Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowili dzieło Długosza

Joanna Weryńska
Jedna z chorągwi opisanych w "Banderia Prutenorum"
Jedna z chorągwi opisanych w "Banderia Prutenorum" Wojtek Matusik
Kopię jednego z najcenniejszych skarbów polskiej kultury - albumu "Banderia Prutenorum" Jana Długosza będzie można kupić niebawem w księgarniach. Z okazji przypadającego w tym roku 600-lecia bitwy pod Grundwaldem średniowieczne dzieło zrekonstruowała Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Powstały w XV wieku w Krakowie pergaminowy kodeks zawiera podobizny 56 chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem i Koronowem w 1410 roku oraz pod Nakłem w 1431 roku. Ilustracje do niego przed wiekami wykonał krakowski malarz Stanisław Durink. Odmalował on chorągwie, podając ich wymiary. Jan Długosz dodał do nich natomiast objaśnienia w języku łacińskim. Dowiadujemy się z nich, do kogo dana chorągiew należała i kto ją prowadził.

Oryginał albumu przechowywany jest obecnie w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej. To właśnie na jego podstawie sporządzona została zrekonstruowana wersja.

- Jan Długosz wyraźnie zaznaczył, że chorągwie są polskim testamentem, jeśli się zniszczą, powinno się tkać nowe. Tak się dzieje. My również realizujemy jego testament. Odtwarzamy ze starego nowe - wyjaśnia dr hab. Krzysztof Stopka, autor obszernego wstępu do zrekonstuowanego dzieła.

- Zwłaszcza że to jedyny znany ilustrowany kodeks z chorągwiami wojskowymi pochodzący z średniowiecza. Jest on bardzo ważnym źródłem historycznym, dzięki któremu nie tylko poznajemy godła miast krzyżackich, ale również organizację i liczebność ówczesnych wojsk. Jednym słowem "Banderia Prutenorum" też jest najstarszą średniowieczną księgą trofeów i jednym z ciekawszych wytworów krakowskiej sztuki średniowiecznych miniatur - dodaje dr hab. Krzysztof Stopka.

Cenne wydawnictwo przygotowane zostało w podwójnej, polsko-angielskiej wersji językowej. Kosztować będzie dość sporo, bo aż 250 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska