Kraków. Oszuści chcieli wyłudzić tysiące dolarów i euro

  Kraków. Oszuści chcieli wyłudzić tysiące dolarów i euro

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Oszuści chcieli wyłudzić tysiące dolarów i euro
  Zatrzymano 4 oszustów działających metodą „na prezesa” („President Fraud”), którzy od dwóch małopolskich firm próbowali wyłudzić 985 000 dolarów i 985 000 euro. Aresztowani zajmowali się także wyłudzeniami kredytów.
  Kraków. Oszuści chcieli wyłudzić tysiące dolarów i euro
  W sprawie chodzi o szereg oszustw „President Fraud” oraz usiłowań oszustw na szkodę podmiotów gospodarczych na terenie Polski. Zatrzymano cztery osoby (trójka z nich została aresztowana a wobec jednej zastosowano poręczenie majątkowe). Nadto, krakowscy policjanci wspólnie z kolegami w Katowicach ustalili, grupa zajmowała się także wyłudzeniami kredytów. Poszkodowanych w tej sprawie może być kilkaset firm i banków.


  Sprawcy posługując się zabiegami socjotechnicznymi, kartami SIM prepaid operatorów zagranicznych (oszuści działali początkowo z terenu Izraela) oraz narzędziami informatycznymi pozwalającymi na zamaskowanie swojej tożsamości, a przez to umożliwiającymi podszycie się pod prezesów podmiotów gospodarczych, usiłowali spowodować dokonanie przelewów na wskazane przez siebie konta.
  43 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [ZDJĘCIA]

  Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Małopolska Policja


  W szczególności polegało to na tym, że przestępcy podszywając się pod prezesa firmy przesyłali wiadomości e-mail do osób zajmujących się księgowością (najczęściej główna księgowa) z informacją, że jest negocjowany duży kontrakt. W celu uwiarygodnienia wykorzystywali specjalnie stworzone konto poczty elektronicznej e-mail imitujące rzeczywiście istniejące służbowe konto należące do prezesa pokrzywdzonej firmy. Księgowa otrzymywała „polecenie” przygotowania przelewu na znaczną sumę (najczęściej kilkaset tysięcy euro) na konto bankowe w Hong-Kongu. a osobę upoważnioną do uruchomienia przelewu miała być osoba wskazana w wiadomości e-mail. W następnych wiadomościach zawierających szczegóły przelewu sprawcy korzystali z adresu e-mail kojarzącego się z osobą podaną przez „prezesa” we wcześniejszej korespondencji. Przy czym wiadomości w stopce zawierały dane teleadresowe realnej osoby przebywającej w Wielkiej Brytanii, nie mającej żadnego związku z procederem. Ostatnim etapem uwiarygodnienia osoby i transakcji były rozmowy telefoniczne mające na celu potwierdzenie wcześniejszej korespondencji, uśpienie czujności i spowodowanie wykonania przelewu na wskazane konto bankowe.

  Oszuści próbowali wyłudzić od dwóch małopolskich firm odpowiednio 985 000 $ i 985 000 Euro. Na terenie kraju prawdopodobnie już wyłudzili w ten sposób około półtora miliona złotych i mogli próbować oszukać ponad 200 firm z wysokim kapitałem obrotowym (powyżej 500 mln złotych) – sprawa jest rozwojowa.

  Ponadto, policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie oraz Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach ustalili, iż część grupy przestępczej powiązanej z opisanymi wyżej przestępstwami President Fraud - od co najmniej kilkunastu miesięcy na terenie całego kraju dokonywała oszustw polegających na wyłudzaniu kredytów gotówkowych w bankach i firmach kredytowych na skradzione tożsamości. Dane osobowe pozyskiwane były poprzez „rekrutację do pracy” przeprowadzaną przez ogólnopolskie strony internetowe. Następnie jeden z członków grupy wytwarzał dowody osobiste i prawa jazdy na podstawie uzyskanych danych a dokumenty te służyły do wyłudzenia kredytów. Uzyskane za pomocą przestępstw pieniądze były przelewane na inne założone na tzw. „słupów” konta i wypłacane w bankomatach na terenie całej Polski. Gotówka uzyskana z przestępczego procederu była następnie inwestowana bądź ukrywana przez sprawców. Wstępne ustalenia wskazują na wyłudzenie w ten sposób 500 000 zł od kilku banków. Z posiadanych informacji wynika także, że sprawcy ponadto dokonali bądź usiłowali dokonać wyłudzeń od kilkudziesięciu banków. (na nieustaloną w chwili obecnej kwotę).

  Zatrzymano 4 osoby, wobec trójki (dwóch mężczyzn i kobieta) z nich Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec czwartego - poręczenie majątkowe w wysokości 80 000 zł i zabezpieczenie majątkowe w wysokości 50000 zł.
  WIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

  Źródło: Gazeta Krakowska

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie ? Czy aresztowano " Prezesa "-z ul Chmieleniec Kraków.

   Kim jest Prezes ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dość często pan " Prezes " - próbuje każdego sposobu by prawda nie wyszła o nim. A przecież przestępca skazany prawomocnym wyrokiem sądu w Katowicach w 2005 r.Więzieniach spędził 10 lat zamiast...rozwiń całość

   Dość często pan " Prezes " - próbuje każdego sposobu by prawda nie wyszła o nim. A przecież przestępca skazany prawomocnym wyrokiem sądu w Katowicach w 2005 r.Więzieniach spędził 10 lat zamiast 25 lat więzienia. Członek zorganizowanej grupy przestępczej narkotykowej. Zapraszamy do zapoznania się w Krajowym Rejestrze osób skazanych przy sądzie w całym kraju by sprawdzić kim jest osoba która przedstawia się jako prezes. Ten recydywista 35 letni zaskakuje nas i przybiera postać jak z bajki. Niestety księciem nie jest i maskę którą zakłada czas ściągnąć .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patryk .

   Patryk . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Patryk - panie Prezesie ściągnij sobie maskę. Więzieniu chłopców ci nie braknie do zabawy będziesz jak Jas fasola dla uciechy innych. Liceum masz dzięki temu że zakład karny Nowa Huta Ruszcza ul...rozwiń całość

   Patryk - panie Prezesie ściągnij sobie maskę. Więzieniu chłopców ci nie braknie do zabawy będziesz jak Jas fasola dla uciechy innych. Liceum masz dzięki temu że zakład karny Nowa Huta Ruszcza ul Spławy w 2009r posłał ciebie do szkoły wówczas miałeś tylko podstawowe wykształcenie. Niestety nie przystąpił do matury z powodu że powtarzał klasy więzieniu. A dziś ten recydywista mając zaledwie tylko L.O bez matury udaje znawce prawa . Diler narkotykowy który tak naprawdę nie pochodzi z Krakowa tylko tu się dobrze ukrył ponieważ to konfident sprzedał wszystkich i wszystko by być wolnym. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ul chmieleniec

   Ul chmieleniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ul chmieleniec 10/..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama