Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Spacerem do przeszłości w czasie pokoju, wojny i miłości

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Polski Czerwony Krzyż to instytucja, której nie trzeba przedstawiać. Niesie pomoc potrzebującym, organizuje akcje i zbiórki charytatywne. Małopolski Oddział Okręgowy PCK organizuje jutro nadzwyczajne wydarzenie. Zaplanowano spacery historyczne, uroczyste posadzenie drzewa oraz - last but not least - spotkanie autorskie, poświęcone bohaterce tych wydarzeń - Marii hr. Tarnowskiej.

Maria z Czetwertyńskich Tarnowska, żona wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego z Dzikowa, to postać niezwykła.

Kobieta, która pod znakiem czerwonego krzyża niosła pomoc w dramatycznych chwilach nie jednej wojny (przeżyła ich pięć!), organizowała i pracowała w szpitalach polowych, opiekowała się żołnierzami walczącymi na frontach I wojny światowej.

W okresie międzywojennym we władzach Polskiego Czerwonego Krzyża tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce.

Podczas Powstania Warszawskiego pertraktowała z Niemcami, dzięki czemu teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy ludności cywilnej. Po wojnie usunięta przez władze komunistyczne z PCK.

To jedna z najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku. Warto więc przywrócić pamięć o działalności i zasługach niezwykłej kobiety, niosącej pomoc potrzebującym.

2 września w Krakowie, w pałacu Pod Krzysztofory, o godz. 17 odbędzie się spotkanie „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu" z udziałem autorki książki, pani Jolanty Adamskiej.

Kraków. Spacerem do przeszłości w czasie pokoju, wojny i miłości
MOO PCK

Ukazanie się książki o Marii Tarnowskiej jest dla całej społeczności czerwonokrzyskiej w Polsce ważnym wydarzeniem, nie ma bowiem w ponad 100-letniej historii Czerwonego Krzyża w Polsce postaci tak zaangażowanej w działalność PCK, jak Maria z Czetwertyńskich Tarnowska.

Kraków. Spacerem do przeszłości w czasie pokoju, wojny i miłości
MOO PCK

Jolanta Adamska, autorka publikacji „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu", to historyk, działająca w zespole upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, współpracująca z Andrzejem Przewoźnikiem.

Małopolski Oddział Okręgowy PCK planuje także zorganizować kilka dodatkowych wydarzeń związanych z historią Polskiego Czerwonego Krzyża:

  • 2 września, godz. 11 – spacer z przewodnikiem „Czerwonokrzyskim Szlakiem po Krakowie” (ul. Pijarska-Basztowa-Bosacka-Topolowa-Kopernika-Westerplatte-Grodzka-Kanonicza-Skarbowa-Studencka – 6 km, ok. 2-2.5 h)
  • 2 września, godz. 16 – posadzenie drzewa Marii hr. Tarnowskiej, ul. Studencka 19. Aby godnie upamiętnić osobę Marii hr. Tarnowskiej i jej zasługi dla Polskiego Czerwonego Krzyża, przy wejściu do siedziby MOO PCK przy ul. Studenckiej 19, posadzona zostanie pamiątkowa lipa.
  • 2 września, godz. 16 – w pałacu Pod Krzysztofory, o godz. 17 odbędzie się spotkanie „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu" z udziałem autorki książki, pani Jolanty Adamskiej.
  • 3 września, godz. 11, godz. 11.00 – spacer z przewodnikiem „Czerwonokrzyskim Szlakiem po Krakowie” (ul. Pijarska-Basztowa-Bosacka-Topolowa-Kopernika-Westerplatte-Grodzka-Kanonicza-Skarbowa-Studencka – 6 km).

Uczestnicy spacerów odwiedzą miejsca, związane z Czerwonym Krzyżem w Krakowie.

Początek trasy: ul. Pijarska 7. Tam w czasie II wojny mieściło się biuro Marii hr. Tarnowskiej jako Pełnomocnika Zarządu Głównego PCK na Generalną Gubernię.

Ostatnim miejscem, do którego dotrą uczestnicy spaceru, jest aktualna siedziba Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ul. Studenckiej 19, a w czasie okupacji miejsce pracy tajnych kurierów Harcerskiej Poczty PCK.

Istnieje możliwość wydłużenia trasy o dodatkowe miejsca bądź skrócenia w zależności od preferencji uczestników.

Zbiórka - o godz. 11.00 u zbiegu ul. Sławkowskiej i Plant.

Mile widziane potwierdzenie uczestnictwa w spacerze na adres mailowy: [email protected]

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Spacerem do przeszłości w czasie pokoju, wojny i miłości - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska