Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: zobacz łóżko ze Skawiny w Muzeum Etnograficznym

Małgorzata Stuch
Marcin Wąsik
Marcin Wąsik
Niezwykłe eksponaty, zgromadzone w krakowskim Muzeum Etnograficznym , niedostępne na co dzień i rzadko wystawiane będzie można oglądać w najbliższy wtorek, 19 kwietnia, od godz. 11 do godz. 13. Muzeum Etnograficzne (pl. Wolnica) zaprasza do zatrzymania się w przestrzeni kolejnego Studium Obiektu, nowej formy obcowania ze swoimi zbiorami czyli do miejsca, w którym będzie można zobaczyć wybrane obiekty, które trafiły do Muzeum Etnograficznego w pierwszych dziesięciu latach jego działalności (1911-1921).

Na wystawie znajdą się przedmioty powszedniego użytku, tak zwyczajne, że niemal niezauważalne i rzeczy przenoszące nas do innej rzeczywistości: teatru, zabawy, święta, sacrum. Będą okazy przywożone z dalekiego świata i pochwycone fragmenty bliskiej codzienności. Co łączy: malowane łóżko ze Skawiny, laski huculskie, dziecięcą kurtkę z rybich skór z Syberii, litewskie pisanki, lalkę z indonezyjskiego teatru marionetkowego, chińskie siodło, apteczkę tybetańską, katankę z Bronowic, konika z Jaworowa, harfę z Gabonu, zdjęcie z krakowskiego Rynku, obraz z Ukrainy, koszulę rosyjskiego jeńca?

Kluczem doboru prezentowanych obiektów, oprócz ram czasowych, są postaci darczyńców - znanych, mniej znanych i zupełnie anonimowych osób, które za sprawą ofiarowanych zbiorów lub pojedynczych przedmiotów, stały się współtwórcami stuletniej historii Muzeum Etnograficznego.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska