„Czartoryscy” w nowej odsłonie

    „Czartoryscy” w nowej odsłonie

    Aleksandra Suława

    Gazeta Krakowska

    Wizualizacja odnowionego wnętrza Muzeum Książąt Czartoryskich.

    Wizualizacja odnowionego wnętrza Muzeum Książąt Czartoryskich. ©materiały prasowe

    Rozstrzygnięto konkurs na aranżację ekspozycji w Pałacu Czartoryskich. Zwycięzcą firma ART FM. Finałowe projekty można oglądać do 15 września na wystawie otwartej przed Arsenałem w Krakowie.
    Wizualizacja odnowionego wnętrza Muzeum Książąt Czartoryskich.

    Wizualizacja odnowionego wnętrza Muzeum Książąt Czartoryskich. ©materiały prasowe

    Rozstrzygnięto konkurs na aranżację wnętrza i ekspozycji w Pałacu Książąt Czartoryskich - ogłoszony przez krakowskie Muzeum Narodowe i lokalny oddział Stowarzyszenie Architektów Polskich. Od tego weekendu prace projektantów mogą wszyscy oceniać. Trzy finałowe projekty są prezentowane na wystawie plenerowej przed Arsenałem Książąt Czartoryskich.

    Zdaniem jury, najlepszy jest projekt krakowskiej firmy ART FM, twórców m.in.
    Muzeum Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej przy Starym Teatrze i ekspozycji w podziemiach Rynku Głównego. Mimo takiego doświadczenia, aranżacja wnętrz Pałacu Czartoryskich, była dla ART FM nie lada wyzwaniem. W 24 pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze należało rozmieścić 1100 obiektów: obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafik, rękopisów i starodruków. - Trudno było rozsądzić, które z nich są najistotniejsze - zauważa prezes krakowskiej firmy Mieczysław Bielawski. - Wyzwaniem okazało się również zbudowanie odpowiedniej relacji pomiędzy tradycją a nowoczesnością oraz uniknięcie pokusy nadużywania multimediów.    W efekcie otrzymaliśmy ekspozycję, która nie odbiega znacząco od tego, co w pałacu można było oglądać dotychczas. Zostaną m.in. charakterystyczne dla Czartoryskich ciemne kolory ścian i szklane gabloty chroniące eksponaty. To celowe działanie projektantów, którym zależało na „zachowaniu tradycyjnego charakteru muzeum” oraz „uwspółcześnieniu wystawy w jak najmniej inwazyjny sposób”.

    Owe nieinwazyjne ingerencje to m.in. wykorzystanie interaktywnych kryształów jako podpisów pod eksponatami oraz stworzenie aplikacji uzupełniającej wystawę. Tradycja to szklane gabloty i dębowy parkiet nawiązujący do historycznego wyposażenia zabytkowego budynku.

    „Jury zdaje sobie sprawę z trudności, przed jakimi postawiony będzie projektant, jednak wyraża przekonanie, że walory nagrodzonej pracy, a także zaprezentowany w niej wysoki poziom warsztatowy gwarantują osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu” - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego, w skład którego weszli m.in. prof. Adam Brincken (krakowska Akademia Sztuk Pięknych), dr hab. Łukasz Gaweł (MNK) i dr inż. arch. Jan Janczykowski (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków). - „Mamy nadzieję, że odnowione muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie”.

    Drugie miejsce w konkursie zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini. Trzecie przyznano projektowi przygotowanemu przez Marka i Macieja Mikulskich oraz Macieja Małachowicza.

    Kiedy zwiedzający wejdą do odnowionych wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich?

    - Z mojego doświadczenia wynika, że realizacja takich projektów to minimum rok - przewiduje Bielawski. I zaznacza, że dwanaście miesięcy to bardzo optymistyczny szacunek.
    WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

    Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
    >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU


    Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Komentarze

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Polecamy

    Wideo