Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbonka wraca na krakowski Rynek

Anna Agaciak
Skarbonka powstała w 1978 r.
Skarbonka powstała w 1978 r. Michał Okła
Firma Romana Bobickiego zakończyła kapitalny remont wielkiej skarbonki z Rynku Głównego, do której turyści wrzucają pieniądze na ratowanie zabytków. Trzeba ją było poddać renowacji, po tym jak w kwietniu złodzieje usiłowali bezskutecznie otworzyć kasetę palnikiem gazowym. Dzisiaj firma ustawi skarbonkę obok Ratusza.

- Musieliśmy ją jeszcze lepiej zabezpieczyć - mówi Krystyna Łaciak z biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, opiekującego się skarbonkami. - Remontująca kasetę firma zamontowała więc potrójną szybę, wymieniła elementy ozdobne i zdecydowanie zmniejszyła otwór, aby nie wrzucano do środka śmieci - dodaje.

Przed naprawą z wnętrza skarbonki wyciągnięto 2 tys. 123 zł. Złodziejom nie udało się do nich dostać. - Znacznie więcej pieniędzy znajdujemy po sezonie - wyjaśnia Krystyna Łaciak. W tym roku trzeba też było przeprowadzić remont bliźniaczej skarbonki na Wawelu. Tam prawdopodobnie na skutek kopnięcia szyba zaczęła pękać.

Obie skarbonki powstały w 1978 r., po zawiązaniu się Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Rocznie do każdej z nich trafia od 6 do 8 tys. zł. Dziś skarbonki to ulubione miejsce spotkań. Obie skarbonki zaprojektował Jacek Piórecki. Zwieńczenie w formie korony nawiązuje symbolicznie do blanków krakowskich murów miejskich. Określenie "Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima" zaczerpnięto ze słynnego miedziorytu M. Meriana z 1619 r., przedstawiającego panoramę miasta. Szklane ściany zdobi litera "K" wzorowana na monogramie z XIV-wiecznych drzwi Katedry Wawelskiej.

Skarbonkę z Rynku Głównego ufundowały i wykonały nieistniejące już dzisiaj Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z siedzibą przy ul. Rakowickiej. Skarbonka wawelska była darem ówczesnego Zakładu Doświadczalnego "Polfa" przy ul. Mogilskiej.

Od 2004 r. gruntowną renowację obu skarbonek przeprowadza na własny koszt firma "Pracownia Konserwacji Metalu" Romana Bobickiego. Wstawione zostały wówczas nowe, zdawałoby się, odporne, szyby poliwęglanowe.

Niestety, pomysłowość wandali jest nieograniczona. Niemal co roku, trzeba coś naprawiać w skarbonkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska