Kraków. Za fałszowanie pieniędzy Zdzisław N. ps. Matejko ma...

  Kraków. Za fałszowanie pieniędzy Zdzisław N. ps. Matejko ma wyrok. Już 17. w życiu

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Kkapica

  Zdzisław N. ps. Matejko, plastyk i genialny fałszerz pieniędzy usłyszał 17. wyrok w życiu. Sąd Okręgowy w Krakowie skazał go 3 lata więzienia. Sąd orzekł też przepadek blisko 90 tys. zł korzyści z przestępstwa, jakie odniósł 73-latek. - Dwa razy w życiu dorobiłem się majątku. I dwa razy wszystko straciłem - mówił kiedyś Zdzisław N. w telewizyjnym programie TVN „Cela nr”. Teraz czekają go kolejne lata odsiadki, ale on nie zna innego życia niż to za więziennym murem.

  ©Kkapica

  Większość życia, ponad 40 lat spędził za kratkami. Najpierw było trudne dzieciństwo, dom dziecka, w końcu tylko więzienie: Rawicz, Strzelce Opolskie, Wronki, Kielce, Nowy Wiśnicz i Montelupich. Pierwszą odsiadkę zaliczył w 1965 r., miał wtedy 21 lat.

  Przedostatni wyrok sześciu i pół roku więzienia w 2014 r. także wymierzył mu krakowski sąd i tę karę ciągle odbywa. Jak zwykle za fałszerstwa pieniędzy.
  Sprawa była o nietypowa, że fałszerstwie pomagał mu Ireneusz M., strażnik więzienny z Montelupich, którego poznał podczas odbywania jednej z kar. Strażnik usłyszał za to wyrok 5 lat i 4 miesięcy więzienia i stracił posadę w służbie więziennej.

  Najnowszy wyrok na „Matejkę dotyczy przestępstw, których dopuścił się w latach 2005 - 08 w centralnej Polsce. Pojawił się tam, gdy w 2003 r. po jednej z odsiadek sąd w Gliwicach zwolnił go warunkowo.

  Zamieszkał z żoną pod Płockiem. Próbował tam normalnie żyć, ale był niewolnikiem przeszłości. Ścigany za niepłacone grzywny i długi zaczął u kamieniarza wykuwać litery nagrobne, malował obrazy dla firm i kościołów. Z kolegą założył galerię, ale dzieła nie miały wzięcia, więc wrócił do podrabiania pieniędzy.

  Policjanci z CBŚ zaczęli odkrywać olbrzymie ilości fałszywek, szły one w tysiące. Ruszyli tropem dystrybutorów, którzy puszczali podrobione banknoty na bazarach i jarmarkach. Kupowali za nie jabłka, sery, kaczki, znicze na Wszystkich Świętych. Rolnicy nie zauważali, że za swój towar dostają fałszywki. Dopiero, gdy dochodziło do większych transakcji oszustwo wychodziło na jaw.
  Policjanci nie dotarli do, jak się spodziewali, do przemysłowej wytwórni fałszywek, ale do zwykłego chałupnika: „Matejki”. Otworzył im starszy pan, ubrany jak rockman w czarną skórzaną kurtkę i spodnie.

  - Zapraszam do środka - uchylił drzwi. Za sprawę wzięła się Prokuratura Okręgowa w Płocku, ale rozpoczęty proces Zdzisława N. przeniesiono do Krakowa. Toczył się niespiesznie od 2013 r, teraz jest jego finał, ale nieprawomocny. Szybciej osądzono sprawę, w której Matejko odpowiadał ze strażnikiem więziennym.

  Płocka prokuratura zarzucała Zdzisławowi N. podrobienie kilku tysięcy banknotów o nominałach 100 zł na komputerze, które przekazywał innym osobom za kwotę 30 zł od banknotu lub też puszczał w obieg przez zakupy na bazarach.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Studia zaoczne dla skazanych

  fakir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No to młoda kadra za kratami się dokształci w tym fachu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ten facet to gotowy scenariusz na film.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szanujmy artystów ,

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  sztuka to wolność !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo