Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego pomaga leczyć krtań

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Bezinwazyjne zabiegi są wykonywane w nowej sali operacyjnej
Bezinwazyjne zabiegi są wykonywane w nowej sali operacyjnej Joanna Urbaniec / Polska Press
W Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego przeprowadzono pierwsze zabiegi usunięcia nowotworów krtani przy pomocy innowacyjnego lasera.

Nowoczesny aparat od niedawna jest częścią bloku operacyjnego na oddziale otolaryngologii w „Żeromskim”. Dzięki niemu krakowscy specjaliści mogą wykonywać zabiegi usunięcia guzów nowotworowych krtani bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji. Wykorzystują do tego tzw. metodę endo­sko­pową. Polega ona na wprowadzeniu do krtani pacjenta specjalnego urządzenia i napromienieniu laserem CO2 zmian chorobowych.

– W ten sposób możemy operować tylko wcześnie wykryte nowotwory – wskazuje dr n. med. Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. – Korzyścią dla pacjenta jest przede wszystkim krótsza hospitalizacja. Zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy – dodaje.

Jednym z pierwszych chorych, u których krakowscy lekarze zastosowali tego rodzaju leczenie jest Aleksander Ja­nicki. Mężczyzna wkrótce po opuszczeniu bloku operacyjnego mógł bez problemu mówić, nie odczuwał także żadnego bólu czy dyskom­fortu. – Świetnie się czuję i cieszę się, że będę mógł szybciej wrócić do domu – mówi pan Aleksander.

Zanim trafił na stół operacyjny, specjaliści z „Żeromskiego” przeprowadzili u niego specjalne badanie endoskopo­we z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Sprzęt do tego rodzaju diagnostyki także od niedawna jest częścią wyposażenia oddziału otolaryngologii. Badanie NBI jest wykorzystywane w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany, które wcześniej były dla lekarzy niewidoczne. Jest to możliwe dzięki różnicom we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynia krwionośne. Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie miejsc, które inaczej reagują na światło, co może świadczyć o zmianie nowotworowej.

Badanie NBI jest wykorzystywane głównie do diagnostyki chorób krtani, ale może być przydatne także w przypadku schorzeń gardła i jamy ustnej. Szpital im. Żeromskiego jest jednym z kilku ośrodków w Polsce, które dysponuje sprzętem do jego wykonywania.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego pomaga leczyć krtań - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska