Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kilkudziesięciu grafficiarzy zatrzymanych

jkl
W Krakowie, od połowy czerwca br. policjanci zatrzymali 50 osób podejrzewanych o uszkodzenie mienia nanoszonymi malunkami. Większość zatrzymanych to osoby dorosłe.

"W Krakowie szykuje się konfrontacja kiboli". Przyglądaliśmy się policyjnej akcji

26-letni mieszkaniec Krakowa zniszczył 10 obiektów, w tym zabytkowe kamienice w centrum miasta. Za zdewastowanie zabytków grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z komisariatu 6 w Krakowie zatrzymali wandala, który namalował graffiti o treści kibicowskiej na budynku żłobka. Analiza naniesionego tagu pozwoliła ustalić, że to niejedyne uszkodzenie, jakiego dokonał. Wkrótce mężczyźnie udowodniono zniszczenie także innego budynku (elewacji przedszkola).

Policjanci z tego samego komisariatu zatrzymali nieletniego podejrzewanego o uszkodzenie elewacji 26 budynków. Chłopak jest pseudokibicem.

Policjanci z komisariatu 3 w Krakowie zatrzymali 19-latka podejrzewanego o naniesienie na jednym z bloków napisów, które zawierały groźbę pod czyimś adresem.

Funkcjonariusze z 8 komisariatu zatrzymali kilku nieletnich, którzy namalowali kibicowskie graffiti na budynkach szkoły i przedszkola. Straty oszacowano na około trzech tysięcy złotych. Przedstawiono im zarzuty uszkodzenia mienia w związku z czynem chuligańskim.

Policjanci komisariatu 4 dzięki analizie tagów uzupełnili zarzuty wobec wandali zatrzymanych w związku z dewastacja osiedla Widok. Na budynkach tego osiedla namalowane zostały hasła o treści kibicowskiej. Zatrzymani to młodzi ludzie w wieku od 16 do 19 lat, pseudokibice jednego z krakowskich klubów piłkarskich. Jeden z nich był już wcześniej karany za rozbój. Wszyscy odpowiedzą za uszkodzenie mienia. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policjanci wydziału kryminalnego z 6 komisariatu zatrzymali trzy osoby podejrzewane o malowanie graffiti o treści kibicowskiej. Dwóch mężczyzn zatrzymanych zostało na gorącym uczynku. Następnego dnia dołączył do nich także nieletni, który jak się okazało, miał na swoim koncie wykonanie napisu na innym budynku. Trójce mężczyzn przedstawiono zarzuty zniszczenia mienia.

Za malowanie graffiti o treści nawołującej do nienawiści z powodów etnicznych, rasowych i wyznaniowych odpowiedzą dwaj 25-letni mężczyźni, którzy takie napisy nanieśli na budynkach osiedla Dywizjonu 303.

Podobne zarzuty przedstawiono także 17- i 18-latkowi zatrzymanym przez policjantów w związku z pomalowaniem elewacji kamienicy i muru w Rynku Podgórskim.

Krakowscy policjanci patrolujący nocą rejon ulicy Powstańców zauważyli mężczyzn stojących przed budynkiem. Na widok radiowozu zaczęli uciekać. Jeden z uciekających zatrzymany został w pościgu, drugi następnego dnia. Zdążyli pomalować ścianę sporej wielkości napisem o treści kibicowskiej. Policjanci zabezpieczyli porzucone farby i nóż. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych odnaleziono także rower, który został skradziony w innym województwie.

Znaczna część sprawców graffiti jest zatrzymywana na gorącym uczynku przestępstwa przez patrolujących teren policjantów. Ale są także i takie sprawy, które prowadzone są po zgłoszeniu zarządcy budynku. Tak było na przykład w przypadku zniszczenia klatki schodowej bloku przy ulicy Celarowskiej. Policjanci komisariatu 3 Policji w Krakowie otrzymali zgłoszenie o porysowaniu ścian ostrym narzędziem, licznych napisach namalowanych na ścianach i zniszczonych kamerach monitoringu. Sprawców zatrzymali w sierpniu, po żmudnych analizach porównawczych.

Policjanci z komisariatu w Zabierzowie zatrzymali 19-letniego mężczyznę podejrzewanego o namalowanie graffiti. Napisy o treści kibicowskiej naniesione zostały na przystanku autobusowym oraz dwóch budynkach. Ponadto jeden z "grafficiarzy" zaczął także grozić osobom znajdującym się wewnątrz budynku i rozpylił gaz pieprzowy. Jego kolegę zatrzymali funkcjonariusze w Miechowie. 22–latek wracał z Marszu Niepodległości w Warszawie. Wpadł też trzeci, 19-letni członek grupy.

Suscy policjanci zatrzymali dwie grupy grafficiarzy, łącznie siedem osób, które usłyszały już zarzuty zniszczenia mienia. Pięciu z zatrzymanych to mężczyźni w wieku od 17 do 19 lat. Policjanci udowodnili im dokonanie uszkodzeń elewacji 25 budynków na terenie powiatów suskiego, oświęcimskiego, myślenickiego, wielickiego, nowotarskiego i wadowickiego. Zebrany materiał dowodowy dokumentuje zniszczenia sięgające dwóch lat wstecz.

Kolejni dwaj mężczyźni odpowiedzą za zniszczenie pod koniec października ścian budynku suskiego liceum. Na nowo odnowionej elewacji znalazł się napis naniesiony czarnym i czerwonym sprayem, o treści kibicowskiej. Sprawcami okazali się mieszkańcy Suchej Beskidzkiej w wieku 17 i 18 lat. W miejscach zamieszkania policjanci zabezpieczyli pojemniki z farbą oraz elementy ubrania, które posłużyły sprawcom do kamuflażu.

W zwalczaniu zjawiska graffiti policja współpracuje ze strażami miejskimi, urzędami miast i władzami samorządowymi.

Szef małopolskiej policji: gniazdowy Cracovii nie jest kryty, jest traktowany jak inni

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska