Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: młodzi remontują domy potrzebującym

Krzysztof Sakowski
Chłopaki z Zespołu Szkół Budowlanych (ZSB) nr 1 w Krakowie zakasali rękawy i w ramach praktyk remontują mieszkania podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odpicowali już siedem mieszkań, ale na tym nie mają zamiaru zakończyć. - Człowiek uczy się zawodu, a przy okazji pomaga innym... i to bez żadnych fuszerek - zapewnia Radosław Bogusz, uczeń III klasy ZSB.

Projekt "Trzy kolory" powstał w MOPS w ubiegłym roku. - Osoby, które są pod naszą opieką: niepełnosprawni, chorzy, ubodzy, których nie stać na wynajęcie ekipy , mogą liczyć na pomoc uczniów budowlanki - opisuje Rafał Basista z MOPS.

Do projektu włączyło się Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) w którym uczniowie budowlanki odbywają praktyki. - Zasada jest prosta. Chętni do pomocy zgłaszają się sami, na ochotnika. MOPS wskazuje nam konkretne mieszkanie, a reszta jest już na naszej głowie - mówi Piotr Pasternak, dyrektor CKP.

Reporterzy Gazety Krakowskiej postanowili podejrzeć jak idzie robota. Na schodach kamienicy przy ul. Józefińskiej spotykamy pana Jana, właściciela remontowanego mieszkania. - Wchodźcie na górę. Chłopaki pracują aż miło - zaprasza.

Wchodzimy do środka. Po otwarciu drzwi spadają na nasze głowy strzępy tynku. Dwóch pierszoklasistów z budowlanki odrapuje szpachelkami sufit malutkiej kuchenki. - Uwaga! Jesteśmy w ferworze walki - woła jeden z nich.

Przemykamy przez kuchnię do małego pokoiku. Tu pracują fachowcy od malowania. - To dopiero drugi dzień pracy. Może jeszcze nie widać efektów,ale było trochę dziur do zaklejenia, a "na odwal" robić nie chcemy - mówi Karol Wasyl, uczeń II klasy. - Przy takim tempie skończymy robotę w poniedziałek - dodaje.
Farby, folie malarskie i wszystkie potrzebne narzędzia do remontu zapewnia MOPS. - Ale w miarę możliwości też coś staramy się dorzucić - mówi Pasternak.

W kolejce do remontu czekają jeszcze cztery rodziny. - Zamierzamy kontynuować akcję w przyszłości. Chęci do współpracy są z obu stron - zapowiada Basista.

"Trzy kolory" krakowskiego MOPS

Do projektu MOPS wybiera osoby, których mieszkania są w opłakanym stanie, a ich właścicieli nie stać na remont. Rodziny wielodzietne, osoby chore, niepełnosprawne, żyjące w biedzie mogą zgłaszać się do projektu i zapisywać na liście oczekujących. Pracownicy MOPS po przeprowadzeniu wywiadu i złożeniu wizyty w danym miejscy zdecydują o kolejności przeprowadzanych remontów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska