Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto nie umie walczyć z żebrakami i pijakami na ulicach?

Karolina Gawlik
Bezdomni na dworcu głównym
Bezdomni na dworcu głównym fot. Anna Kaczmarz
Radni Dzielnicy I uważają, że zachowanie pijaków, żebraków i części bezdomnych psuje wizerunek Krakowa. Apelują do prezydenta o działanie. Jak Twoim zdaniem władze Krakowa radzą sobie z tym problemem? Czekamy na komentarze na forum pod artykułem.

Coś denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście? Byłaś (-eś) świadkiem ciekawego wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Wyegzekwowanie od służb miejskich upominania osób zakłócających porządek publiczny i poprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej wśród turystów i mieszkańców, by nie dawać żebrzącym osobom pieniędzy - to dwie rzeczy, o które apelują radni Starego Miasta, aby poprawić bezpieczeństwo i wizerunek krakowskiego centrum. Podjęto w tej sprawie uchwałę skierowaną do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Uchwała została podjęta właśnie teraz nie bez powodu. To właśnie latem centrum miasta staje się idealnym miejscem do żebrania i picia pod chmurką. Ze względu na dużą ilość turystów odwiedzających Kraków, przyjeżdżają tu z całej Polski osoby bezdomne, alkoholicy i żebracy, którzy zazwyczaj jedynie podszywają się pod biednych ludzi. Zdaniem przedstawicieli Starego Miasta trzeba zacząć z tym walczyć.

- Uważamy, że miasto musi jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem, bo już za dwa lata na Światowe Dni Młodzieży zjadą do Krakowa setki tysięcy młodych ludzi z całego świata - zauważa radny "jedynki" Aleksander Miszalski - Od tego, jakie miasto zastaną, zależeć będzie wizerunek Krakowa na najbliższe lata.

Dzielnica I uważa, że służby takie jak straż miejska, policja czy MPK są zbyt pobłażliwe wobec takich zachowań. Tym bardziej że część bezdomnych nie tylko żebrze, ale też załatwia potrzeby fizjologiczne w miejscach publicznych.

Z deklaracji miasta nie wynika jednak, że środki wobec takich osób będą bardziej restrykcyjne. - Nie możemy nakazać osobie bezdomnej, nadużywającej alkoholu czy żebrzącej po prostu zniknąć z ulicy. Chodzi o godność człowieka. Natomiast kiedy są agresywni, straż miejska reaguje - mówi Filip Szatanik z biura informacji Urzędu Miasta.

Urząd ma zamiar poprowadzić w wakacje kampanię o tym, że nie warto dawać pieniędzy żebrakom. Ma się ona pojawiać na portalach miejskich i w środkach komunikacji. - Takie kampanie były też prowadzone w poprzednich latach - przypomina Szatanik.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska