Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Przeciw Igrzyskom zmienił się w Miasto Wspólne

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Anna Ratecka, Weronika Śmigielska, Tomasz Leśniak i Samuel Nowak, rzecznik stowarzyszenia Miasto Wspólne
Anna Ratecka, Weronika Śmigielska, Tomasz Leśniak i Samuel Nowak, rzecznik stowarzyszenia Miasto Wspólne Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
Inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom, która doprowadziła do referendum, w którym krakowianie sprzeciwili się organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022, przekształciła się oficjalnie w stowarzyszenie Miasto Wspólne.

Członkami zarządu stowarzyszenia zostali były kandydat na prezydenta Krakowa Tomasz Leśniak oraz Weronika Śmigielska i Anna Ratecka. Spotkanie poprowadził rzecznik prasowy Samuel Nowak.

- Oficjalnie kończymy dziś działalność inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom i zaczynamy działać jako stowarzyszenie Miasto Wspólne. Powołujemy stowarzyszenie, bo chcemy działać jeszcze skuteczniej - wyjaśnia Anna Ratecka.

Zdaniem stowarzyszenia główne problemy z którymi zmaga się obecnie Kraków to m.in. zabudowa terenów zielonych, chaos przestrzenny, dramatyczne zanieczyszczenie powietrza, deficyt miejsc w przedszkolach i żłobkach oraz dzika reprywatyzacja.

- Nie byłoby tych problemów, gdyby nie lekceważenie głosu mieszkańców, marnowanie środków publicznych i lata bierności prezydenta Majchrowskiego oraz radnych PO i PiS. Jeśli chcemy je rozwiązać, konieczna jest konstruktywna opozycja wobec władz Krakowa - zaznacza Anna Ratecka.

Weronika Śmigielska podkreśliła, że w stowarzyszeniu działa w tej chwili ponad 30 osób. Są wśród nich osoby aktywnie zaangażowane w prace organizacji pozarządowych, ruchów miejskich i komisji dialogu obywatelskiego. Przypomniała też, że to dzięki inicjatywie Kraków Przeciw Igrzyskom doszło między innymi do organizacji pierwszego w historii miasta referendum.

Panoramy Krakowa z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia [ARCHIWA...

- Współtworzyliśmy ruch przeciwko cięciom w edukacji i miejskie Forum na Rzecz Czystego Powietrza, broniliśmy Zakrzówka przed zabudową, pracowaliśmy na rzecz wprowadzenia w życie budżetu obywatelskiego - mówi Śmigielska.

Tomasz Leśniak przedstawił plany stowarzyszenia na najbliższe miesiące.

- Powołaliśmy siedmioosobowy zespół, który przygotowuje krakowską mapę reprywatyzacji. W Krakowie, tak jak w stolicy, działa układ reprywatyzacyjny. Naszym celem jest opisanie przypadków bezprawnych przejęć kamienic i wskazanie osób, które są w ten proceder zaangażowane - uważa Leśniak.

Podkreślił, że Stowarzyszenie będzie również walczyć o realizację postulatów z programu wyborczego i namawiać prezydenta Majchrowskiego do sfinansowania gabinetów dentystycznych i programu profilaktyki dentystycznej w krakowskich szkołach. Pierwsze spotkanie z prezydentem na ten temat już się odbyło.

- Zależy nam też na tym, by w przyszłych wyborach samorządowych wystartowało jak najwięcej zaangażowanych mieszkańców, np. działających w ruchach miejskich i organizacjach pozarządowych. Chcemy, żeby były to osoby dobrze przygotowane do działania w radzie miasta, więc ruszymy w przyszłym roku z "Uniwersytetem miejskim", cyklem zajęć na temat polityk miejskich, od edukacji po transport — dodaje Leśniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska