Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski szkieletor będzie jak Manhattan?

Anna Agaciak
Właściciele szkieletora mają nadzieję, że przełamali fatum ciążące nad niedokończonym od 42 lat wieżowcem NOT przy rondzie Mogilskim w Krakowie. Zmienili architekta i we wtorek zaprezentowali pierwszy kompleksowy projekt zabudowy obiektu wraz z otaczającymi go budynkami.

- Wierzymy, że za dwa, trzy lata powstanie przy ul. Lubomirskiego nowy kawałek miasta - mówił Marek Dunikowski, autor projektu.

Problem w tym, że właściciele szkieletora - spółki Verity Development i GD&K Group - nie mają dotąd nawet warunków zabudowy dla inwestycji. Wprawdzie po pięciu latach otrzymali w końcu zgodę na podwyższenie szkieletora o dwie kondygnacje, ale teraz inwestycję blokują sąsiedzi działki i Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody. - Liczę, że dogadamy się na rozprawie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym i w październiku złożymy wniosek o pozwolenie na budowę - mówi Henryk Gaertner z GD&K.

Krakowscy architekci proponują przy rondzie Mogilskim nowy kompleks o nazwie Treimorfa. Na działce o powierzchni ok. 100 tys. metrów kw., obok zabudowanego nowocześnie szkieletora, powstanie pięć wysokich na 35-40 metrów budynków. Będą w nich hotele, biura, mieszkania, sklepy, restauracje i kafejki. Zaplanowano też podziemne parkingi na ok. 750 samochodów i ogólnie dostępne ulice wokół budynków, połączone m.in. z Uniwersytetem Ekonomicznym.

Sam szkieletor ma być wyjątkowy. Dunikowski postanowił w nowoczesnym projekcie wykorzystać detale architektoniczne z innych znakomitych obiektów Krakowa. - Koncepcja nawiązuje do majestatycznego modernizmu Muzeum Narodowego, do porządku fasady "Feniksa" czy attyki Sukiennic- wyjaśnia architekt. - Natomiast delikatność podziału fragmentu elewacji wzorowana jest na ornamentyce większości krakowskich kamienic - dodaje.

Na najwyższych kondygnacjach wieżowca zaplanowano restaurację z panoramą na Kraków i Tatry, powierzchnie wystawiennicze, w których można będzie organizować koncerty czy ekspozycje.

Centralną częścią kompleksu ma być Piazza, czyli bulwar biegnący od ronda Mogilskiego do dawnego szkieletora. W zamyśle to miejsce do odpoczynku i spotkań w kawiarnianych ogródkach. Szerokość bulwaru, wynosząca 16 m, wzorowana jest na placu przy Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Co na to krakowscy architekci?

Prof. Andrzej Wyżykowski:
To co zostało przedstawione, idzie w bardzo dobrą stronę. To jest architektura ponadczasowa. Osobiście trochę żałuję, że nie skorzystano z wcześniejszego projektu, na którym wieżowiec był zwieńczony kopułą.

Borysław Czarakcziew:
To chyba jeden z lepszych projektów przygotowanych dla szkieletora. To kulturalna, spokojna koncepcja. Widać pewną kontynuację krakowskiego modernizmu.

Piotr Gajewski,prezes SARP:
Widziałem tylko wizualizację, więc mój osąd jest niekompletny. Projekt uważam za adekwatny, niekontrowersyjny, odwołujący się do klasyki. Nie jest nowatorski, ale powinien zyskać powszechną akceptację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska