Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Tracisz zasięg? Bo sieć się zapycha! Rozwiązaniem ma być 5G. O ile pokona piętrzące się problemy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Krakowianie oburzają się, że w wielu rejonach miasta i w jego okolicy internet potwornie spowalnia lub w ogólne brak dostępu do globalnej sieci – bo nie dociera tam światłowód, a zarazem nie da się złapać zasięgu mobilnych sieci LTE, ani 3G. Tymczasem coraz więcej ludzi, nie tylko młodych, nie wyobraża sobie pracy i życia bez internetu. – Pół wieku temu wielu Polaków nie mogło normalnie żyć, bo nie mieli prądu, dziś wielu nie może normalnie żyć z braku internetu – tłumaczy Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Dlatego rząd wspiera rozwój sieci nowej generacji: 5G. Wielu, także w Krakowie, upatruje w tym szansę na cywilizacyjny skok Polski i to w wielu dziedzinach - od przemysłu i handlu przez rozrywkę po medycynę. Stoimy u progu rewolucji w diagnostyce wielu schorzeń: wystarczy smartfon z dostępem do 5G! Ale technologia bezprzewodowego przesyłania danych ma też pod Wawelem bardzo aktywnych przeciwników.

Krakowianie oburzają się, że w wielu rejonach internet potwornie spowalnia lub w ogólne brak dostępu – nie dociera światłowód, a nie ma zasięgu LTE, ani 3G. Tymczasem coraz więcej ludzi, nie tylko młodych, nie wyobraża sobie pracy i życia bez internetu.

- Problemy wynikają z tego, że sieć komórkowa czwartej generacji, czyli LTE, już się nam zapycha – przyznaje Witold Tomaszewski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, wyjaśnia, że codziennie z internetu korzysta 84 proc. Polaków. I co dziewiąty używa sieci mobilnej! Jeszcze pięć lat temu przeciętny krakowianin potrzebował do transmisji danych w swoim smartfonie 1 GB miesięcznie. Dzisiaj – 15 GB, a wkrótce będzie… 80GB. LTE nie da rady. Dlatego operatorzy gotują się do budowy sieci piątej generacji: 5G. Trwają testy.

Rząd jest na „tak”, bo 5G zintegruje wszystkie sieci, bezprzewodowe i światłowody, co pomoże zrealizować główny cel państwa: zapewnić dostęp do szybkiego internetu prawie 5 mln odciętych dotąd rodzin. Sejm przyjął megaustawę, która ma w tym pomóc. Zgodnie zaleceniami NIK, zapewni też dużo lepszą państwową i społeczną kontrolę nad poczynaniami operatorów. Pojawią się m.in. kary za przekroczenie norm na przekaźnikach.

Co wiemy o 5G? Debata w Krakowie. from Polska Press Grupa on Vimeo.

- Wszyscy rozsądni ludzie są zainteresowani rozwojem telekomunikacji. Chodzi jednak o to, by na pierwszym miejscu było ludzkie bezpieczeństwo – zastrzega prof. Janusz Mikuła, współautor „Programu ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi dla miasta Krakowa na lata 2018-22”

Minister Buk zapewnia, że właśnie taki cel przyświeca rządowi przy tworzeniu przepisów regulujących rozwój sieci kolejnych generacji.

Ale gorący marketingowy przekaz o 5G jako „technologii, która zrewolucjonizuje całe nasze życie” (od pracy i rozrywki po medycynę) wywołał mobilizację polskich przeciwników mobilnej komunikacji, skupionych głównie w Krakowie. Twierdzą, że fale radiowe mogą szkodzić zdrowiu. Co na to specjaliści od fal, w tym badający ich wpływ lekarze?

Miedzy innymi o tym rozmawialismy podczas kolejnej redakcyjnej debaty "Dziennika Polskiego". Uczestniczyli w niej:

  • Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji
  • Prof. Janusz Mikuła, Politechnika Krakowska, współautor „Programu ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi dla miasta Krakowa na lata 2018-22”
  • Marta Patena, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Problematyki Bioelektromagnetycznej
  • Prof. Aleksander Sieroń, Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Prof. Karolina Sieroń, Zakład Medycyny Fizykalnej, Wydział Nauk o Zdrowiu, Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Witold Tomaszewski, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
  • Dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności, Państwowego Instytutu Badawczego

Staraliśmy się wyjaśnić najważniejsze kwestie:

  • Czym jest technologia 5G i czym różni się od dotąd znanych generacji mobilnej łączności
  • Dlaczego 5G nie jest tylko kolejnym po 2G, 3G i 4G etapem rozwoju sieci telekomunikacyjnych i jakie ta przełomowa technologia stwarza możliwości w szeroko pojętej gospodarce i innych dziedzinach życia (z medycyna na czele) oraz całej ludzkiej cywilizacji (w aspekcie rosnących potrzeb ludzkich w obszarze przesyłu coraz większej liczby danych w czasie rzeczywistym, bez opóźnień).
  • Jak w praktyce miałaby wyglądać sieć 5G
  • Czy tworzenie sieci 5G wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia człowieka; co wiemy o promieniowaniu PEM.Czym są fale elektromagnetyczne? Jaki mają wpływ na organizm człowieka? Jak je mierzyć i jakie regulacje ich dotyczą? Jaki jest związek pola elektromagnetycznego z telekomunikacją? Czym jest pole elektromagnetyczne i jak możemy je spożytkować dla dobra Polski?

Szczegóły w naszym podsumowaniu debaty: Cała prawda o 5G. Wielka szansa bez zagrożeń?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków: Tracisz zasięg? Bo sieć się zapycha! Rozwiązaniem ma być 5G. O ile pokona piętrzące się problemy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska