Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Hrabina w służbie PCK. Zasadzili drzewo ku pamięci [ZDJĘCIA]

Agnieszka Aulich
Polski Czerwony Krzyż niesie pomoc potrzebującym, prowadzi akcje i zbiórki charytatywne. To instytucja, której nie trzeba przedstawiać. Dziś Małopolski Oddział Okręgowy PCK zorganizował nadzwyczajne wydarzenie. Bohaterką, której poświęcono nie tylko świeżo posadzone drzewo, ale i książkę, z której autorką można było się dziś spotkać, jest wybitna członkini i działaczka PCK Maria hr. Tarnowska.

Dziś Małopolski Oddział Okręgowy PCK obchodził radosny dzień, poświęcony wybitej kobiecie, która zapisała się w historii Polskiego Czerwonego Krzyża złotymi zgłoskami.

Maria z Czetwertyńskich Tarnowska, bo o niej mowa, to postać niezwykła.

Kobieta, która pod znakiem czerwonego krzyża niosła pomoc w dramatycznych chwilach nie jednej wojny (przeżyła ich pięć!), organizowała i pracowała w szpitalach polowych, opiekowała się żołnierzami walczącymi na frontach I wojny światowej.

Arystokratka, żona wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego z Dzikowa, rozwinęła szeroką działalność w służbie społeczeństwu.

W okresie międzywojennym we władzach Polskiego Czerwonego Krzyża tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce. Poświęcała wiele czasu na stworzenie nowoczesnej opieki pielęgniarskiej, ubezpieczeń zdrowotnych, państwowej opieki medycznej, wreszcie - pracy u podstaw, propagując higienę i przyczyniając się do powstania sieci wiejskich ośrodków zdrowia w całym kraju.

Podczas Powstania Warszawskiego pertraktowała z Niemcami, dzięki czemu teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy ludności cywilnej. Po wojnie władze komunistyczne usunęły ją z PCK.

To jedna z najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku. Warto więc przywrócić pamięć o działalności i zasługach niezwykłej kobiety, niosącej pomoc potrzebującym.

Warto podkreślić, że Maria Tarnowska przez większość życia związana była z Krakowem i Małopolską, począwszy od współpracy z prezesem ks. Pawłem Sapiehą w czasach Galicyjskiego Czerwonego Krzyża, potem Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, aż po okres II wojny światowej gdy była pełnomocnikiem Zarządu Głównego PCK na Generalną Gubernię z siedzibą w Krakowie. Po upadku Powstania Warszawskiego wraz z rodziną zamieszkała w willi na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, tu też została aresztowana przez władze ludowe i umieszczona w więzieniu w Olkuszu.

2 września w Krakowie, w pałacu Pod Krzysztofory, o godz. 17 odbyło się spotkanie „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu" z udziałem autorki książki, Jolanty Adamskiej.

Autorką książki „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w  Czerwonym Krzyżu" jest historyk, Jolanta Adamska
Autorką książki „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu" jest historyk, Jolanta Adamska Joanna Urbaniec

Podczas spotkania związanego z promocją książki w Sali Miedzianej można było obejrzeć ciekawą wystawę, złożoną z dokumentów osobistych Marii hr. Tarnowskiej. Zostały one udostępnione z rodzinnego archiwum Tarnowskich. Uczestnicy spotkania mieli także okazję, by obejrzeć historyczne dokumenty Delegatury Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża na Generalną Gubernię i Pełnomocnika ZG PCK w osobie Marii hr. Tarnowskiej. Na co dzień dokumenty te stanowią zasoby Muzeum Krakowa.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historycznych dokumentów
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historycznych dokumentów Joanna Urbaniec

Ukazanie się książki o Marii Tarnowskiej jest dla całej społeczności czerwonokrzyskiej w Polsce ważnym wydarzeniem, nie ma bowiem w ponad 100-letniej historii Czerwonego Krzyża w Polsce postaci tak zaangażowanej w działalność PCK, jak Maria z Czetwertyńskich Tarnowska.

Kraków. Hrabina w służbie PCK. Zasadzili drzewo ku pamięci [ZDJĘCIA]
Joanna Urbaniec

Jolanta Adamska, autorka publikacji „Maria hr. Tarnowska - życie i działalność w Czerwonym Krzyżu", to historyk, działająca w zespole upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, współpracująca z Andrzejem Przewoźnikiem.

Publikacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem
Publikacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem Joanna Urbaniec

Aby godnie upamiętnić osobę Marii hr. Tarnowskiej i jej zasługi dla Polskiego Czerwonego Krzyża, przy wejściu do siedziby MOO PCK przy ul. Studenckiej 19, posadzona została pamiątkowa lipa.

Przy siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK (ul. Studencka 19) zasadzono lipę ku pamięci Marii Tarnowskiej
Przy siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK (ul. Studencka 19) zasadzono lipę ku pamięci Marii Tarnowskiej Joanna Urbaniec

Odbył się także spacer historyczny „Czerwonokrzyskim Szlakiem po Krakowie”, na którym wszyscy chętni mogli odwiedzić miejsca związane z Czerwonym Krzyżem w Krakowie oraz poznać historię tych miejsc.

Kolejny taki spacer odbędzie się jutro, 3 września. Początek o godz. 11. Będzie to, podobnie jak dziś, spacer z przewodnikiem.

Małopolski Oddział Okręgowy PCK przygotował dwie trasy: szlakiem I wojny światowej i okresu międzywojennego oraz szlakiem miejsc związanych z czasami wojny i okupacji.

Początek trasy to ul. Pijarska 7. Tam w czasie II wojny mieściło się biuro Marii hr. Tarnowskiej jako Pełnomocnika Zarządu Głównego PCK na Generalną Gubernię. Spacer uwzględnia tak ciekawe adresy, jak Straszewskiego 15. Mieściła się tam... Wytwórnia Artystycznych Lalek PCK. Lalki w polskich regionalnych strojach ludowych miały tak wielkie powodzenie, że stały się poszukiwanym towarem eksportowym. Wytwórnia prosperowała przez kilka lat pod skrzydłami PCK, a następnie została wraz z lokalem przyjęta przez CEPELIA. Kolejny przystanek to Skarbowa 2, znany wszystkim krakowianom jako siedziba Teatru Groteska. Mieściła się tam bursa dla młodzieży męskiej, a w czasie wojny PCK zorganizował w budynku szpital, gdzie już od 1 września umieszczano rannych i chorych żołnierzy.

Ostatnim miejscem, do którego dotrą uczestnicy spaceru, jest aktualna siedziba Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ul. Studenckiej 19, a w czasie okupacji miejsce pracy tajnych kurierów Harcerskiej Poczty PCK.

Możliwe, ze trasa zostanie wydłużona lub skrócona - w zależności od preferencji uczestników i warunków pogodowych.

Zbiórka - o godz. 11.00 u zbiegu ul. Sławkowskiej i Plant.

Mile widziane potwierdzenie uczestnictwa w spacerze na adres mailowy: [email protected]

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Hrabina w służbie PCK. Zasadzili drzewo ku pamięci [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska