Niech zostaną u Czartoryskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo !

  krakowiaczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Brawa dla Czartoryskiego i ministra Glińskiego !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  qq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Brawo minister Gliński
  a swoją drogą wydżwięk artykułu jest taki jakby dziennik miał za złe że minister Gliński kupuje w naszym imieniu /za nasze pieniądze/ za tanio. Aberracja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko w PRLu dbano o dobra narodowe

  Życzliwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  W 1991 banda solidaruchów oddała za darmo, nawet bez podliczenia kosztów konserwacji zbiorów, obiektów, żyjącemu w Sewilli A.K.Czartoryskiemu, który wówczas nie potrafił nawet mówić po polsku....rozwiń całość

  W 1991 banda solidaruchów oddała za darmo, nawet bez podliczenia kosztów konserwacji zbiorów, obiektów, żyjącemu w Sewilli A.K.Czartoryskiemu, który wówczas nie potrafił nawet mówić po polsku.
  Cała kolekcja powinna zostać ponownie znacjonalizowana, bez jakichkolwiek ''odszkodowań'', bo ta cala rodzinka i fundacja wystarczająco się nachapały przez ostatnie 20 kilka lat.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo