Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy krakowskie muzea pozwalają robić zdjęcia bez opłat?

M.Wrzos, P.Rąpalski
By zrobić zdjęcie w Barbakanie wciąż trzeba zapłacić 10 złotych (patrz cennik)
By zrobić zdjęcie w Barbakanie wciąż trzeba zapłacić 10 złotych (patrz cennik) Michał Ostałowski
Wolno fotografować w muzeach i to za darmo - tak zadecydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Choć wyrok zapadł 25 maja, wiele krakowskich muzeów nadal zdziera opłaty z turystów. Dyrektorzy placówek obiecują, że zmienią zasady, ale boją się, że może to być zgubą dla eksponatów.

Sprawą zainteresował się radny Jerzy Woźniakiewicz (PO) - Jeśli muzea będą nadal utrudniać życie swoim gościom skończy się to skargą do urzędu ochrony praw konsumenta - prognozuje. - Ten może nałożyć karę nawet do 10 proc. rocznych przychodów placówki. Dlatego poprosił prezydenta o kontrolę muzeów.

Postanowiliśmy sami sprawdzić jak problem wygląda w praktyce. Na Wawelu fotografowanie wewnątrz katedry i muzeum jest zabronione ze względów konserwatorskich. Można za darmo robić zdjęcia murów zamku.

W Muzeum Historii Fotografii (MHF) za robienie zdjęć lub filmowanie ciągle trzeba zapłacić dodatkowo 10 zł. Podobnie jest w większości oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHMK). Za zrobienie zdjęć m.in. w Barbakanie, czy wieży Ratusza należy się 10zł.

Co na to dyrektorzy? - Dostosujemy się do wyroku, z którym nie można dyskutować. Zauważmy tylko, że każe się muzeom zarabiać, ale odbiera możliwości - zauważa Maciej Beiersdorf, szef MHF. Inni dodają, że wprowadzą zmiany, ale boją się zwiększonej liczby turystów z aparatami. Po pierwsze zastanawiają się jak wyegzekwują od nich aby nie robili zdjęć z fleszem, bo to niszczy eksponaty. - Lampy często włączają się automatyczne. Mamy awanturować się z tymi, którzy ich użyją? - pyta dyrektor MHMK, Michał Niezabitowski

Po drugie dyrektorzy twierdzą, że trudniej będzie chronić prawa autorskie placówek do zbiorów. Masowo robione zdjęcia mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych, a kontrolowanie tego będzie trudne.
Dlaczego zmiany po wyroku wprowadzane są z poślizgiem? Dyrektorzy twierdzą, że czekali na potwierdzenie przez Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego. Wczoraj odbyła się konferencja w tej sprawie. Szefowie placówek mają się zastanowić jak wprowadzić nowe przepisy i ochronić eksponaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska