Ważne
  Strach pod Krakowem. Grasuje pedofil?

  Strach pod Krakowem. Grasuje pedofil?

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Strach pod Krakowem. Grasuje pedofil?
  Mężczyzna próbował wciągnąć dziewczynkę do auta. Z podkrakowskich gmin napływają informacje o kolejnych incydentach.
  Strach pod Krakowem. Grasuje pedofil?
  Rodzice z podkrakowskich gmin boją się o swoje dzieci. Wzajemnie przekazują sobie informacje o czarnym samochodzie, którego kierowca zaczepia uczniów na drodze.

  Także dyrektorzy szkół proszą o ostrożność. Dwa najbardziej niepokojące wydarzenia badają już śledczy. Początkowo mówiło się o tym, że ktoś może próbować porywać dzieci, ale teraz policja analizuje doniesienia bardziej pod kątem zachowań pedofilskich.


  Jeden z pierwszych sygnałów, który dotarł do krakowskich policjantów, był z 8 listopada ubiegłego roku. W wiosce Bibice (gmina Zielonki) mężczyzna kierujący ciemnym volkswagenem transporterem miał zaproponować 11-letniemu chłopcu przejażdżkę, nęcąc go zabawkami.

  Przerażone dziecko zaalarmowało rodziców, a ci z kolei poszli na policję. Nie udało się ustalić, kto kierował samochodem. Mundurowi przekonują, że wciąż drążą ten wątek, tym bardziej że otrzymali jeszcze dwa następne zgłoszenia, które mogą wzbudzać duży niepokój.

  Chciał wciągnąć do auta  20 stycznia, krótko po południu, w Nawojowej Górze (gmina Krzeszowice), czwartoklasistka Wiktoria wyszła ze szkoły. Poszła w kierunku domu gromadzkiego, gdzie prowadzone są prywatne lekcje języka angielskiego. To jakieś pół kilometra. W połowie drogi podjechał do niej samochód, którego kierowca próbował wciągnąć ją do auta.

  „[...] Wiktoria po rozmowie ze mną i po pokazaniu jej modeli samochodów, mówi, że był to stary samochód marki Volkswagen Polo koloru czarnego... A mężczyzną był niski brunet z czarnym zarostem” - napisała matka dziewczynki na Facebooku.

  Kobieta powiadomiła policję, ale początkowo odmówiła składania zeznań. Ostatecznie jednak to zrobiła.

  Zaskoczenia tym zdarzeniem nie kryje Lucyna Stryczek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze.

  - Teraz więcej rodziców odbiera dzieci ze szkoły, nawet te starsze, które do tej pory do domów wracały z reguły same - przyznaje dyr. Stryczek.
  Pani Anna przychodzi codziennie do szkoły po swoją córkę Zosię Anna Kaczmarz

  Zapewnia, że nie przeszła obok tego zdarzenia obojętnie. W szkole zorganizowano spotkanie rodziców z dzielnicowym. Podpowiedział choćby to, żeby te dzieci, których rodzice nie mogą odebrać, chodziły w grupach.

  Kolejna wzbudzająca niepokój sytuacja wydarzyła się 25 stycznia na jednym z przystanków w Łazach, gdzie zatrzymał się ciemny ford galaxy. Kierujący autem mężczyzna, widząc dwie dziewczynki, zaczął się masturbować. Spłoszyła go przypadkowa kobieta, która akurat przechodziła w pobliżu.

  To drugi incydent, jakim zajmują się policjanci pod prokuratorskim nadzorem. Dokumenty w dwóch wspomnianych sprawach trafiły w czwartek do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza. Śledczy póki co analizują materiały.

  Funkcjonariusze obecnie przesłuchują świadków oraz sprawdzają nagrania z monitoringu.

  Wydarzenia z Łazów i Nawojowej Góry łączy wiek nieznajomego mężczyzny. Dzieci podały, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku miał między 30 a 35 lat.
  Anna Kaczmarz

  Kilka zgłoszeń na godzinę  Inaczej jest w przypadku zdarzenia w Bolechowicach, gdzie również doszło do sytuacji, która zaniepokoiła dzieci i rodziców.

  Ponad tydzień temu jeden z uczniów tamtejszej szkoły podstawowej został zapytany przez kierowcę ciemnego auta, jak dojechać na ul. Zieloną. Mężczyzna, którego wiek określono na ok. 60 lat, zaparkował samochód pod murem kościelnym w pobliżu placówki. Chłopiec nie potrafił mu wytłumaczyć drogi, dlatego poszedł do swojej mamy, która siedziała w aucie, czekając, aż syn wejdzie do szkoły. I to ostatecznie ona udzieliła informacji. Dziesięć minut wcześniej ten sam mężczyzna miał zagadnąć o to samo innego chłopca.

  Z początku rodzice uczniów nie uznali, aby ta sytuacja była niepokojąca. Po tym jednak, jak na Facebookowym fanpage’u Urzędu Gminy Liszki pojawiła się informacja o zajściu w Nawojowej Górze, jedna z matek zaalarmowała dyrekcję, a ta z kolei policję.

  Rodzice są przestraszeni. Bazują głównie na doniesieniach internetowych.

  - Wzbudza to w nas duży niepokój - przyznaje Anna Sanowska-Jucha spod Bolechowic, matka 8-letniej Zosi. - Rozmawiałam już z dziećmi na temat tego, jak mają się zachować, kiedy zaczepia je obca osoba. Oczywiście to nie pierwsza taka pogadanka - zaznacza kobieta.

  Śledczy zastrzegają, że choć należy zachować szczególną czujność, nie warto popadać w panikę. - Sprawdzamy różne doniesienia. Prosimy o rozwagę - apeluje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Przypomina sytuację z czwartku, kiedy policjanci odbierali kilka zgłoszeń tylko w ciągu godziny.

  Żadnego podejrzanego jeszcze nie zatrzymano.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do krakowianki

  obserwe (gość)

  Zgłoś / 1

  Nie ustalono wjakiej kiecce jezdzi ta osoba .jaluto zna sie .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skutki braku mądrych ludzi

  nadmiar interesów (gość)

  Zgłoś / 6

  Mieszkańcy tego kraju są nieustannie narażani na ataki przestępców. Dopóki podstawą prawa będą pieniądze, a nie zwyczajna sprawiedliwość, a wyroki kpiną z tejże sprawiedliwości, zagrożenie będzie...rozwiń całość

  Mieszkańcy tego kraju są nieustannie narażani na ataki przestępców. Dopóki podstawą prawa będą pieniądze, a nie zwyczajna sprawiedliwość, a wyroki kpiną z tejże sprawiedliwości, zagrożenie będzie rosło. Zaś opłacanie rozbudowanego do karykaturalnych wymiarów systemu prawnego, wyrzucaniem pieniędzy w błoto.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  (gość)

  Zgłoś / 6 / 3

  Ponad 100 tysięcy pollucjantów w Polsce, ale po co w takim zimnie patrolować teren? Dzieciaki same sobie poradzą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poradzic sobie nie mozecie

  tarnow (gość)

  Zgłoś / 12 / 1

  Co wy tak się z nim patyczkujecie ???? Jak by był nietykalny. Ludzie widzicie podejrzana osobę lub widzicie go to od razu kamień w szybę itp. But na mordę i Zawieź na policję bo jak widać to...rozwiń całość

  Co wy tak się z nim patyczkujecie ???? Jak by był nietykalny. Ludzie widzicie podejrzana osobę lub widzicie go to od razu kamień w szybę itp. But na mordę i Zawieź na policję bo jak widać to policja strasznie się ta sprawa przejęła kottoluje że szok. Jak sami nie damy rady z nim to raczej na policję nie macie co liczyć zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyk kas tr wa c

  Ojciec (gość)

  Zgłoś / 11 / 2

  Zlapac utuc obciac torbe ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Roman Polański przyjechał jednak do Krakowa?

  Roman Polański przyjechał jednak do Krakowa? (gość)

  Zgłoś / 15 / 11

  Roman Polański przyjechał jednak do Krakowa?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dowcip miesiąca

  Krs (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  Aleś dowcipny .... u ha ha ha ...
  Inteligencja na poziomie pantofelka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niezły tekst

  BJ (gość)

  Zgłoś / 7 / 2

  Haha! Dobre! Złapać, urwać, puścić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eee, tam.....

  loy (gość)

  Zgłoś / 6 / 13

  Pewnie jakiś biskup przyjechał na kongres a żeby nie kłuć ludzi w oczy wypasioną bryką to wziął od gosposi starego rzęcha bez nawigacji i dlatego zaczepiał dzieci , pytając o drogę na Wawel......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zboczeniec

  W82ki (gość)

  Zgłoś / 14

  Z takimi,to tylko samosad!Dorwać chama i urznac Mu jaja!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarna wołga

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś / 8 / 3

  Komentarz pod ww. FB:

  „Prosimy o nie podawanie niesprawdzonych informacji dotyczących Gminy Zielonki. Po pierwsze – w naszej gminie nie ma szkoły w Węgrzcach, najbliższa jest w Bibicach. Po drugie...rozwiń całość

  Komentarz pod ww. FB:

  „Prosimy o nie podawanie niesprawdzonych informacji dotyczących Gminy Zielonki. Po pierwsze – w naszej gminie nie ma szkoły w Węgrzcach, najbliższa jest w Bibicach. Po drugie – Komisariat Policji w Zielonkach nie posiada żadnych informacji, by do tego typu zdarzenia doszło pod jakąkolwiek szkołą na terenie naszej gminy.”zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bandytyzm

  A (gość)

  Zgłoś / 6 / 1

  Urznac mu jaja!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo