Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie są wściekli na wakacyjną komunikację [SONDA]

Marcin Karkosza
Tłok w tramwajach, zwłaszcza linii 50, to jeden z najczęściej powtarzających się zarzutów
Tłok w tramwajach, zwłaszcza linii 50, to jeden z najczęściej powtarzających się zarzutów Andrzej Banaś
Bałagan i tłok - to wrażenia krakowian, którzy mają za sobą pierwszy dzień podróżowania komunikacją miejską według wakacyjnego rozkładu jazdy. Zdenerwowani czytelnicy pytają też, dlaczego mają płacić więcej za gorszą ofertę przewozową. ZIKiT uspokaja, że za kilka dni przyzwyczaimy się do nowej siatki połączeń.

W poniedziałek do redakcji "Gazety Krakowskiej" swoje uwagi po pierwszych wakacyjnych kursach zgłaszali mieszkańcy Krakowa. Zarzuty dotyczą głównie częstych przesiadek, konieczności dokupywania dodatkowych biletów oraz tłoku w pojazdach. O odpowiedź na nie poprosiliśmy przedstawiciela ZIKiT Michała Pyclika.

Karina: Czy skoro ograniczono kursy i zawieszono niektóre linie, to bilety nie powinny być tańsze na okres wakacji? Czy nie powinna zmienić się cena biletu okresowego?
Michał Pyclik: Ceny biletów są ustalane przez radę miasta i są stałe przez cały rok. Oszczędności wakacyjne są wydawane przez resztę roku, także na transport.

Wojciech Piotrowski:
Codziennie jadę do pracy autobusem linii 128 z przystanku Miechowity do Powstańców Wielkopolskich.Mam kupiony bilet okresowy na tę linię na cały rok, ale autobus został zawieszony, więc muszę radzić sobie inaczej. Jadę więc na rondo Mogilskie i tam przesiadam się np. w tramwaj 50, który dowozi mnie w to samo miejsce, ale inną trasą, więc muszę kupować dodatkowy bilet.
MP:Aby wyeliminować takie sytuacje, ustaliliśmy zasady zachowania ważności biletów okresowych. Pan Wojciech może skorzystać z linii 50 bez kupowania dodatkowego biletu. (Zasady zachowania ważności biletów na poszczególne linie - w ramce obok)

Ilunia: Tramwaj 20 pokrywa się tylko częściowo z trasą zawieszonej linii 11. Przez zmiany ZIKiT zostałam zmuszona do zakupu biletu miesięcznego na wszystkie linie.
MP: W tym przypadku także można skorzystać z dotychczasowego biletu okresowego, jadąc linią 20 i przesiadając się w tramwaj linii 52.

Karolina: Poniedziałek, godz. 10.56, linia nr 50 w stronę centrum. Na przystanku "Starowiślna" trudno było wejść do tramwaju. Nawet w roku szkolnym nie spotkałam się z takimi problemami o tej porze.
MP: Nie mieliśmy informacji o tłoku na tej linii, jednak postaramy się to sprawdzić. Jeśli pasażerowie zaobserwują podobne sytuacje, mogą je do nas zgłaszać. Wakacyjny rozkład jest przemyślany i generalnie się sprawdza. Choć pierwsze dni funkcjonowania komunikacji po zmianach są zawsze trudne, to niebawem mieszkańcy powinni się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Zasady zachowania ważności biletów okresowych

  • Bilety na linię 11
    Są ważne na trasie linii 52 od Ronda Mogilskiego do Starowiślnej.
  • Bilety na linię 19
    Są ważne na trasie linii 18 od Poczty Głównej po Dworzec Towarowy oraz na trasie linii 10 od Borku Fałęckiego do Dworca Głównego.
  • Bilety na linię 116
    Są ważne na trasie linii 178 od przystanku Kliny Zacisze do Grota-Roweckiego
  • Bilety na linię 118
    Są ważne na trasie linii 120 od Bronowic Wielkich do Krowodrzy Górki
  • Bilety na linię 128
    Są ważne na trasie linii 182 i 482 od Mistrzejowic do os. Oświecenia oraz na trasie linii 9 i 50 od ronda Grzegórzeckiego do Powstańców Wielkopolskich
  • Bilety na linię 132
    Są ważne na trasie linii 138 od Wiślickiej po Kombinat
  • Bilety na linię 153
    Są ważne na trasie linii 123 od przystanku Lasek Mogilski do Dunikowskiego oraz na trasie linii 193 na odcinku Lesisko - os. Piastów
  • Bilety na linię 154 kupione przed 28.06.2013 r.
    Są ważne na dotychczasowej trasie oraz w tramwajach od Krowodrzy Górki po Nowy Kleparz. Bilety kupione po 29.06.2013 zachowują ważność tylko na nowej trasie do pętli Krowodrza Górka.
  • Bilety na linię 501
    Są ważne na trasie linii 139 od Struga do Bronowic Małych, na trasie linii 152, 502 od Wiślickiej do Teatru Bagatela,na trasie linii 124/424 od ronda Młyńskiego do Teatru Bagatela, na trasie linii 159 od Wiślickiej do Nowego Kleparza
    oraz w tramwajach kursujących na trasach: Dworzec Główny - Pawia - Dworzec Towarowy, Basztowa LOT - Długa - Nowy Kleparz - Dworzec Towarowy, Rondo Mogilskie - Tunel - Dworzec Towarowy, a także w pojazdach komunikacji miejskiej na trasie rondo Mogilskie - Lubicz - Dworzec Główny - Basztowa - Teatr Bagatela - Karmelicka - plac Inwalidów, i pojazdach na trasie linii 2 od Uniwersytet Ekonomiczny - Rakowicka - Lubicz - Basztowa - Teatr Bagatela
  • Pasażer z biletem okresowym na 1 lub 2 linie
    może jechać pojazdami każdej innej linii po trasie, na którą ma bilet, od przystanku poprzedzającego do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska