Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska laguna wśród blokowisk i zakładów produkcyjnych. Bagry już nie takie dzikie. Zaskakujący widok z drona

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Jeszcze kilka lat temu Bagry w Krakowie były dzikie. Ciężko była nawet dostać się nad brzeg. Plaża była dzika, więcej było szuwarów. Znakomicie, że powstała plaża z prawdziwego zdarzenia, miejsca rekreacji, ścieżki, ławki, oświetlenie, pomosty. Pojawił się też biznes, imprezy, sporty wodne. Popatrzmy jednak szerzej, z drona. Bagry to już nie akwen poza zgiełkiem miasta, ale jezioro w środku powstałych tu osiedli wielomieszkaniowych i zakładów produkcyjnych, które wcięły się we wcześniejsze osiedla domków jednorodzinnych. Taki Kraków w pigułce.

Nie chcemy tu zniechęcić krakowian do weekendowych spacerów nad Bagrami i wypoczynku nad wodą, ale pokazać jak Kraków się zmienia, jak miejsca niegdyś dzikie, położone na sporym terenie, stają się wycinkiem większej, z reguły betonowej, całości. Krakówo się rozrasta na zewnątrz, powstają nowe, potężne osiedla na obrzeżach, ale też dogęszcza wewnątrz. W miejscach, w których nigdy nie pomyślelibyśmy, że stanie blok, ten wciska się nie patrząc na komfort życia żyjących już tam mieszkańców, liczbę miejsc parkingowych, czy przepustowość dróg. Tak stało się nad Bagrami, tak stanie się niedługo w okolicy Zakrzówka, gdzie presja budowlana jest ogromna i pojawiło się sporo placów budowy.

Natura i wypoczynek na Bagrach

Bagry to zbiornik wodny, powstały w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Jest to jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. Ponadto zbiornik wodny jest zarybiony, stąd bardzo często można spotkać tu wędkarzy. Z płazów notowano tu traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, żabę jeziorkową, żabę trawną. Z gadów jaszczurkę żyworódkę, zaskrońca. Ewenementem jest pojawienie się ok. 2002 roku meduz słodkowodnych pochodzących z Brazylii z gatunku craspedacusta sowerbii. Zimą trafiają się ciekawe gatunki ptaków wodnych, takich jak perkoz rogaty, zausznik oraz sporo mew białogłowych, pospolitych i śmieszek. W otoczeniu zbiornika występują łąki o charakterze wilgotnym. Na terenie zalewu znajduje się strzeżone kąpielisko, na które wstęp jest bezpłatny, ponieważ jest ono finansowane przez Urząd Miasta. Czystość wody jest regularnie kontrolowana przez Sanepid. Kąpielisko ograniczają dwa pomosty. W sezonie letnim obszar cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Atrakcje:

  • - kąpielisko
  • - plaża
  • - siłownia
  • - piaszczyste boiska sportowe
  • - dwie przystanie wodne
  • - wypożyczalnia sprzętu wodnego

Kolejowy Klub Wodny 1929 operatorem przystani nad zalewem Bagry

Położona przy ul. Bagrowej przystań nad zalewem Bagry, która do końca stycznia była dzierżawiona przez Akademicki Związek Sportowy Kraków, ma nowego operatora. Obiekt przekazany został w dzierżawę na rzecz Kolejowego Klubu Wodnego 1929, który zyska możliwość prowadzenia szkoleń z kajakarstwa klasycznego na akwenie z wodą stojącą, a reprezentujący klub zawodnicy – wśród których są multimedalistka mistrzostw świata i Europy Adrianna Kąkol czy utytułowany junior Alex Borucki – trenowania w Krakowie nie tylko na rzece Wiśle.

Przekazanie obiektu w dzierżawę na rzecz Kolejowego Klubu Wodnego 1929 pozwoli również zabezpieczyć funkcjonowanie na przystani nad zalewem Bagry, w rozpoczynającym się właśnie sezonie wiosenno-letnim, innym stowarzyszeniom współpracującym z KKW, m.in. takim jak: Phari, ZHP i KN Lider Kraków. Po trzymiesięcznym okresie próbnym, planowane jest oddanie nieruchomości w dzierżawę na czas nieoznaczony – celem utworzenia ośrodka szkolenia w kajakarstwie klasycznym, który pozwoli na wychowywanie następców dzisiejszych mistrzów.

Statystyki wypadków drogowych za 2023 rok

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska