Kraków. Sprawiedliwość po 12 latach, mężczyźni skazani za...

  Kraków. Sprawiedliwość po 12 latach, mężczyźni skazani za napad z nożami

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Czterech mężczyzn usłyszało właśnie prawomocny wyrok po sześć i pół roku więzienia za brutalny atak z nożami w Nowej Hucie w 2004 r. To dla nich dotkliwa kara, bo przez 12 lat od zajścia zdążyli ułożyć sobie życie i założyli rodziny, mają dzieci i dobrą pracę. Dwaj na terenie Anglii, trzeci w Irlandii, a czwarty w słonecznej Hiszpanii. Teraz czeka ich długa odsiadka.
  Kraków. Sprawiedliwość po 12 latach, mężczyźni skazani za napad z nożami
  Tragiczne wydarzenia rozegrały się w kwietniu 2004 r. w bloku na os. Słonecznym. Jedno z mieszkań zajmował tam Tomasz L., na temat którego krążyły plotki, że współpracuje z policją i może być konfidentem.
  Trzech 19-latków i jeden 22-latek postanowiło dać mu z tego powodu nauczkę. Sławomir S., Michał A., Bartosz P. i Patryk J. wzięli na akcję noże i chochlę.

  Był też z nimi Dariusz A. który na moment wpadł do swojego mieszkania, zabrał z niego nóż kuchenny i o 3.00 nad ranem zadzwonił do Tomasza L. z prośbą o spotkanie. Potem zjawił się pod jego blokiem i nacisnął domofon.
  Nieświadomy zagrożenia Tomasz L. w bokserkach i podkoszulku zszedł na klatkę schodową na rozmową z kolegą. Wtedy został zaatakowany bez ostrzeżenia przez nieznanego mu chłopaka i otrzymał cios nożem w brzuch.

  W tej samej chwili w obronie rannego stanął jego kolega Dariusz A., który wyjął swój nóż. Czterech agresywnych młodych miało przewagę i skoczyło za Tomaszem L. i Dariuszem A., którzy salwowali się ucieczką do mieszkania. Tam rozgorzała zacięta walka, do której włączyli się rodzice Tomasza L. i jego dziewczyna. Wspólnymi siłami wypchnęli napastników za drzwi i je zamknęli.
  W kuchni został tylko ciężko rany Dariusz A., który na żądanie domowników oddał nóż, a potem sam osunął się na podłogę. Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon chłopaka. Na sekcji zwłok wykryto, że miał ranę kłutą serca.
  Rola Dariusza A. w zajściu była badana podczas śledztwa i przed sądem. W pierwszym procesie uznano go za wspólnika napastników, był na miejscu zajścia, miał nóż i dzwonił do Tomasza L., ale podczas drugiego rozpoznania sprawy sąd przyjął, że nie można tak określić postawy Dariusza A.

  Zdaniem sądu był zaskoczony atakiem na Tomasza L. Nie dało się jednak ustalić, czy koledzy oszukali go co do swoich zamiarów względem Tomasza L. czy może wywarli na niego jakąś presję psychiczną, by wywabił pokrzywdzonego z jego mieszkania. Zdaniem sądu to Dariusz A. w obronie kolegi poranił nożem Bartosza P. i Sławomira S. Nie da się jednak stwierdzić czy z czyjej ręki odniósł śmiertelne obrażenia i czy doszło do tego na klatce schodowej czy już w mieszkaniu.

  Sprawa toczyła się wiele lat, bo dwaj oskarżeni byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania. Bartosz P. także za zabójstwo właściciela lombardu w Krakowie i już ma za to wyrok 15 lat więzienia. Teraz doszła mu kolejna odsiadka.
  Sąd zauważył, że musi być nieuchronność kary, a upływ czasu wcale „nie zmniejszył cierpień najbliższych pokrzywdzonego Dariusza A”.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ss

  hh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  drozdzak lapiesz sie ciezkich tematow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  juytrw

  yrhfb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Za samą MORDĘ jaką widać na zdjęciu, tylko stryczek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie wyroki zachęca do zabijania, do rozbojów.

  kocór (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18

  Ale mi wyrok! Odsiedzą połowę i wyjdą na wolność.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ładna mi sprawiedliwość

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18

  sprawcy działali z zamiarem zabójstwa za co grozi nie mniej niż 8 lat a wyroki jak za udział w bójce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja się pytam ...

  jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  ... gdzie byli rodzice ??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  umiesz czytać

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  przeciez też walczyli


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozumiesz cokolwiek ??

  krakauer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Rodzice agresorów !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo