Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Komornik zapuka do drzwi Domu im. Piłsudskiego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pod koniec maja komornik ma zająć część zabytkowego Domu im. Józefa Piłsudskiego, stojącego na rogu al. 3 Maja i ul. Oleandry w Krakowie. – Dysponujemy wyrokami sądu, które nakazują Związkowi Legionistów Polskich udostępnienie miastu ok. 100 metrów kwadratowych pomieszczeń tej nieruchomości – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa.

Miasto Kraków od wielu lat zabiega o odzyskanie Domu im. Piłsudskiego. W krakowskim sądzie toczą się obecnie dwa postępowania w tej sprawie. W pierwszym gmina Kraków wystąpiła z powództwem o wydanie nieruchomości. Postępowanie zostało jednak zawieszone do czasu zakończenia drugiej sprawy z wniosku ZLP o stwierdzenie nabycia prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia.

21 marca tego roku sąd oddalił wniosek legionistów. Wyrok jest nieprawomocny, co oznacza, że miasto nie ma jeszcze prawa do zajęcia całego budynku.
Konflikt na linii Miasto – ZLP zaostrzył się ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie od wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów rozpoczęła się droga do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Władzom Krakowa zależy, żeby uroczystości odbyły się m.in. na Oleandrach. Aby godnie uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, potrzebny jest generalny remont budynku. Prace blokuje ZLP z komendantem Krystianem Waksmun­dzkim na czele.

Mimo trudności prawnych miejscy urzędnicy postanowili jednak rozpocząć prace remontowe.
– Korzystamy z prawa do tego, że możemy rozpocząć prace na zewnątrz budynku. Bardzo zależy nam, żeby Dom im. Piłsudskiego choć częściowo odzyskał blask do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Monika Chy­la­szek.

Aktualnie budynek ogrodzony jest za pomocą taśmy. Za nią ustawiony został specjalny wysięgnik, na którym pracownicy sprawdzają stan tynków i elementów dekoracyjnych budynków.
– Po wykonaniu tych prac możliwe będzie określenie przez uprawnionego konserwatora wytycznych co do sposobu realizacji prac remontowych, a w związku z powyższym przewidywanego czasu ich trwania – mówi Małgorzata Stuch, rzecznik Zarządu Budynków Komunalnych.

Sprawą zbiorów w budynku na Oleandrach zainteresowała się prokuratura i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod koniec lutego tego roku policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Krowodrzy sprawdzała, czy w Dom im. Józefa Piłsudskiego doszło do... zbezczeszczenia zwłok. To efekt doniesienia złożonego śledczym przez Patryka Salamona, redaktora naczelnego portalu Lovekrakow.pl.

Komendant Krystian Waksmundzki przekonywał go, że w zbiorach mieszczącego się tam Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdują się m.in. prochy ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej gen. Leopolda Okuli­ckiego oraz wicepremiera polskiego rządu podziemnego Jana Stanisława Jankowskiego. W domu przy Oleandrach ma być także „ludzka czaszka z dołu katyńskiego”.

Aktualnie śledczy oczekują na wyniki pracy specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie badane są ludzkie szczątki zabezpieczone w muzeum. Akta sprawy śledczy przekazali już do sądu, razem z zażaleniem legionistów na prokuratorski nakaz wydania czaszki i dwóch urn.

W Domu im. Józefa Piłsudskiego na początku marca tego roku rozpoczęła się też kontrola zarządzona przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Dotyczy ona przede wszystkim warunków, w jakich są przechowywane zbiory znajdujące się w Muzeum Czynu Niepodległościowego. Ministerstwo podało, że kontrola wciąż trwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Komornik zapuka do drzwi Domu im. Piłsudskiego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska