18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ołtarz u św. Katarzyny jak nowy [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Barokowy ołtarz w gotyckich wnętrzach kościoła. Po lewej figura św. Augustyna, po prawej - zrekonstruowane aniołki z boków ołtarza
Barokowy ołtarz w gotyckich wnętrzach kościoła. Po lewej figura św. Augustyna, po prawej - zrekonstruowane aniołki z boków ołtarza Anna Kaczmarz
Koniec trwającej cztery lata konserwacji barokowego ołtarza w kościele św. Katarzyny na Kazimierzu. To jeden z najznakomitszych barokowych ołtarzy w Polsce. Remont kosztował prawie 3 miliony złotych.

Jest nie do poznania - mówią o odnowionym ołtarzu św. Katarzyny konserwatorzy i krakowianie odwiedzający w ostatnich dniach okazałą świątynię na Kazimierzu. Tydzień temu zakończyła się trwająca cztery lata konserwacja barokowego ołtarza. Kosztowała blisko trzy miliony zł, z czego 90 proc. wyłożył Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a resztę - ojcowie augustianie, gospodarze kościoła.

Wyjątkowa historia

Mało jest kościołów z tak barwną historią, jak ten na rogu Augustiańskiej i Skałecznej. - W XIV w. Kazimierz Wielki sprowadził do Polski augustianów - opowiada o. Marek Donaj, proboszcz parafii. - Chciał, by w niedawno wybudowanym Kazimierzu mieli kościół równie piękny, jak świątynie w Krakowie - ciągnie.

Gotycki, strzelisty kościół, został konsekrowany w 1378 r. Przez kolejne wieki był świadkiem potężnych kataklizmów: w połowie XV w. przez trzęsienie ziemi runęło sklepienie naw, w XVI w. kościół nawiedziła i powódź, i pożar. W XVIII w. ledwo ocalał z kolejnego trzęsienia ziemi, a potem Austriacy przerobili go na magazyn broni. W XIX wieku zaś miał być zburzony.
- Mimo tych wszystkich dramatów, kościół ocalał, a każdy, kto tu przychodzi, czuje, że jest w wyjątkowym miejscu - mówi o. Marek.

Złoto pasuje do kamienia

Przez ostatnich 20 lat świątynia wymagała remontów. Z pieniędzy SKOZK udało się odnowić krużganki, Komitet postanowił zająć się też zabytkowym, XIV-wiecznym murem.

Teraz skończył się remont barokowego (z 1634 r.), 22-metrowego ołtarza. - Złocenia pasują do kamiennego, gotyckiego wnętrza kościoła i są dla wszystkich turystów zaskoczeniem, bo w zachodniej Europie takich rzeczy po prostu nie ma - mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. - Nie chcieliśmy, by ołtarz zbyt świecił, więc złocenia są lekko spatynowane - dodaje.
Pracownia Konserwacji Sima Art, która wykonała remont, odnowiła malowidła (m.in. centralny obraz przedstawiający mistyczne zaślubiny św. Katarzyny z Chrystusem), rzeźby (m.in. figury św. Augustyna i Tomasza z Wilamowa) i ornamenty. Zrekonstruowano 35 głów aniołków, zdobiących boki ołtarza.

- Nie mam wątpliwości, że teraz to jest jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce - mówi Krystyn Kozieł, konserwator z Sima Art.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska