Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopianką pojedziemy, ale w... 2025 roku

Józef Słowik
PRZEMYSLAW BOLECHOWSKI
Mieszkańcy Podhala nie mają złudzeń: nastąpił koniec marzeń o nowoczesnej zakopiance. Dlaczego ? Bo 8 kwietnia br. wygasa trzyletni termin ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przebudowy zakopianki na odcinku Poronin - Zakopane. Modernizacja tej części miała rozpocząć ostatni etap modernizacji całej trasy, którą pod Tatry podróżują setki tysięcy Polaków.

Decyzja została wydana trzy lata temu. Jednak przez ten czas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDKiA) nie rozpoczęła budowy. To oznacza, to że całą procedurę trzeba wszcząć na nowo. Oczywiście już pojawiły się głosy, że przecież wszystko można nadrobić, a inwestycja nie jest stracona.
Wariant optymistyczny, lansowany przez GDKiA, zakłada więc, że do 2013 r. ruszą prace nad nową dokumentacją inwestycji. Dwa lata potrwałby wykup działek. Potem rok, dwa trwałyby konsultacje społeczne i rozwiązywanie problemów związanych z protestami obywateli. Prace budowlane mogłyby się rozpocząć w 2018 r. i zostałyby zakończone dwa lata później, czyli w 2020 roku.

Wariant realistyczny uwzględnia przede wszystkim liczne odwołania mieszkańców od decyzji administracyjnych. Zakłada on, że jeszcze w 2013 r. nowa zakopianka nie znajduje się w długoletnim planie inwestycyjnym GDDKiA na najbliższe lata. Taki program opracowywany jest zwykle na 5 lat.
Czyli pieniądze na inwestycję pojawią się dopiero w 2018 r. Wtedy rozpoczną się prace nad dokumentacją, które potrwają co najmniej 5 lat.

Ostatecznie w 2023 r. ruszy budowa, która potrwa dwa lata. Politycy wstęgę na nowej zakopiance będą mogli przeciąć 2025 r.
- Urzędnicy, zakładając optymistyczną wersję, po raz kolejny nie biorą pod uwagę protestów górali - mówi Andrzej Starzyk z Zakopanego, który od kilku lat czeka na wykupienie domu, gdyż stoi w miejscu, w którym przebiegać miała nowa droga.

- Nie przyjmują do wiadomości tego, że to oni często wydają opóźnione decyzje- mówi. Teraz dotychczasowi zwolennicy budowy powoli przechodzą na stronę przeciwników. Jak mówią nie zamierzają czekać kolejnych kilku lat na to, aby ktoś łaskawie zdecydował się wykupić ich domy. Niektórzy zapowiadają zgłosić doniesienie do prokuratury na GDDKiA.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie nie ukrywa, że proces budowlany powstrzymały protesty, zwłaszcza działaczy Federacji Obrony Podhala. Według urzędników 90 procent obywateli, którzy byli "za" siedziało cicho. Było słychać tylko protestujących.
- Właśnie w związku z gwałtownymi protestami społecznymi GDDKiA zaprzestała prac projektowych z końcem 2007 roku. - wyjaśnia Magdalena Chacaga rzecznika prasowa krakowskiego oddziału GDDKiA.

Przyznaje, że jeszcze nie wiadomo, co będzie z zakopianką na południe od Nowego Targu. Teraz priorytetami rządu są bowiem drogi ekspresowe i autostrady, a to ma być droga niższej kategorii. Jak twierdzi Chacaga GDDKiA skupia się na tych inwestycjach, dla których jest akceptacja społeczna. - Teraz pracujemy nad zakopianką na odcinku do Nowego Targu i obwodnicą miasta - informuje. Wygląda więc na to, że protesty przeciwników nowej zakopianki są dla GDDKiA doskonałym wytłumaczeniem opóźnień inwestycji.

Agata Wójtowicz dyrektorka zakopiańskiego Orbisu, wskazuje, że brak odpowiedniego dojazdu w góry odczuje nie tylko Zakopane, ale całe Podhale.
- To będzie miało też wpływ na rozwój turystyki, a przecież to jedno z podstawowych źródeł dochodu dla mieszkańców tego terenu- nie kryje. Stanisława Ślimaka wójta Szaflar, wieść o tym, że straci ważność decyzja środowiskowa, przyjął z zadowoleniem, bo uważa, że nie wolno projektować dróg wbrew ludziom. - Tylko jednojezdniowa, zmodernizowana droga do Zakopanego, ma rację bytu-twierdzi Ślimak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska